Predlagam:

1. Takoj se preneha financiranje političnih strank s sredstvi proračuna. (Če financiranje le ostane, pa je treba postaviti omejitve, na primer financiranje političnih strank iz proračunskih sredstev se omeji na letno raven na največ: 3 evre za vsak pridobljen glas volilca, 25.000 evrov za vsak poslanski sedež, 700 evrov za vsak sedež v mestnem svetu, 500 evrov v občinskem svetu, od 1000 do 4000 evrov za župana.)

2. Uvede se cerkveni davek (2–4 odstotke) od bruto zaslužka vsakega pripadnika cerkve in pripada cerkvi, za katero se občan izjasni, da je njen pripadnik.

3. Mrežo javnega zdravstva in šolstva se zaščiti tako, da zasebna iniciativa lahko dela samo tam, kjer je javna mreža neracionalna (prepove se dvojna merila za delo v javnem in zasebnem sektorju, nenormalno nagrajevanje za delo – v rednem času ne profesor ne zdravnik ne moreta imeti izplačil za 230 in več delovnih ur v mesecu).

4. Uzakonitev novega volilnega sistema, kjer bo ljudstvo volilo svojega poslanca neposredno, politične stranke lahko dajejo zgolj podporo h kandidaturi posameznika. Institut odpoklica (50 odstotkov glasov) se mora brezpogojno uveljaviti. V primeru lažne predstave (ponarejanje izkazov in vpletenost v prekrške ali kazniva dejanja) ali utaje takemu izvoljenemu z ugotovitvenim sklepom preneha mandat in se takoj začne predkazenski postopek.

5. Možnost ustanavljanja preiskovalnih parlamentarnih komisij se omeji samo na primere, ko gre za objektivno odgovornost kakega organa, lahko, vendar samo izjemoma, tudi posameznika (možnosti, da zadeve zvodenijo, da se izmika osebni odgovornosti, morajo biti preprečene).

6. Kazenska zakonodaja mora temeljiti na načelu nasprotnega dokaza.

7. Javni funkcionar, ki mu je očitan (z materialnimi dokazi) sum kaznivega dejanja ali zlorabe položaja, mora položaj takoj zapustiti.

8. Uzakoniti možnost revizije lastninjenja. Lastnikom, ki so lastninili s pomočjo kreditov, za katere so jamčili kar s tistim, kar so kupovali, kreditov niso vrnili, delavci pa so končali kot brezposelni, se premoženje zapleni. Kjer so podjetja po volji novih lastnikov ali s stečajem bila uničena, je potrebna takojšnja kazenska obravnava – nič več opravičil, samo še odgovornost.

9. Poostritev discipline in odgovornosti na sodiščih, da se z zakonom in predpisi prežene korupcija. Sodniki, tudi odvetniki, ki zavlačujejo postopke ali jim le-ti zastarajo, morajo biti postavljeni pred odgovornost pa tudi umaknjeni od takega dela in postopkov.

10. Zaostriti (predpisati) sankcionirano finančno disciplino (plačila, plače, davki, obveznosti) – kršilcem takoj prepovedati delovanje.

11. Uzakoniti: vsaka kadrovska nastavitev v času manj kot eno leto pred iztekom mandata predlagatelja ali imenovalca (vlada) nima nobenih bonitet in odškodnin ob zamenjavi.

12. Poslanci naj delijo usodo sto tisoče brezposelnih delavcev, zato naj se jim bonitete po prenehanju funkcije ukinejo.

13. Odpravnine (odškodnine) se omejijo na deset poprečnih slovenskih plač!

To bi lahko bil okvir, mislim, da več kot 12–15 točk dokument ne bi smel imeti, lahko pa bi s podpoglavji razdelali in konkretizirali še marsikaj. Naši sogovorniki bi se morali zavezati, da bo zakonodajni postopek stekel takoj.

Ker oblastne elite ne želijo slišati slovenskega ljudstva, se ljudstvo samo od sebe združuje v slovenskih vstajah od decembra 2012, elite pa drvijo v vedno večji razkorak z navadnimi državljankami in državljani. Kraja ljudstva se je začela že pred osamosvojitvijo z individualnimi pogodbami, ki so bile tajne, se nadaljevala z zastavljanjem naših nepremičnin za najem kreditov za odkupovanje le-teh in jih mora plačevati to ljudstvo. Plenilo se je seveda tudi s certifikati.

Nikolaj Erjavec