Pred tem je mag. Andrej Cetinski že zapisal: »Najverjetneje je torej, da prepotrebne spremembe volilnega sistema, s katero bi omejili politično moč strankarskih veljakov in s tem posredno ustvarili pogoje za učinkovito upravljanje države, vsaj za zdaj ne bo. Pogoji za spremembe bodo očitno dozoreli šele po tem, ko se bo kriza tako zaostrila, da se bo narod sedanji politiki množično uprl.«

Le kako in kdaj? Zato bomo žal vsi prav gotovo še naprej deležni manj demokracije, tudi korupcije in posledično večje revščine. Zagotovo in neodgovorno! Glavna ovira za spremembo volilnega sistema je očitna odsotnost odgovornosti do volilcev. Torej se uresničuje to, kar je že jeseni povedal predsednik najpopularnejše slovenske politične stranke dr. Igor Lukšič, da je »žal edini, ki se mu zdi takšna razprava neustrezna«. Dodal je še: »Ta razprava bo izguba časa. Problem Slovenije ni volilni sistem. Ljudem moramo pojasniti, da se morajo za to, da bodo dobili poslance, ki jih podpirajo, bolje organizirati.«

Ali ni to demagogija za ohranitev oblasti strankarskih vodij in strank, njih nadvlade v družbi? Ljudje da se moramo sami bolj organizirati, da lahko dobimo poslance, ki jih podpiramo? Kako, dr. Igor Lukšič, saj so za vas celo nove stranke odveč, volilni sistem pa nemoteč? Do kdaj še? Ali je to še vedno stališče SD, najbolj popularne slovenske stranke? Smo mar državljani res zgolj vlečni voli list političnih strank, ne pa volilci, ki odločajo, kdo osebno dobi mandat, oblast in odgovornost? Doklej še samo voli in ne samostojni volilci, predsednik dr. Igor Lukšič in SD?

Franc Mihič, univ. dipl. inž., Ribnica