Kot pripovedujejo v Sostrem, si v zaselku Selo pri Pancah za priključitev na vodovod prizadevajo že od leta 1978. Takrat so v bližini zgradili površinsko vodno zajetje za oskrbo malo večjega naselja Lipoglav, ob tem pa so seveda obljubili tudi razširitev na preostala naselja, vendar prebivalci Sela pri Pancah tega še vedno niso dočakali. Leta 2006 so se sicer začela dela v tej smeri, vendar morajo še danes kupovati ustekleničeno vodo. Nekateri so si sicer uredili lastna vodna zajetja, zgodilo pa se je tudi že, da so morala zaradi pomanjkanja vodo dostaviti gasilna vozila.

Proračuni »kopiraj-prilepi«

»Zdaj poteka moj tretji mandat in v vsem tem času nismo prišli daleč z lokalnimi vodovodi, bi pa lahko napisali cel roman, kako je to potekalo v Selu pri Pancah in Ravnem Brdu oziroma kako ni potekalo in kako se je gradnja dražila,« razlaga predsednik četrtne skupnosti Janez Moškrič, ki je v imenu sostrskega sveta posredoval tudi pripombo k predlogu rebalansa proračuna za leto 2014, o katerem bodo mestni svetniki odločali v ponedeljek.

V pripombi so zbrali podatke iz občinskih proračunov za leta 2011, 2012, 2013 in 2014, ki se nanašajo na naložbe v lokalne vodovode, ter zapisali: »Lepo je razvidno, da se vse preveč zgolj prepisuje zastavljene cilje, kljub temu da so se zneski do lani povečevali.« Prepričani so, da se projekte prestavlja iz leta v leto zaradi nesposobnosti pri vodenju projektov. »Želimo poudariti, da je bilo sicer zagotovljenega dovolj občinskega denarja, vendar so se nenehno pojavljale težave pri izvajanju. Vedno se je še bolj zapletlo, namesto da bi se reševalo, kar kaže na slabo vodenje,« dodaja Moškrič. Za vodovod v Selu pri Pancah, na katerega se bo priključilo 15 uporabnikov, je občina doslej zapravila vrtoglavih 1,6 milijona evrov.

Sporni komunalni prispevek

Izvajalec del za vodovod Selo pri Pancah je bil izbran že leta 2006, vendar krajani še vedno nimajo pitne vode. V glasilu Ljubljana so odgovorni na občini zapisali, da je vodovod Ravno Brdo že zgrajen, a uporabniki še vedno niso priključeni nanj, so razočarani v Sostrem. Župan Zoran Janković odgovarja, da bodo uporabno dovoljenje za vodovod Ravno Brdo dobili še ta mesec, pri Selu pri Pancah pa je zgodba bolj zapletena. Janković je poudaril, da je vodovod končan, problem pa je v tem, da tamkajšnji stanovalci menijo, da niso dolžni plačati komunalnega prispevka. Moškrič na drugi strani pojasnjuje, da to ne drži, da so se le pritožili nad višino komunalnega prispevka zaradi dolgotrajnosti postopka, saj se je znesek vmes zelo spreminjal, in zaradi lastne angažiranosti pri postavljanju vodovoda. Na občini so to že zavrnili, a jih bodo še poskusili prepričati, da upoštevajo okoliščine tega konkretnega primera. Sklicujejo se tudi na zakon o prostorskem načrtovanju, v katerem je zapisano, da je zavezancu s plačilom komunalnega prispevka zagotovljeno, da bo komunalna oprema zgrajena v roku in obsegu, kot to določa program opremljanja.

Po pomoč k neodvisnemu strokovnjaku

Omenjena vodovoda bosta letos končno dokončana, a v Sostrem imamo še cel kup drugih vodovodov, ki so problematični, še opozarja predsednik četrtne skupnosti in dodaja: »Ko sem postal predsednik četrtne skupnosti, je bil zadnji rok za dokončanje teh lokalnih vodovodov leto 2010!« Težko pokaže s prstom na krivca, a je prepričan, da vodovod Selo pri Pancah ni upravičeno tako drag projekt, sploh če ga primerja z drugimi vaškimi vodovodi. Ti so, kot pripoveduje Moškrič, še pod okriljem vasi, sami skrbijo za nadzor, distribucijo in vse deluje brez večjih stroškov. Zato v Sostrem predlagajo, da občina potegne črto in da pristojni pogledajo stanje vseh vodovodov. Zanima jih, zakaj so določeni tako dragi, in predlagajo, da občina najame neodvisnega strokovnjaka, ki bo ugotovil, kako naj občina dokonča vodovodno omrežje. Janković pa na to odgovarja le, da bodo v februarski številki glasila Ljubljana natančno napisali, kaj so že naredili in v kateri fazi so preostali projekti.