Ne le da na pokopališču v Sostrem počasi zmanjkuje prostora, ampak se tamkajšnji prebivalci že leta soočajo še s tem, da nimajo niti prave mrliške vežice. Znašli so se tako, da kot poslovilni prostor z dovoljenjem tamkajšnje župnije uporabljajo večjo izmed dveh majhnih sobic za kapelico. Na pobudo četrtne skupnosti jim je podjetje Žale, ki upravlja pokopališče od leta 1969, namestilo kemično stranišče, pred tem so morali, ko je bila nuja, opraviti potrebo kar za bližnjo ograjo, kuhinjico pa so s skupnimi močmi uredili v nekdanji shrambi za orodje. »V sodelovanju z župnijo in Žalami je to kar funkcioniralo, ne bo pa šlo več tako naprej,« pravi predsednik četrtne skupnosti Janez Moškrič.

Vsaj 1420 novih grobov

To pokopališče je sicer eno od centralnih pokopališč v ljubljanski občini, a je kljub temu slabše urejeno kot marsikatero manjše slovensko pokopališče. Sedanja podoba pokopališča s skupno 1165 grobovi naj bi bila sicer začasna ureditev od konca osemdesetih let, ko je projekt širitve začela nekdanja krajevna skupnost. Tudi prostorski akt za širitev pokopališča je ljubljanska mestna občina pridobila že leta 1992, zdaj pa ta ne ustreza več današnjim potrebam, zato so se po enajstih letih končno odločili za njegovo posodobitev. Ureditveni načrt so julija izdelali arhitekti podjetja Šabec Kalan Šabec, dopolnjeni osnutek odloka pa je občina javno razgrnila za obdobje od 6. septembra do 7. oktobra.

Na občini se dobro zavedajo, da je širitev pokopališča nujna, odpraviti pa je bilo treba nekatere elemente, ki so zastareli. Po veljavnem načrtu namreč ne bi bilo možno zagotoviti želenega razmerja med številom klasičnih in žarnih grobov, tehnično zahtevane širine poti med grobovi, primernih mest za namestitev zabojnikov za odpadke, normativnega števila parkirnih mest za avtomobile in kolesa ter podobno, je pojasnila Alenka Pavlin iz oddelka za urejanje prostora.

Načrtovanih je minimalno 1420 novih pokopnih mest, prej predlagano razmerje med klasičnimi in žarnimi pokopi 80:20 pa tako sedaj ni več zavezujoče. Dopuščajo tudi možnost ureditve zidne niše z žarami, največja pridobitev pa bosta zagotovo dve poslovilni vežici. Bo pa širitev potekala v treh fazah, tako da so v prvi in drugi fazi predvidene po tri etape grobnih polj.

Že takoj dve vežici

Krajani so zelo veseli, da se končno nekaj premika, pravi Moškrič, a hkrati so na javni obravnavi osnutka podali kar nekaj pripomb. »Res je, da sta v načrtu dve vežici, toda druga je predvidena šele v drugi fazi in vprašanje je, kdaj se bo to zgodilo. Glede na potrebe bi morali takoj zgraditi obe, saj sta pogosto na isti dan dva pogreba,« v imenu občanov predsednik največje četrtne skupnosti opozarja, da so načrtovalci premalo sledili dejanskim potrebam. Glede na to, da se bo okoli 8000 kvadratnim metrom pridružila še enkrat tolikšna površina, so v Sostrem prepričani, da morata biti na tako velikem pokopališču dve vežici, in to v enem objektu, ne pa v dveh povezanih objektih.

»Ali je potrebna takšna ozelenitev, glede na to, da smo praktično obdani z zelenjem?« se še sprašujejo in pogrešajo več sinergije, da bi bila stari in novi del pokopališča urejena v zaključeno celoto. Bolj kot več prostora za grobove pa se veselijo stranišč in novih parkirnih mest. Kot še opozarjajo, samo parkirišče pri Osnovni šoli Sostro ne zadostuje, saj se v šoli izvajajo številne popoldanske aktivnosti, stiska je velika tudi, ko so govorilne ure. Ker bo novo parkirišče skupno tudi za potrebe šole, bi tako s takojšnjo gradnjo velikega novega parkirišča lahko ubili dve muhi na en mah, še dodaja Moškrič.

Zemljišča za širitev sostrskega pokopališča bi morali pridobiti v kratkem, medtem ko bodo s pripravo projektne dokumentacije začeli po sprejetju odloka. Pričetek gradnje predvidevajo šele v drugi polovici leta 2014, v prihodnjih petih letih pa na občini načrtujejo še razširitev krajevnega pokopališča Polje in pokopališča Vič, za katerega so pridobili že polovico potrebnih zemljišč.