Civilna iniciativa Ne sežigalnici, kot je za STA dejal njen predstavnik Andrej Gnezda, nasprotuje predvideni gradnji sežigalnice odpadkov skoraj v središču Ljubljane, ker bo negativno vplivala na okolje in zdravje Ljubljančanov. Sežigalnico naj bi namreč zgradili v TE-TOL sredi stanovanjskega naselja, kar je po mnenju iniciative popolnoma neprimerna lokacija.

»Skrivni« postopek

»Poleg tega pa ves postopek za izvedbo projekta teče zelo nedemokratično in po tihem, vse se na skrivaj vodi brez vključevanja javnosti,« poudarja Gnezda in dodaja, da se želi postaviti nek objekt, ki je v ekonomskem in razvojnem smislu popolnoma nesmiseln, ker za sežigalnico ne bo dovolj odpadkov.

Dejstvo je, da se količine odpadkov zmanjšujejo, postajamo družba recikliranja oziroma imamo veliki potencial, da to postanemo, a s takim objektom bi to popolnoma preprečili, je prepričan Gnezda.

Zahtevajo ustavitev projekta

Shod se je začel na tržnici pred Vodnikovim spomenikom, nadaljeval proti Mestni hiši in zaključil z branjem zahtev oz. protestne izjave. V civilni iniciativi zahtevajo: da se vse aktivnosti vezane na projekt nemudoma zaustavijo, denar in čas uradnikov pa namenita pripravi projektov, ki so v interesu javnosti; da TE-TOL svojo energijo proizvaja izključno iz plina; da pristojno ministrstvo pripravi nov scenarij, ki ne bo temeljil na sežigu ter uvede vse potrebne zakonodajne in sistemske pogoje na področju ravnanja z odpadki.

Ob tem sporočajo, da bodo z aktivnostmi nadaljevali, »dokler pristojni področja ne uredijo na način, ki bo v interesu prebivalk in prebivalcev Slovenije«. Med drugim bodo nadaljevali s pogovori s četrtnimi skupnostmi in ljubljansko mestno občino. Ob tem je Gnezda izrazil upanje, da bo tudi pristojno ministrstvo prisluhnilo njihovim zahtevam. Poslali so jim poziv, da bi se želeli o tej problematiki pogovoriti, a zaenkrat odgovora ni.

Nesmiselnost in neekonomičnost izgradnje sežigalnice

V civilni iniciativi Ne sežigalnici, kjer se je združilo prek sto prebivalcev naselij v neposredni okolici TE-TOL, so v preteklosti že opozarjali na nesmiselnost in neekonomičnost načrtovane izgradnje sežigalnice odpadkov, vendar odgovora pristojnih ni. Nazadnje so se konec avgusta odpravili na ulico in s simbolično postavitvijo ceste na Poti na Fužine opozorili na uničenje obstoječih zelenih površin in povečan tovorni promet, ki bi postal del njihovega vsakdana v primeru izgradnje sežigalnice odpadkov.