Nikoli ne bomo izplavali iz krize, če ne bomo začeli razreševati, kaj sodi v javni sektor. V njem se skriva državna uprava, uradni podatek Dursa nazadnje je bil, da je bilo direktno zaposlenih 33.876 oseb, vsaj toliko pa je zaposlenih v javnih zavodih, inštitutih in v drugih oblikah organizacij, ki so na plečih državnega proračuna.

Da bi enkrat za vselej prišli do pravih rešitev, je treba javno (državno) upravo izločiti iz javnega sektorja. Kadar koli se govori o odpuščanju, se misli le na javni sektor. Odpušča se policiste, medicinske sestre, zdravnike, šolnike, državna uprava te možnosti ne koristi.

Tudi če izločimo državno upravo in javne zavode iz javnega sektorja, ostane nekaj več kot 90.000 oseb. Večkrat sem omenil primer Švice, ki ima kljub 7,6 milijona prebivalcev, ki živijo v 26 kantonih in polkantonih, v državni upravi 14.500 zaposlenih oseb in vse deluje. In pri nas? Ob 2 milijonih prebivalcev imamo vlado z 12 ministri, približno 34.000 direktno, ravno toliko indirektno zaposlenih v javni upravi. In vemo, kako deluje.

Viranta je zaradi njegovega prispevka pri urejanju javnega sektorja treba postaviti pred sodišče. Zdaj vsi plačujemo njegove grehe. In vlada, v kateri ministruje Virant, nas zadolžuje samo za plačevanje obresti Janševe in Pahorjeve vlade ter za plače državne uprave in priveskov, ki se napajajo iz državnega proračuna. Da s tem financirajo razvoj, je zavajanje javnosti.

Mogoče sem malce preoster. Vlada se tega ne zaveda. Enostavno zato, ker je del tega problema.

Zdravko Petrič, Kostanjevica na Krki