Obrambno ministrstvo se predvsem v zadnjem obdobju nenehno sooča z raznimi očitki in napadi, ki še nadalje slabijo obrambno sposobnost naše države. Tukaj se poraja množica vprašanj in pomislekov, ki kažejo na to, da gre za načrtno gonjo in namerno slabitev celotnega obrambnega sistema Republike Slovenije. Zaradi izrazitih varčevalnih ukrepov in posledično nenehnega spreminjanja razvojnih načrtov se Slovenski vojski onemogoča normalno delovanje in razvoj. Po osamosvojitvi je MO vrnilo civilni družbi vse, kar nujno ne potrebuje (objekti, zemljišča, umaknilo se je iz mestnih območij …). Tako je ostal le en primeren poligon Poček, ki je bil občasno predmet polemike med civilno iniciativo in državo. Vedeti je treba, da vojska, ki svojih sposobnosti ne more preveriti na terenu skozi vojaška urjenja in vaje ter s praktičnim preizkusom bojne tehnike in orožja, ni vojska, za katero bi bilo mogoče podati realno oceno njene bojne sposobnosti. Očitno civilno iniciativo malo briga, ali naj sploh imamo Slovensko vojsko in obrambni sistem države ali ne. Z rezultati referenduma smo vstopili v Zvezo Nato, zdaj pa naj pošiljamo na mirovne misije naše vojake, ki ne bi bili primerno usposobljeni?!

Ali smo v Sloveniji sploh še sposobni treznega pogovora in narediti kaj v splošno - skupno korist. Od kod nenadoma ideje o zelenem gospodarstvu in zelenem turizmu, če pa še ene vetrne elektrarne nismo sposobni postaviti? Vedno nekaj nekoga moti! Nekatere moti bližina odlagališča odpadkov, druge spet bližina avtoceste, letališča, otroškega igrišča, pasjega zavetišča… Če kaj, pa je področje nacionalne obrambe in varnosti nekaj, kar bi morali negovati z največjo vehemenco. Zašli smo v globoko krizo na vseh področjih, zmanjšuje se življenjski standard, v svetu se množično prižigajo vojna žarišča. Še nikoli v naši zgodovini se iz tako hude krize ni izšlo po normalni, mirni poti. Ta trenutek z vsakim dnem narašča nevarnost vojne večjih razsežnosti. Politika doma in v svetu ni več sposobna najti primerne in za vse sprejemljive rešitve. Pri nas se to odraža z dnevnimi stečaji in bliskovito rastjo nezaposlenosti. Namesto s ključnimi vprašanji za preživetje se izgubljata čas in energija s popolnoma neplodnimi razpravami iz daljne preteklosti in tako se državo odmika od iskanja rešitev za najbolj pereče probleme, s katerimi se ta trenutek soočamo in od katerih je odvisna naša prihodnost.

Zato je vprašanje nacionalne obrambe in varnosti ključnega pomena in opora za smelejše korake utrjevanja poti v domovini in v sobivanju za drugimi narodi EU.

Ker smo tudi člani Zveze slovenskih častnikov civilna družba, pozivamo vse tovrstne organizacije, da v teh težavnih razmerah združimo svoje moči in napore v cilju prebroditve aktualne krize. Potrebujemo le nekaj medsebojne tolerance, da mogoče z večjim razumevanjem ocenimo dejavnike, ki nas motijo, in dejstvo, da nikjer ne moremo živeti, da nas ne bi kaj motilo. Nedvomno pa si moramo biti enotni, da naši Slovenski vojski in lastnemu obrambnemu sistemu omogočimo normalen razvoj in potrebne sposobnosti. Še celo več, sami bi morali biti zaskrbljeni nad dejstvom, da po ukinitvi obveznega služenja vojaškega roka prebivalci Slovenije v vse večjem številu ostajajo brez osnovnih znanj, kako se samovarovati in obvarovati, ko nastanejo razmere, ki pomenijo nevarnost in narekujejo posebne ukrepe.

Zveza slovenskih častnikov

Bojan Potočnik, predsednik