Ker je Telekom Slovenije napovedal, da bo brezžični internet v ožjem središču začel delovati že letošnjo jesen, je marsikoga presenetila izjava predsednika uprave Telekoma Rudolfa Skobeta, da se z Mestno občino Ljubljana dogovarjajo o zmanjšanju obsega projekta vzpostavitve brezžičnega omrežja po Ljubljani. Podrobnosti ni izdal.

Na Telekomu smo poskušali izvedeti več, a smo dobili skop odgovor, da so vsi trije partnerji dogovorjeni, da na vprašanja o tej temi odgovarja le mestna občina, čeprav se je o morebitnih spremembah le dan prej razgovoril sam predsednik uprave Telekoma. Tudi z mestne občine nismo prejeli odgovorov, o kakšnih spremembah je govoril Skobe, in ali so pogajanja o spremembah projekta krivec, da brezžično širokopasovno omrežje v središču še ne deluje.

Ne glede na to, da še ni jasno, o kakšnih spremembah javno-zasebnega partnerstva gre, so te lahko pravno problematične. Pravnik in strokovnjak za tovrstna partnerstva dr. Aleksij Mužina je pojasnil, da javni in zasebni partner lahko pogodbo spremenita le, če gre za nebistvene spremembe. »To pomeni, da ne smejo spreminjati ravnotežja v partnerskem razmerju, je dejal in opozoril, da je treba paziti tudi, ali bi lahko pričakovali drugačen razplet izbora zasebnega partnerstva, če bi bile spremembe znane že v fazi razpisa. Če bi občina že v izhodišču zahtevala manjši obseg projekta, bi se lahko prijavilo več podjetij in bilahko dobili boljšo ponudbo.

V Telemachu, ki se je v končnici javnega razpisa s Telekomom boril za ta posel, so zagotovili, da bi bila njihova ponudba optimalnejša od Telekomove, če bi MOL že v izhodišču zahtevala manjši obseg. Pričakujejo, da občina ne bo privolila v zmanjšanje projekta in bo pozvala drugega usposobljenega partnerja, da dokonča omrežje in ga prevzame v desetletno upravljanje, če bi se Telekom umaknil.

»Če bi že vnaprej vedeli, da želijo manjši obseg omrežja, bi to verjetno vplivalo na kakšno našo odločitev in ponudbo,« je dejal tudi direktor družbe Unistar LC Miran Boštic. Pravi, da so zdaj vsi, ki so se potegovali za ta posel, formalnopravno precej omejeni, če bi ob bistvenih spremembah želeli izpodbijati pogodbo med občino in Telekomom. »Verjetno je edina možnost po sodišču, ampak ne bomo tožili, že iz spoštovanja do Telekoma, s katerim v Domžalah postavljamo brezžično omrežje, inzato, ker ti preveč zahtevni postopki trajajo leta,« je dejal Boštic. Mužina je dodal, da lahko finančno ministrstvo in računsko sodišče vzameta pogodbo pod drobnogled, če se jima zdi, da so spremembe sporne.