Slab mesec dni pred začetkom evropskega prvenstva v košarki Košarkarska zveza Slovenije in Mestna občina Ljubljana še nista uskladili vseh medsebojnih odprtih vprašanj, ki so prišla na dan pred približno enim mesecem. Na košarkarski zvezi tokrat niso želeli komentirati niti odnosov z mestno občino niti dogovorov z drugimi občinami gostiteljicami prvenstva. Zagotovili so, da bodo javnost o vsem skupaj obvestili pravočasno.

Na občinskem oddelku za šport so bili bolj zgovorni. Od vodje mestnega oddelka Marka Kolenca smo izvedeli, da naj bi storili majhen korak naprej. Dejal je, da sta občinski zavod Šport Ljubljana in družba Eurobasket uskladila stroške priprave dvoran v Tivoliju in Stožicah. Ocenjena vrednost teh del je po Kolenčevih besedah nekaj več kot 100.000 evrov, kako si bodo ta strošek razdelili, pa vodja oddelka ni razkril.

Še vedno pa ostaja nedorečena višina sofinanciranja prvenstva, ki je zaradi visokih zneskov po vsej verjetnosti največji vzrok za spor. Kolenc je zagotovil, da so košarkarsko zvezo minuli četrtek pozvali k uskladitvi vsebine aneksa k pogodbi o ureditvi medsebojnih obveznosti. Ta aneks bo določal tudi količino denarja, ki ga bo občina prispevala za izvedbo prvenstva.

Kolenc je dejal, da je bilo že veliko sestankov med župani in košarkarsko zvezo, katerih pobudnik je bil ljubljanski župan Zoran Janković. Na teh sestankih so vsi vpleteni sklenili že mnogo dogovorov, ki se jih mestna občina drži, je poudaril Kolenc. Kot ključni sestanek je Kolenc izpostavil tistega iz 20. februarja letos, ko naj bi župani potrdili predlog košarkarske zveze o delitvi sofinanciranja prvenstva. Po tem izračunu bi ljubljanska občina namenila 568.000 evrov, a zveza očitno pričakuje višji prispevek prestolnice.

Ob tem je treba poudariti, da vlada prav okoli višine sofinanciranja prvenstva prava zmeda. Na košarkarski zvezi so v preteklih tednih pojasnili, da si želijo le, da vse štiri občine poravnajo znesek v skupni višini 3 milijone evrov, ki naj bi si ga po prvotnem računu razdelile tako, da bi vsaka plačala 600.000 evrov po dvorani. Po tem izračunu bi Ljubljana nosila največji strošek, in sicer 1,2 milijona evrov, ker bo prvenstvo gostila v dveh dvoranah.

Čeprav na ljubljanski občini zanikajo takšen dogovor, pa Koprčani in Jeseničani vztrajajo, da ne bodo plačali več kot 600.000 evrov. Po drugi strani je celjska občina zagotovila, da ne bo prispevala denarja za izvedbo prvenstva, ker ima s košarkarsko zvezo sklenjeno pogodbo, ki jo odvezuje plačila. Zaradi neskladja pri razumevanju dogovorov je že zdaj gotovo, da bo košarkarska zveza finančno konstrukcijo organizacije prvenstva težko zaključila pred prvimi tekmami, saj bo morala počakati, da mestni svetniki plačilo ljubljanskega deleža (ko se bosta sprti strani dogovorili o njegovi višini) zagotovijo v občinskem proračunu.