»V Sloveniji obstaja visoko priznan sistem Nefiks, katerega ideja je v tem, da beleži neformalne kompetence. In prav neformalne kompetence skupaj s formalnimi so tiste, ki omogočajo študentom lažje in boljše zaposlitve,« je poudaril Pikalo.

Minister se je tudi zavezal, da bodo nadaljevali s strateško orientacijo take vrste projektov, ker s tem pripomorejo k sodelovanju med akademsko sfero in delodajalci. »Tudi delodajalci so zainteresirani, da dobijo najboljše in tisto, kar iščejo. Zato so tovrstni pogovori priložnost, da se na organiziran način pogovorijo delodajalci in delojemalci,« je dodal.

Pikalo je še izrazil svoje navdušenje nad tem, da se je na današnji dogodek prijavilo več kot 100 študentov, ki opravljajo razgovore. »Dobro je, da čim več tega znanja, ki ga pridobijo na univerzi, najde hitro pot v gospodarstvo,« je sklenil minister.

Rektor Univerze v Ljubljani Radovan Stanislav Pejovnik pa je povedal, da univerza želi povezati diplomante s tistimi, ki jih potrebujejo, da bi kvalitetno opravljali svoje delo. Ob tem je poudaril, da naj se diplomanti bodočim delodajalcem predstavijo samozavestno, »saj so diplome ljubljanske univerze nekaj vredne«. Pozval je tudi vse delodajalce, da pomagajo izboljšati kvaliteto dela, ki ga opravljajo na fakultetah, saj bo s tem dosežena še višja kakovost izobraževanja.

Koordinatorka projekta Karierni centri na ljubljanski univerzi Maja Dizdarević je pojasnila, da so z današnjim festivalom želeli predstaviti rezultate dela na projektu razvoja in izvajanja dejavnosti kariernih centrov ljubljanske univerze.

Do sedaj je po besedah Dizdarevićeve storitev kariernih centrov uporabilo že 15.000 študentov in diplomantov. Z namenom povezovanja diplomantov in delodajalcev so organizirali več kot 400 različnih dogodkov, kot so delavnice za pridobivanje dodatnih veščin, obiski študentov v realnih delovnih okoljih ter predstavitev podjetij na fakultetah in akademijah.

Kot je poudarila, so na današnji prireditvi sodelovali predstavniki 20 podjetij, ki so 50 študentom in diplomantom ponudili priložnost, da se jim predstavijo v kratkem razgovoru in se mogoče dogovorijo za nadaljnje sodelovanje. Delodajalci pa bodo kasneje tem študentom posredovali tudi povratno informacijo o tem, kako so se odrezali in kaj lahko naredijo za večjo konkurenčnost na trgu, je še dodala.