Doslej je občinski odlok o urejanju in oddaji zemljišč za potrebe vrtičkarstva določal, da lahko Mestna občina Ljubljana odda le urejena zemljišča, to pa se je zaradi finančnih posledic urejanja zgodilo le leta 2010, ko so uredili in oddali vzorčne vrtičke z lopami v Dravljah in v Štepanji vasi. Od takrat kljub velikemu povpraševanju niso zagotovili novih vrtičkarskih območij, so pa na drugi strani zaradi pomanjkljivosti omenjenega odloka iz leta 2009 v preteklih mesecih pripravili osnutek novega, ki ga bo mestni svet obravnaval na svoji seji 8. julija. Ta bo v prvi vrsti povečal skupnih 46 hektarjev, ki so na ljubljanskem območju namenjeni vrtičkarstvu, saj bo po novem poleg zemljišč, ki so po občinskem prostorskem načrtu trajno ali začasno namenjena za vrtičkarstvo, dovoljeno vrtnariti tudi na kmetijskih zemljiščih, uvaja pa tudi še nekaj drugih pomembnih novosti.

V naslednji vrtičkarski sezoni je v prestolnici mogoče pričakovati več zelenjavnih gredic tudi zaradi novega člena v odloku o vrtičkarstvu, ki določa, da lahko občina odda neurejeno območje, če sama nima zagotovljenih sredstev za urejanje. »To odpira nove možnosti za ureditev območij, saj lahko pritegnemo zasebni kapital,« so na občini zapisali v obrazložitvi osnutka odloka. Zakupniki bodo tako sami izvedli ureditev bodisi zgolj z lastnimi sredstvi bodisi z delnim sofinanciranjem občine, uvaja pa se tudi možnost oddaje v zakup celotnega območja samo enemu zakupniku. Ta bo kot upravnik nato oddajal vrtičke naprej, da bi se zmanjšala obremenitev in administrativni stroški mestne uprave. Neurejena območja bodo oddajali z javnim zbiranjem ponudb po predhodni objavi v časopisu in na spletni strani. V večini primerov bo šlo najbrž za oddajo upravljalcu oziroma bo podrobnejše pogoje oddaje uredil novi pravilnik o vrtičkarstvu, za katerega občinarji predvidevajo, da bo uvrščen na septembrsko sejo mestnega sveta.

Z oddajanjem občinskih zemljišč v zakup za potrebe vrtičkarstva želi občina dvigniti nivo samooskrbe na širšem ljubljanskem območju in na številne pobude, naj zagotovijo vrtičke tudi za mlade, sedaj odgovarjajo, da po novem odloku ne bo več kriterij starost, kakor je to veljalo v primeru oddaje tipskih vrtičkov v Dravljah in Štepanji vasi. Novi odlok prinaša tudi novost, da bo poleg javnega zbiranja ponudb po novem možna tudi oddaja z neposredno pogodbo – v primeru, ko bo za določen vrtiček prenehalo najemno razmerje, se bo ta oddal prvemu čakajočemu kandidatu na seznamu prosilcev za določeno območje. Prav tako naj bi neposredne pogodbe sklenili z obstoječimi vrtičkarji na območjih, kot je denimo nekdanji vojaški odpad ob Glinškovi ploščadi, kjer naj bi občina še letos uredila okoli 25 vrtičkov. Po novem odloku bo možna tudi oddaja za nedoločen čas, natančneje v katerih primerih, pa bo določil novi pravilnik, ki ga še pripravljajo.