Dobre tri tedne po tistem, ko je Snaga spremenila režim odvažanja odpadkov, marsikatero ulico v Ljubljani in primestnih občinah kazijo odpadki, ki preplavljajo zabojnike in njihovo okolico. Predstavniki četrtnih skupnosti pravijo, da sicer ne gre za neki vsesplošni upor, da pa tako rekoč v vsaki četrti obstajajo problematična območja, kjer se smeti kopičijo. Dogaja se denimo, da ljudje namesto v lastne zabojnike odpadke odlagajo v sosedove ali pa na ekološki otok in da zaradi (minimalnega) prihranka odpovedujejo zabojnike za biološke odpadke.

Direktor Snage Janko Kramžar je v odgovor nezadovoljnim uporabnikom včeraj dejal, da želijo z novim sistemom doseči večjo pravičnost pri ravnanju z odpadki in s tem povezanim plačilom, saj doslej ni bilo razlik med tistimi, ki so ločevali, in tistimi, ki niso. Kramžar je poudaril, da so prostornine zabojnikov in frekvenco odvoza priredili povprečnemu uporabniku (ki ločuje odpadke), tisti, ki ne ločujejo (dovolj), pa imajo dve možnosti – brezplačno lahko naročijo večji oziroma dodatni zabojnik ali pa za sicer občutno doplačilo zahtevajo pogostejše odvažanje odpadkov. Spomnimo, da je z začetkom aprila začel veljati spremenjeni režim odvažanja odpadkov, po katerem bodo v večini primerov zabojnike za preostanek odpadkov praviloma praznili enkrat na tri tedne, zabojnike za biološke odpadke pa enkrat na dva tedna.

Za pogostejše odvažanje so se kar kolektivno odločili na Brezovici, kjer je občinski svet sprejel odločitev, da bo na območju vse občine odvažanje odpadkov potekalo na dva tedna. »Mogoče pač še nismo dovolj ozaveščeni, da bi nam tritedenski odvoz zadoščal, mogoče kapacitete, ki so trenutno postavljene, niso ustrezne za takšno frekvenco odvoza, a dejstvo je, da razmere, ki smo jim bili priče v zadnjih tednih, niso bile vzdržne. Smeti so bile vsepovsod,« pojasnjuje brezoviški župan Metod Ropret. Brezovica je bila med prvimi območji, kjer je Snaga začela uvajati nov režim zbiranja odpadkov, in Ropret poudarja, da so bili vedno naklonjeni spremembam, ki bi prinesle razvoj in nekaj pozitivnega za občino. Vendar pa menijo, da so takšni ukrepi v tem trenutku »nekoliko preveč radikalni«.

Ropret na glasne očitke, da se bo kljub racionalizaciji odvozov strošek za uporabnike povečal, odgovarja, da je bilo ravnanje z odpadki na ljubljanskem območju doslej cenovno zelo ugodno in dostopno in da kljub napovedani podražitvi takšno tudi ostaja. Podobno pravi Kramžar, ki poudarja, da se bodo stroški za nekatere celo znižali. Razpon sprememb naj bi bil v primeru individualnih hiš tako od pocenitve za 16 evrov do podražitve za 22 evrov, stanovalci blokov pa bodo predvidoma vsi plačevali več – od 50 centov do 8 evrov več.

1,7 milijona evrov prihodkov več

Gospodinjstva na Brezovici bodo medtem zaradi sklepa občinskega sveta o dvotedenskem odvozu, ki bo začel veljati z junijem, plačevala v povprečju 3,5 evra več na mesec kot doslej, kar presega povprečno napovedano podražitev enega evra na gospodinjstvo. Ropreta ne skrbi: »Sklepa nismo sprejeli na pamet, ljudje se s tem strinjajo.«

Snaga bo po Kramžarjevih besedah z novimi cenami povečala prihodke za 1,7 milijona evrov na letni ravni, kar naj bi pokrilo izgubo, ki jo podjetje ustvarja že zadnja štiri leta. In to kljub dejstvu, da so se storitve v tem času že občutno podražile. bs