Minulo soboto zarisani rumeni pas na Celovški cesti od sedeža Ljubljanskega potniškega prometa do Tivolija je spravil v slabo voljo marsikaterega voznika, ki se v prestolnico pripelje iz smeri Gorenjske. Mnogi so predvsem v jutranji konici obtičali v gneči na voznem pasu, ki je po novem namenjen osebnim vozilom, in z nejevoljo pogledovali na svojo desno, kjer je vozni pas, obrobljen z rumeno črto, večino časa ostajal normalno prevozen. Nekateri vozniki, ki se jim ni ljubilo drenjati, so zato enostavno zapeljali na pas za avtobuse, čeprav je to prepovedano in so na nekaterih mestih ob Celovški cesti stali tudi policisti, ki so voznike usmerjali z rumenega pasu.

Kazni šele potem, ko se vozniki navadijo

Na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet Mestne občine Ljubljana so zagotovili, da vsaj še kakšen teden ne bodo sankcionirali kršiteljev, ki bodo kljub prepovedi vozili po rumenem pasu. Pojasnili so, da vozniki potrebujejo običajno vsaj 14 dni, da se navadijo na novo prometno ureditev in da je šele po preteku tega časa smiselno kaznovati kršitelje. Globa za izlet po rumenem pasu pa ni majhna, saj bodo morali kršitelji iz denarnice odšteti kar 160 evrov. Ravno toliko, kolikor bodo plačali tisti vozniki, ki se bodo zapeljali na odsek Slovenske ceste med Gosposvetsko cesto in Šubičevo ulico.

V prestolnico se v povprečju pripelje okoli 18.500 vozil na dan, kažejo podatki štetja vozil na Celovški cesti pri Mercatorjevem centru v Šiški, s katerimi razpolagajo na mestni občini. Ob tem so na mestni občini opozorili, da v to oceno niso zajeta vozila, ki prihajajo z obvoznice. Na občini vsem tem voznikom svetujejo, naj vozila pustijo kar doma in se na delo ali po opravkih raje odpravijo z javnim prevozom.

A tudi če bi želeli, nekateri tega ne morejo storiti, ker morajo vsaj del poti opraviti z osebnim vozilom, saj ne stanujejo v bližini železniških ali avtobusnih postaj. Tem voznikom na oddelku za promet svetujejo, naj se raje kot skozi središče mesta do svojega cilja peljejo po obvoznici. S slednje lahko zapeljejo na katero koli od treh že delujočih parkirišč parkiraj in pelji (P + R) na Dolgem mostu, v Stožicah in na Fužinah, tam parkirajo svoje vozilo in se z avtobusom Ljubljanskega potniškega prometa odpeljejo v središče mesta. Parkiranje ter vožnja z avtobusom v mesto in iz njega bosta na parkiriščih parkiraj in pelji stala 1,2 evra.

Parkirišče P + R ob Celovški negotovo

A vozniki iz Gorenjske bi raje kot v Stožicah ali na Dolgem mostu parkirali kje ob Celovški cesti in nato z mestnimi avtobusi nadaljevali pot v središče mesta. Te možnosti pa za zdaj še nimajo, saj kljub prometno obremenjeni Celovški cesti v njeni bližini ni parkirišča parkiraj in pelji. Ureditev tovrstnega parkirišča je sicer mogoča na začetku Celovške ceste v Stanežičah, vendar na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet niso napovedali, ali in do kdaj bi ga lahko uredili. A za Gorenjce, ki se na Celovško cesto priključijo v Šentvidu, tudi parkirišče v Stanežičah ne bi bilo najbolj praktično, saj bi morali z avtoceste najprej zaviti proti Stanežičam in nato iti z avtobusom nazaj proti Šentvidu ter naprej proti središču mesta.

Posamezniki so se sicer znašli po svoje. Nekateri vozila parkirajo na parkirišču pri Merkurju v Vižmarjah in se nato podajo na avtobus. V družbi Merkur so sicer dejali, da za zdaj ne opažajo velikih težav s parkiranjem dnevnih migrantov in da zato ne načrtujejo nobenih dodatnih ukrepov, da bi omejili parkiranje.

Na mestni občini so povedali, da zaradi morebitnih težav z dnevnimi migranti niso dobili še nobene pritožbe stanovalcev blokovskih naselij vzdolž Celovške ceste. Toda na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet se očitno zavedajo te bojazni, saj so povedali, da območje spodnje Šiške, kjer »obstaja največja verjetnost, da bodo parkirali vozniki, ki prihajajo z Gorenjske«, že opremljajo s parkirnimi avtomati. Na tem območju bo občina uvedla parkirno cono, kjer bo mogoče naenkrat plačati parkirnino za največ šest ur, ura parkiranja pa bo stala 0,40 evra.

Čeprav se je pričakovalo, da bo Mestna občina Ljubljana rumeni pas za avtobuse Ljubljanskega potniškega prometa zarisala najprej na delu Dunajske ceste, so minulo soboto rumeni pas zarisali le na delu Celovške. Na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so zagotovili, da bodo rumeni pas na delu Dunajske ceste zarisali nemudoma, ko bodo delavci KPL zaključili preurejanje Slovenske ceste. Pas na Dunajski bodo zarisali samo v smeri proti mestu, raztezal pa se bo od Plečnikovega stadiona do Slovenske ceste.