Predstavniki stanovalcev Fondovih blokov, ki že dalj časa nasprotujejo prenovi Plečnikovega stadiona po načrtih poslovneža Joca Pečečnika, ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću očitajo, da je zlorabil svoja pooblastila. Pojasnili so, da se je Janković kot predstavnik Mestne občine Ljubljana, ki je ena od treh družbenic v podjetju Bežigrajski športni park (preostali družbenici sta Pečečnikov GSA in Olimpijski komite Slovenije), 17. septembra podpisal pod spremembo družbene pogodbe, ob tem pa ni imel pooblastila mestnih svetnikov, da to lahko stori.

Svetniki bodo namreč šele na ponedeljkovi seji mestnega sveta odločili, ali se strinjajo z razrešitvijo Pečečnika z direktorskega mesta in imenovanjem Maje Štefula, ki od leta 2009 vodi projekt prenove Plečnikovega stadiona. Fondovci so v dokaz svojih trditev posredovali notarsko potrjeno novo družbeno pogodbo, v kateri Pečečnik ni več naveden kot direktor za nedoločen čas. Spremembe družbene pogodbe Bežigrajskega športnega parka so že zabeležene med podatki Agencije za javnopravne evidence in storitve, vendar v javnih evidencah je kot direktor družbe še vedno naveden Pečečnik. Zakaj je župan mimo mestnega sveta podpisal novo družbeno pogodbo in kako komentira očitke o prekoračitvi pooblastil, nam na občini niso odgovorili.

Svetniki od župana pričakujejo pojasnila

Nad temi dogodki nikakor niso navdušeni nekateri mestni svetniki. Anže Logar iz SDS je zagotovil, da bodo najprej opravili pravni pregled spornega podpisa pogodbe in se nato odločili, kako bodo ukrepali. »Vsekakor pa bo moral župan na ponedeljkovi seji kar precej razložiti. Takšnim stvarem je treba odločno reči ne,« je bil neomajen Logar.

»Nisem pravnik, zato ne morem presoditi, ali je župan res storil napako. Ko sem bral novo družbeno pogodbo, sem v zadnjem členu opazil določilo, da je pogodba pravno veljavna, ko jo na podlagi predhodnih sklepov pristojnih organov pogodbenih strank podpišejo vse stranke. Iz tega sklepam, da pogodba ni veljavna, dokler mestni svet ne da svojega soglasja,« je razložil Gregor Istenič iz SD. A velja opozoriti, da ima družbena pogodba to določilo že od vsega začetka in da je v preteklih letih župan najprej pridobil soglasje mestnega sveta in nato podaljšal pogodbo.

Logar in Istenič sta poudarila, da jima ni všeč, kako je župan izvedel ta manever. Tudi če pravno gledano s podpisom pogodbe ni nič narobe, Isteniča moti, da občinska uprava svetnikom skupaj z gradivom, ki so ga prejeli za obravnavo te točke, ni posredovala tudi nove družbene pogodbe. »Takšne prakse si nikakor ne želimo,« je zagotovil Istenič.

Fondovci dvomijo

Fondovci so na podpis pogodbe brez predhodnega soglasja mestnega sveta opozorili tudi nadzorni odbor mestne občine, a hkrati dvomijo, da bo nadzorni odbor neodvisno ukrepal. K temu sklepu jih navaja dejstvo, da nadzorni odbor pri nadzoru lanskega poslovanja mestne občine ni pregledal družbene pogodbe Bežigrajskega športnega parka. Tudi Logar je kritičen do nadzornega odbora, saj ta po njegovem mnenju ne deluje kot samostojni in neodvisni organ, temveč dela z roko v roki z Jankovićem. Predsednik nadzornega odbora Franc Slak ni želel komentirati županovega spornega dejanja, ker odbor pogodbe še ni preučil. Slak je zagotovil, da bo nadzorni odbor to zadevo pregledal pri nadzoru poslovanja občine v letu 2013.

Ob vsem tem velja spomniti še na ustanovitev LL Grosista leta 2009, ko je bila omenjena družba v poslovni register vpisana, še preden sta soglasje k ustanovitvi dala svet zavoda Lekarne Ljubljana in mestni svet. Javno dostopni podatki namreč kažejo, da je bila omenjena družba ustanovljena že 2. oktobra 2009. Svet zavoda Lekarne Ljubljana je dal soglasje k ustanovitvi šest dni pozneje, ljubljanski mestni svet pa šele mesec in pol po vpisu družbe v poslovni register.