Umek je odrasel z mamo in babico ter imel lepo otroštvo, polno ljubezni, kakor je poudaril. V mladosti je devet let posvetil igranju košarke, v kateri je bil izjemno dober, v državni reprezentanci je igral z Rašem Nesterovićem in Markom Miličem, z več kot 190 centimetri pa je bil verjetno eden najvišjih 15-letnikov v Sloveniji.

»Mama je vedela, da je treba otroka pustiti, da razvije svojo pot«

Glasba ga je spremljala tudi že takrat, saj je na priprave s seboj nosil kasete – v diskoteki je z njih vrtel glasbo, njegovi kolegi pa so plesali. Zaradi nesoglasja s trenerjem je košarko opustil, približno isti čas pa mami povedal, da bo (za nekaj časa, domnevno eno leto) pustil srednjo šolo. »Mama je vedela, da je treba otroka pustiti, da razvije svojo pot,« je povedal Uroš Umek in se pošalil, da je imel veliko srečo, da je mama ravno v tistem trenutku brala neko knjigo o tej tematiki. Takrat je tudi, star 17 let, začel mami plačevati najemnino in nasploh skrbeti zase.

Že zelo hitro je vedel, kaj bi rad počel v življenju, čeprav veliko ljudi danes še pri 30. letih ne ve, kaj in kako. »Vedel sem, da je moja pot v glasbi, tudi prijateljem sem povedal, da bom nekoč vrtel glasbo v tujini,« je bil jasen.

»Nisem jedel malice, da sem lahko kupoval kasete«

Že pred tem je začutil povezanost z glasbo, ki pa se je začela dodatno razvijati. Prve kasete mu je kupila mama, kmalu si jih je začel kupovati sam. »Mami ni bilo jasno, od kod se je vzelo toliko novih kaset. Nisem ji povedal, da nisem jedel malice, da sem si jih lahko kupil,« je razložil. Takrat so piratske kasete prodajali kar na enem vogalu v Ljubljani, saj zakon še ni bil spisan tako kot je danes. »A le tako smo lahko pri nas prišli v stik s takšno glasbo,« je poudaril.

Po glasbo je hodil tudi v Nemčijo. S prijatelji je ponoči sedel na nakupovalni avtobus in se odpeljal v Nemčijo, nato pa ves denar zapravil za vinilne plošče. Kasneje so se na odprave vozili z avtomobili in vinilne plošče napol tihotapili prek meje nazaj v Slovenijo. Glasbo je najprej začel vrteti v klubu Palma. Ker je bil sramežljiv, je sprva bolj ali manj le stal v kotu, priložnost pa zagrabil takoj, ko mu je DJ nekoč vrgel slušalke in je poskusil še sam. Kasneje je sodeloval tudi s K4 in Ambasado Gavioli, kamor je vpeljal techno večere.

Najpomembnejše je zaupanje vase in vztrajnost

Ena od Umekovih želja je bilo vrtenje glasbe v Tivoliju, kar se mu je uresničilo, ko je začel potekati projekt Žur z razlogom. Še vedno si želi vrteti glasbo na Prešernovem trgu ali pa na Ljubljanskem gradu, a mu to do sedaj še ni uspelo. Je pa osvojil Križanke, kjer je v preteklosti organiziral dneve elektronike. Danes je malo težje organizirati podobne dogodke, saj ljudje zaradi krize nimajo denarja.

Umek je prepričan, da je eden od pomembnih dejavnikov uspeha tudi zaupanje vase, poleg tega je pomembna tudi vztrajnost. Sam je namreč pred prvimi (pomembnejšimi) nastopi izdal že kar 30 vinilk, minilo pa je več let, preden mu je uspelo. Čeprav ne v celoti, se da talent nadomestiti s pridnostjo in delom. »Treme danes nimam več. Vidim pa jo kot šibkost. Ne vem, zakaj bi bil živčen, če si na nekaj dobro pripravljen,« pravi.

»Tekmujem izključno sam s seboj«

Ko je bil mlajši, je neprestano delal tudi po 17 ur na dan, več let pa tudi ni šel na dopust. Še danes ima vedno isti cilj – da se izboljšuje kot producent in DJ. »Vedno želim pri vsem, kar delam, biti najboljši. Tekmujem pa izključno sam s seboj,« je povedal. Dodal je, da motivacijo vedno dobi v občinstvu, pred katerim vrti glasbo. »Muziko bom delal, ker je to v meni in mi tega nihče ne more vzeti,« je še povedal. Če to ne bi bila njegova služba, bi se z glasbo ukvarjal v prostem času.

Najbolj ustvarjalen je trezen

Njegov življenjski slog in delo po vsem svetu zahteva ogromno odrekanja. Pred kratkim je zaključil veliko turnejo po svetu, na kateri je tudi ogromno prepotoval. Na srečo lahko tudi večino glasbe ustvari na letalu. Vendarle pa se izredno rad vrača v Ljubljano, na katero je navajen in kjer ima prijatelje. Umek je povedal še, da stereotipi o alkoholu in drogah zanj ne veljajo: »Katerakoli substanca slabo vpliva name. Ne predstavljam si, da bi moral biti pijan ali zadet, da bi lahko delal. To ni del mene. Najbolj ustvarjalen sem, ko sem trezen,« je povedal.

Umek je sicer še velik navdušenec nad supergami, ki jih ima ogromno. Ko si je lahko privoščil, si jih je začel kupovati. »Takrat se je začela skoraj nekakšna obsedenost. To je kot fetiš zame. Všeč so mi superge, ki nosijo neko zgodbo,« je pojasnil. Njegova velika ljubezen je tudi deskanje na snegu, česar se je lotil šele, ko je bil star okoli 30 let.

Na Creative Mornings ali kreativnih zajtrkih, ki se v organizaciji Creative Mornings Ljubljana odvijajo vsak drugi petek v mesecu, lahko vsakdo spozna zanimive ljudi, se z njimi poveže ter v sebi najde kreativni potencial. »Vedno imamo osrednjega gosta, ki je v življenju že nekaj naredil in ima zanimivo življenjsko zgodbo, tako da nas prepriča, kaj vse se da, če se človek potrudi,« je pojasnila Živa Jalovec, ki na Creative Mornings skrbi za komunikacijo.