Poslovil se je tudi vodja točilnega pulta Alen Nikola Rajković, ki naj bi bil tja nastavljen po »zvezah«. Kot je povedal direktor zavoda K6/4 Aleš Logar, naj bi bil Rajković še vedno njegov pomočnik, o tem, zakaj ni več šef »šanka«, pa ni želel.

Nekoliko »očiščena« Štirka bo sezono uradno zagnala 26. septembra s koncertom dive tako imenovanega novega soula Andreye Triane, ki je znana predvsem po sodelovanju z Bonobom. V Ljubljani smo jo že videli v Cankarjevem domu, kjer je, tako kot bo tudi tokrat, nastopila v živo s svojim bendom. Koncert je napovedan za četrtek in bo hkrati uvod v tradicionalne četrtkove koncertne večere, na katerih se bodo sicer praviloma predstavljali domači glasbeni ustvarjalci.

Srede bodo rezervirane za domače didžeje in kolektive, ki se ukvarjajo z alternativno elektroniko, petki in sobote pa se bodo nadaljevali v maniri klasičnih klubskih večerov s tujimi gostovanji. Med tistimi, ki jih Zupan posebej izpostavlja, so (septembra in oktobra) Fred P, Beroshima, Hedflux in Metrik, za november pa napoveduje Rashada, Octexa (z avdio in video nastopom) in Paula Whita.

Novost so petkove delavnice, na katerih se bo oktobra denimo mogoče naučiti, kako narediti svoj kabel ali kako narediti svoj flajer. Tridnevni ableton tečaj bo sredi oktobra vodil že omenjeni Hedflux, producent psihadelične elektronike z Otoka, za katerega v klubu že zbirajo prijave (število mest bo namreč omejeno). Zupan zagotavlja, da bodo skušali čim bolj slediti politiki nizkih cen, tako kar se tiče kart kot tudi sodelovanja na delavnicah.

Spremembe v smeri večje avtonomije

Novi programski vodja, ki je bil na položaj potrjen pred kakšnim tednom dni, se je sicer odzval tudi na izjavo o zavrnitvi sodelovanja s K4, ki jo je podpisalo šest kolektivov in v kateri ti izpostavljajo predvsem prenizko stopnjo avtonomije kluba. Kot je dejal Zupan, mu je žal, da niso vsi pristopili k sodelovanju, a vrata zanje ostajajo odprta. Na očitke glede škodljivega politikantstva odgovarja, da je tudi sam ostro proti temu in da se tudi sam zavzema za avtonomen klub, a je vprašanje, kaj bi popolna samostojnost prinesla. »K4 bi kot alternativni klub težko preživel brez vsaj enega stalnega zunanjega vira financiranja. Lahko bi v Berlinu, v Ljubljani pa ne,« pravi dolgoletni didžej in opozarja, da nihče od podpisnikov izjave na ta vprašanja ne odgovarja.

Logar zagotavlja, da bodo šli v določene spremembe akta o ustanovitvi, ki naj bi zagotovile višjo stopnjo avtonomije in posledično preprečevale tovrstne pretrese, ki ohromijo klub. »Oblikovali bomo skupino za prenovo, ki bo pripravila predloge sprememb. Gre za občutljivo področje, saj morajo biti te dolgoročne in vzdržne tako za klub kot za zavod.« V skupini naj bi bili tudi zunanji strokovnjaki.

Obeta se ovadba

Svet zavoda se je sicer že pred tedni seznanil z revizijskim poročilom, vendar pa podrobnosti še niso znane, saj da gre za interno poročilo. Neuradno je sicer slišati, da naj bi na podlagi tega vložili ovadbo zoper nekdanjega direktorja zavoda Miloša Krajnca, saj je bilo ugotovljenih veliko nepravilnosti, domnevno tudi korupcija.

Večino dolga kluba naj bi že sanirali, nekaj z odpisom, nekaj s pomočjo posojila ŠOU Lj, nekaj pa tudi preko zunanjih partnerstev z določenimi podjetji, o katerih Logar sicer ni želel. »Stroške smo racionalizirali, kolikor se je dalo. Smo v manjših prostorih, število tako ali drugače zaposlenih smo zmanjšali z 20 na sedem. Nekaterim nekdanjim sodelavcem še dolgujemo nekaj denarja, a smo z njimi konstantno v stiku.« Upajo, da bo klub zlezel na zeleno vejo v začetku prihodnjega leta, in takoj ko bo mogoče, bodo po zagotovilih tako Logarja kot Zupana začeli vlagati v tehnično opremo, saj zadnjih pet let vlaganj tako rekoč ni bilo.

V vsakem primeru bo zelo hitro jasno, ali bo nekoč legendarna Štirka obstala ali pa je zanjo že prepozno. »Če obiskovalci potrebujejo K4, bo ta obstal, sicer pač ne,« je še dejal Zupan.