Po vzoru tipsko urejenih vrtičkov v Dravljah in Štepanji vasi, ki jih je ljubljanska mestna občina uredila in oddala leta 2010, bodo še letos nastali novi vrtički na preostalem travniku za Glinškovo ploščadjo, kjer je bil nekoč vojaški odpad. Na javni razpis za izvedbo del sta prispeli le dve ponudbi, javno naročilo pa so po zaključku razpisa na občini oddali cenovno ugodnejšemu podjetju Lavaco iz Ljubljane, ki je izvedlo tudi ureditev 65 občinskih vrtičkov v Dravljah in Štepanji vasi. A tokrat bodo imeli njihovi delavci nekoliko težjo nalogo, saj naj bi bilo v zemlji zakopanih več kubičnih metrov vojaških odpadkov.

»Takoj po podpisu pogodbe bo izvajalec del najprej opravil kemijsko analizo zemljine. Na podlagi tega se bo določil natančen terminski plan,« odgovarjajo na občinskem oddelku za varstvo okolja. Kaj bodo našli pod površino, ne vedo, lahko bodo to tudi patrie, se je na eni od svojih novinarskih konferenc pošalil župan Zoran Janković. Izbrani izvajalec bo moral tako zemljo presejati, pobrati odpadke in jih ločeno zbrati ter ustrezno odložiti glede na vsebino. To pomeni, da bo v primeru nevarnih kemijskih snovi končni strošek urejanja tretje vrtičkarske cone nekoliko večji, pa tudi sicer bo točen znesek znan šele po opravljenem delu, pravijo na občinskem oddelku za javna naročila.

Oddaja decembra ali januarja

Po načrtih bodo meritve vsebnosti nevarnih snovi izvajali tudi med urejanjem, pa tudi kasneje na novo pripeljani zemljini. Čez to bodo nasuli drobljeni prodec in položili humus, da bodo tla čim bolj ustrezna za vrtičkanje. Okoli 50 vrtičkov, ki bodo imeli vsak svoj kompostnik in zaboj za orodje, bo ograja, saveljskim vrtičkarjem bodo namestili še fontano za vodo, klopi, stojala za kolesa, dve toaletni kabini, območje pa bodo polepšali s sadnim drevjem in grmovnicami, posadili pa bodo še plezavke in skoraj 600 trajnic.

Da bodo na nekdanjem vojaškem odpadku tretji tipski vrtički v prestolnici, je župan Janković napovedal že ob odprtju vrtičkov v Štepanji vasi konec leta 2009. A še preden se urejanje sploh začne, morajo urediti lastništvo zemljišča. Tega naj bi na občino preneslo ministrstvo za obrambo, ki pa jim še vedno ni vrnilo podpisane pogodbe o prenosu. Šele ko bo izpolnjen ta pogoj, pa bo občina lahko podpisala pogodbo z izbranim izvajalcem del. Upajo, da bo to že v prihodnjem tednu, da bi bila potem kemijska analiza prsti opravljena do konca meseca. Če se bo to izteklo po njihovih pričakovanjih, bi dela lahko začeli v začetku oktobra in urejanje zaključili do konca novembra. Razpis za oddajo naj bi tako sledil predvidoma decembra ali januarja, toda opozarjajo, da je natančen terminski plan odvisen od rezultatov analize zemlje.

Nov vrtičkarski pravilnik

Na vprašanje, kakšni bodo pogoji za najem, na občini odgovarjajo, da bodo ti določeni v novem pravilniku o oddaji vrtičkov, ki ga bodo mestni svetniki obravnavali predvidoma na oktobrski seji. Ker pa gre za vodovarstveno območje, je način pridelave natančno predpisan, tako kot na vseh vrtičkih v občinski lasti pa morajo vrtičkarji uporabljati le sredstva za ekološko pridelavo. Posledično so dolžni ob vsakem času dopustiti vzorčenje tal in rastlin. Zakupnim pogodbam pa naj ne bi ušlo niti okoli 200 obstoječih vrtičkarjev, ki obdelujejo vrtičke ob Glinškovi ploščadi že več let, ne da bi morali komu plačevati najemnino.