Medtem ko škodo, ki je na mestnem drevju nastala zaradi obilice zapadlega snega, še ocenjujejo, so v javnem podjetju Snaga, ki je s podizvajalcem podjetjem Tisa med drugim odgovorno tudi za vzdrževanje približno 12.000 mestnih dreves, februarja začeli obrezovati drevesa z oblikovano krošnjo. »Teh je po mestu približno 1200, obrezujemo pa jih vsako leto,« so pojasnili v Snagi in dodali, da nameravajo ob tem letos obžagati tudi 2500 različno visokih ter odstraniti še približno tristo bolnih in posušenih dreves.

Minulo sredo so žage zapele tudi v parku Tivoli, kjer je v Jakopičevem drevoredu padlo 29 divjih kostanjev. Ker so drevesa napadle glive in druge bolezni, pri nekaterih je prisoten razkroj korenin, druga so stara ali pa rastejo v slabih razmerah in bi se lahko zrušila, so se na mestni občini na podlagi soglasja Zavoda za varstvo kulturne dediščine, strokovnega mnenja Zavoda za varstvo narave ter ekspertnega mnenja podjetja Tisa odločili za posek. »Vsa stara drevesa bomo nadomestili z drevesi iste vrste, vsem mladim drevesom, ki so bila zaradi zrušitve starih posajena v zadnjih letih, ter vsem drevesom, ki jih bomo nadomestili, pa bomo s tem izboljšali razmere za rast,« so še zagotovili na mestni občini.

Vodja arboristov v podjetju Tisa Erik Vidmar je ob tem poudaril, da mestno drevje potrebuje še več nege kot tisto, ki raste v naravi: »Ta drevesa rastejo v stresnih razmerah, hitreje se pojavijo suhe veje. Na to, kako pogosto je treba določeno drevo obrezati, pa sicer vpliva več dejavnikov, med drugim tudi starost in vzdrževanost posameznega drevesa.« V Snagi obžaganje in obrezovanje dreves izvajajo vse leto, ocenjujejo pa, da je vsako drevo obrezano na vsakih pet do sedem let, odvisno od rastnih razmer, ki jih ima. A ne le vzdrževanje, pri mestnem drevju je pomembna tudi oblika, je opozorila vodja oddelka za arboristiko pri Tisi Lena Marion: »Sploh če so drevesa v bližini križišč, prometnih znakov ali uličnih svetilk. Že mlada drevesa je treba zasaditi na mesta, da se veje ne razrastejo tako, da bi ovirale promet. Zbrati je treba tudi rastišču in razpoložljivemu prostoru primerno drevesno vrsto z ustrezno zasnovano strukturo krošnje, da bo drevo v prihodnosti varno, bo dobro uspevalo in bo imelo lepo razvito naravno obliko krošnje.«