V pogojih restriktivne politike javne porabe je normalno, da se sredstva za investicije zmanjšujejo, tako se krčijo tudi viri za izvajanje stanovanjskega programa, je pojasnila v. d. direktorice Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana (JSS MOL) Julka Gorenc. Po njenih besedah to vpliva predvsem na načrtovane roke izvedbe posameznih projektov.

Za leto 2013 načrtujejo skupne prejemke v višini dobrih 14,6 milijona evrov, kar je dobrih 22 odstotkov manj, kot je načrtovano za letos. Za leto 2014 pa finančni načrt predvideva nekaj manj kot 14,6 milijona evrov prejemkov. V finančnih načrtih za prihodnji dve leti, ki ju bo mestni svet obravnaval v ponedeljek, se zmanjšuje tudi višina transferjev iz mestnega proračuna. V letu 2011 so transferji znašali slabih 9,3 milijona evrov, letos so načrtovani v višini slabih 7,9 milijona evrov, v prihodnjih dveh letih pa načrt predvideva po okoli 7,2 milijona evrov transferjev iz mestnega proračuna.

Ohranjajo vse programe, načrtovane s Stanovanjskim programom MOL

Kot pojasnjuje Gorenčeva, so prednostno načrtovali odhodke za tekoče poslovanje in subvencije, ohranjajo pa tudi vse programe, načrtovane s Stanovanjskim programom MOL sprejetim na novembrski seji mestnega sveta, le posamezne investicije se bodo nekoliko zamaknile.

Ker je načrtovana realizacija stanovanjskih projektov v veliki meri odvisna od finančnih sredstev, so v skladu ponovno podali tudi pobudo za spremembo zakona o javnih skladih, tako da bi bilo dovoljeno večje zadolževanje javnih stanovanjskih skladov. Kot pravi Gorenčeva, so ocenili, da bi bilo to zadolževanje mogoče do višine 50 odstotkov vrednosti namenskega premoženja.

S tem bi dobili znatna finančna sredstva, ki bi jih lahko namenjali za realizacijo potreb na stanovanjskem področju. "Vsaka novogradnja, ki jo pridobimo, je namenjena najemnikom. Najemnina je sicer predpisana s strani države in ni stroškovna, ampak po naših izračunih bi bili kljub temu sposobni iz teh prilivov vračati kredite," je dejala.

Gorenčeva ob tem tudi poudarja, da bi moral mestni stanovanjski program temeljiti na nacionalnem stanovanjskem programu, ki pa še ni sprejet. Tako po njenih besedah tudi še ni znano, kaj lahko lokalne skupnosti pričakujejo od države. Mestni program so tako zasnovali širše, kot pa jim to omogočajo trenutna finančna sredstva.

Za projekt Polje III izdelujejo projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja

Stanovanja bodo zagotavljali z novogradnjami, prenovo in tudi z nakupi. Najpomembnejša investicija bo po besedah Gorenčeve projekt soseske Polje III, za katerega zdaj izdelujejo projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja. Projekt nameravajo graditi v dveh fazah, končan pa bo predvidoma ob koncu leta 2014 ali začetku leta 2015.

Med večjimi je tudi projekt Ceste španskih borcev, kjer bodo v prvi fazi revitalizirali obstoječo pozidavo in komunalno prometno ureditev, nato pa bodo zgradili še dodatnih okoli 80 neprofitnih stanovanj. V prihodnjih dveh letih sicer načrtujejo tudi obnovo in izgradnjo stanovanjskih enot na Zarnikovi ulici ter drugih lokacijah v mestu. V obeh letih so predvideni tudi objava razpisa za nakup stanovanj v javno-zasebnem partnerstvu, rentni odkup in stanovanjska posojila, pojasnjuje Gorenčeva.

V prihodnjem letu bo sklad tudi nadaljeval s prodajo nepremičnin, ki je bila sicer načrtovana že za letos, vendar je bila zaradi tržnih razmer nerealizirana. Tako naj bi prodali stanovanje na Clevelandski ulici, nekaj poslovnih prostorov na Šmartinski cesti in tri poslovne prostore na Zadobrovški cesti. V letu 2014 pa bi bila, kot ocenjujejo v skladu, mogoča prodaja parkirnih mest v pokriti garaži v Novih Poljanah in v Župančičevi jami ter prodaja stanovanja na Tržaški cesti.

Vse več najemnikov v stiski ter teže plačuje stroške bivanja in najemnine

V skladu opozarjajo tudi, da je zaradi poglabljanja gospodarske krize vse več najemnikov v stiski ter teže plačuje stroške bivanja in najemnine. Kot pojasnjuje, jim izvajanje novega sistema pomoči iz javnih sredstev povzroča težave, saj centri za socialno delo izdajajo odločbe za subvencijo najemnine praviloma z zamudo. To povečuje stisko najemnikov, mestnemu stanovanjskemu skladu pa povzroča težave s poračunavanjem subvencij za nazaj in izterjavo, dodaja Gorenčeva.

Ljubljanski stanovanjski sklad je sicer danes objavil razpis za dodelitev neprofitnih in tržnih stanovanj z neprofitno najemnino v najem. Razpisanih je okoli 350 neprofitnih najemnih stanovanj, med drugim tudi nekaj stanovanj v še ne zgrajeni soseski Polje III. Kot je napovedala Gorenčeva, bodo rezultati razpisa znani predvidoma konec prihodnjega leta.