Konec prejšnjega tedna se je na ljubljanskem okrajnem sodišču odvil prvi narok v primeru tožbe zaradi motenja posesti, ki jo je enajst stanovalcev Gotske ulice vložilo proti podjetjema Giposs in Tristan ter Mestni občini Ljubljana. Podjetje Tristan, ki naj bi zemljišče, kjer so stanovalci bližnjih blokov več desetletij brezplačno parkirali, dobilo v najem od Gipossa, je na njem tako rekoč čez noč postavilo zapornice ter za parkiranje začelo zaračunavati. Nasprotni strani sta se včeraj najprej skušali poravnati, pri čemer so stanovalci po besedah pooblaščenca Roka Petriča zahtevali, da omenjeni podjetji zapornice na lastne stroške odstranita in povrneta prejšnje stanje, a se pooblaščenci podjetij o tem niso strinjali.

Petrič je še dodal, da bodo tožbo zoper ljubljansko občino najverjetneje umaknili. »Takrat ko je bila vložena, smo predvidevali, da bodo zapornice postavljene tudi na parceli, ki je v lasti občine, a se to ni zgodilo.« V primeru umika tožbe naj občina ne bi priglasila stroškov postopka.

Naslednji narok je razpisan v začetku junija, do takrat pa morajo tožene stranke odgovoriti na policijski zapisnik, ki ga je pred dnevi vložil Petrič in ki po njegovem mnenju kaže na motilna dejanja na zemljišču. Enajst tožencev pa mora v tem času tudi dokazati, da so vsi etažni lastniki stanovanj na Gotski ulici 9–13, katerim po njihovem pripada sporno zemljišče. Temu je namreč podjetje Giposs želelo oporekati.

Stanovalci Gotske ulice, ki na podlagi začasne odredbe sodišča trenutno lahko nemoteno parkirajo na spornem zemljišču, računajo, da bo sodišče odločilo njim v prid, saj je v tako rekoč identičnem primeru v Kogojevi ulici in Ob žici višje sodišče podjetju Avto Lap naložilo, da mora zapornice odstraniti.

Avto Lap polni garažno hišo

Podjetje Avto Lap, ki naj bi Ob žici in v Kogojevi ulici ravno tako dobilo zemljišče v najem od Gipossa, je namreč konec leta 2011 podobno začelo zaračunavati za parkirne prostore, za katere stanovalci trdijo, da pripadajo tamkajšnjim stanovanjskim blokom. V začetku letošnjega leta je zapornice na podlagi sklepa višjega sodišča, kamor so se stanovalci po neugodnem razpletu na okrajnem sodišču pritožili, odstranilo, vendar pa stanovalcem še vedno ni vrnilo kavcije v vrednosti 120 evrov (ker naj bi bile nekatere zapornice uničene in je najprej treba najti krivca) in najemnine, ki so jo nekateri plačali še pred sklepom sodišča.

Za isto ceno jim ponujajo garažo

Kot pravi direktor Avto Lapa Jerko Lap, so stanovalcem poslali dopis, v katerim jim za ceno najemnine na (relativno neurejenem) parkirišču za isto obdobje ponujajo najem v bližnji garažni hiši, pri čemer naj bi razliko v ceni plačalo podjetje. Tudi tistim, ki so plačali samo kavcijo, ponujajo sorazmeren čas najema. Na vprašanje, kako se jim to bolj splača kot preprosto vrniti najemnine in kavcije, nam Lap ni odgovoril, dejal je le, da bo ves denar vrnil, ko oziroma če bo na sodišču dokazano, da Giposs ni lastnik teh zemljišč.

Znano je sicer, da je garažna hiša v Šiški, ki jo je začelo graditi podjetje A1 in jo nato prodalo podjetju Oberon, kljub velikim načrtom povsem nasedla investicija. Na to dejstvo kaže ne nazadnje Lapova ponudba, saj je v garaži s približno štiristo parkirnimi prostori ponudil parkiranje približno 270 stanovalcem, ki so ostali tako brez parkirnega prostora kot tudi brez kavcij in najemnin. Vsi bodo imeli po njegovih besedah možnost podaljšanja najemne pogodbe. Stanovalci, ki ponudbe za zdaj večinoma niso sprejeli, opozarjajo, da naj bi bil v ozadju posla s parkirišči v Dravljah ves čas pravzaprav namen napolniti omenjeno parkirno hišo.