O usodi Železniškega zdravstvenega doma (ŽZD), ki po mnenju Računskega sodišča ne deluje zakonito, saj nima koncesije, bodo na julijski seji odločali mestni svetniki. Tako sta se na današnjem sestanku dogovorila župan Zoran Jankovič in direktor ŽZD Emilijan Lobe, čeprav je še včeraj kazalo, da ne bosta uspela zbližati stališč.

Kot je povedal Janković, bo mestnim svetnikom ponudil v odločanje tri možnosti – podelitev koncesije brez razpisa, z razpisom ali pa dodelitev programa Zdravstvenemu domu Ljubljana. Sam bo podprl prvi predlog. »Ne vidim razloga, da bi bili svetniki proti ohranitvi programa tam, kjer se že izvaja. Možnosti, da bi prenesli 20 tisoč pacientov drugam, v tem trenutku pravzaprav ni. To pomeni, da bi morali iskati druge koncesionarje,« je še dejal ljubljanski župan. Lobeta je ob tem nekoliko okrcal, da od februarskega sestanka ni storil nič konstruktivnega glede iskanja rešitve, ampak je vse breme preložil na občino. »Res je, da bi bili pacienti v primeru, da se status en bi uredil, postavljeni v težaven položaj, a zadeve je treba urediti tako, da so pravno vzdržne.«

V trinajstih letih nismo podelili niti ene koncesije brez razpisa, dodaja Janković. V tem primeru namreč obstaja možnost sodnega ugovora vsakega, ki bi lahko ponudil enak program, to pa bi težave še dodatno zapletlo in podaljšalo. Janković se še sprašuje, zakaj podoben predlog ni prišel že pred nekaj meseci, da bi na občini lahko pripravili razpis.

Lobe medtem vztraja, da razpis ne bi bil ustrezna rešitev, saj s tem občina načeloma podeljuje neke nove dejavnosti, v primeru ŽZD pa gre zgolj za formalizacijo obstoječega stanja.

Seja mestnega sveta bo sicer šele 8. julija, kar pomeni, da bo ŽZD v vsakem primeru (vsaj) teden dni deloval brez financiranja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Po Lobetovih zagotovilih bodo to obdobje premostili s pomočjo notranjih rezerv, zato naj se za paciente ne bi spremenilo nič. Direktor ZZZS Samo Fakin pa je dodal, da bodo v primeru, da koncesija ne bo podeljena, poiskali druge zdravstvene domove, ki bi program prevzeli.

Dušan Mes, direktor Slovenskih železnic (SŽ), ki so ŽZD ustanovile, je medtem napovedal prodajo zavoda. Pred tem je sicer potrebno spremeniti zakon o SŽ, ki bi omogočal lažjo prodajo naložb družbe. Po njegovih besedah bi morala biti podlaga za objavo razpisa pripravljena že čez poletje, ob tem pa je poudaril, da se nepremičnini na Celovški cesti, v kateri deluje zdravstveni dom, ne želijo odreči. »V vsakem primeru mora po odločbi Računskega sodišča ŽZD nepremičnino prenesti nazaj na SŽ.«