Posnetek razgovora komisije za preprečevanje korupcije z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem je razkril še nekaj poslov in bančnih transakcij, ki so skupaj s transakcijami med Grepom, Bazo Dante, KLM Naložbami in Jankovićevim osebnim računom pri članih komisije vzbudili sum koruptivnih tveganj, tveganj za nedovoljeno lobiranje, nasprotja interesov in sum zlorabe položaja.

»Specifičen vzorec poslovanja«

Komisija za preprečevanje korupcije je pri pregledu premoženjskega stanja Zorana Jankovića ugotovila, da je družba Martink KLM Naložbam, katerih večinski lastnik je Zoran Janković, družbo pa vodi njegov sin Damijan, leta 2010 dala kratkoročni kredit, nekaj dni potem pa je KLM Jankoviću nakazal 4000 evrov. Ob tem je pomembno tudi, da Mestna občina Ljubljana od leta 2003 do leta 2010 ni poslovala z Martinkom, dva meseca po kreditu KLM Naložbam pa je občina omenjeni družbi plačala skoraj 180.000 evrov za odvoz gradbenih odpadkov. Podobno zgodbo je komisija odkrila tudi pri družbi Inelta. Ta je KLM Naložbam leta 2011 dala kredit, v istem dnevu pa je KLM Jankoviću nakazal denar na osebni račun. Tudi Inelta je takrat kot podizvajalka Deme Plus pri urejanju trakta A na Ljubljanskem gradu poslovala z mestno občino, ki ji je za opravljeno delo leta 2011 plačala več kot 90.000 evrov. KLM Naložbe so kredit najele tudi pri družbi NT Logistika, isti znesek pa je Jankovićevo podjetje nakazalo na županov osebni račun. Ob tem velja poudariti, da NT Logistika z mestno občino ni poslovala.

Janković v teh navedbah komisije ni videl nobenih spornih povezav, čeprav omenjeni posli nakazujejo specifičen vzorec poslovanja. Župan je vse to odpravil s pojasnilom, da mu je Electa Damijana Jankovića dolžna denar, ki mu ga postopno vrača. Nekaj časa je to počela prek KLM Naložb, saj je bila Electa blokirana, je povedal župan in zagotovil, da sina Damijana ne sprašuje, od kod mu denar, ki mu ga vrača, saj ga to niti malo ne zanima. Janković je dejal, da je bilo poslovanje med občino in navedenimi podjetji transparentno in da je popolnoma miren.

Klemenčiča pozval na soočenje

Včerajšnjo objavo zaslišanja je ljubljanski župan pospremil na nenavaden način. Predsednika komisije je javno izzval, naj se pred mediji sestaneta in spregovorita o vsebini poročila in očitkov protikorupcijske komisije. Komisiji se je županovo vabilo zdelo neprimerno. Povedali so, da se nanj ne bodo odzvali, saj se niti predsednik niti člani komisije zunaj z zakonom določenih postopkov ne nameravajo sestajati na tovrstnih srečanjih.

Spomnimo, Janković je odločitev informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar, da protikorupcijska komisija mora objaviti posnetek pogovora z nekdanjim prvakom Pozitivne Slovenije, pozdravil, češ da je vesel te odločitve. Na komisiji za preprečevanje korupcije pa so bili nad tem odzivom presenečeni, saj je Janković posnetek imel pri sebi in bi ga lahko medijem posredoval sam. Povedali so tudi, da je Janković objavi posnetka izrecno nasprotoval.

Javnost pa bo čez en mesec slišala tudi pogovor komisije s prvakom SDS Janezom Janšo, saj je informacijska pooblaščenka včeraj izdala odločbo, s katero komisiji za preprečevanje korupcije nalaga objavo pogovora, v katerem je Janša odgovarjal na vprašanja o svojem premoženjskem stanju.