Po enem tednu od kriminalističnih preiskav pri njegovih nekdanjih ali sedanjih sodelavcih zaradi sklepanja pogodb z Grepom se je župan Zoran Janković končno odzval na nove sume kaznivih dejanj, povezanih s projektom v Stožicah. Poudaril je, da sta bili obe za policiste Nacionalnega preiskovalnega urada sporni pogodbi zakoniti in transparentni.

Spomnimo, policisti preiskujejo nekdanjega direktorja javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Sama Lozeja, nekdanjega direktorja javnega zavoda Šport Ljubljana Romana Jakiča, in Jankovića, ker so z Grepom sklenili dogovor o upravljanju in najemu parkirnih mest in drugih zasebnih površin v športnem parku Stožice.

Čeprav policisti sumijo, da je občina to pogodbo sklenila le, da je Grep izpolnil enega izmed pogojev, da mu banke sprostijo 115-milijonski kredit, Janković trdi drugače. »Pogodba ni lažna, saj smo od vsega začetka vedeli, da bo upravljanje skupno,« je dejal župan, ki se je s podpisom omenjene pogodbe strinjal, da bo občina Grepu na leto plačala 1,8 milijona evrov za najem prostora za informacijsko točko, prostore za skladišče, »plazo«, oglasni prostor znotraj trgovskega centra, prostor za tržnico in 2500 Grepovih parkirnih mest.

Pogodba je bila radodarna do Grepa

Več dejstev pa nakazuje, da je bila pogodba res sklenjena v prid Grepa in njegovih prizadevanj, da pridobi kredit. Janković je namreč poudaril, da je občina to pogodbo nameravala spoštovati, saj so potrebna sredstva zagotovili v proračunih za leti 2010 in 2011. Rebalans proračuna za leto 2010 njegove besede potrjuje. A ne gre spregledati podatka, da je občina predlog rebalansa, ki je zagotavljal denar za plačilo Grepu, pripravila že 31. avgusta – torej 16 dni, preden so občina, LPT in Šport Ljubljana sploh sklenili pogodbo z Grepom.

Še najbolj pa so presenetljive v pogodbi dogovorjene najemnine, ki so naravnost fantastične za Grep. Po pogodbi bi občina Grepu za najem 200 kvadratnih metrov velikega poslovnega prostora za informacijski center mesečno plačevala kar 6000 evrov oziroma 30 evrov za kvadratni meter. Že hiter pregled nepremičninskih oglasov pokaže, kako dobro najemnino je »izpogajal« Grep, saj večina lastnikov poslovne prostore oddaja za ceno med 10 in 15 evrov za kvadratni meter na mesec. Šokantna je tudi cena najema 2500 parkirnih mest. Občina bi jih najela predvidoma za 50 dogodkov na leto, zanje pa bi letno plačala 780.000 evrov, kar pomeni, da bi za parkirno mesto na dogodek plačala več kot 6 evrov.

Ob vsem tem pa je nejasno, zakaj bi občina od Grepa sploh najela denimo 560 kvadratnih metrov velik prostor za tržnico ali zakaj bi najela »plazo« za 40 dogodkov na leto po skupni ceni 400.000 evrov. Za posamezen dogodek bi občina torej Grepu odštela 10.000 evrov, kolikor še sama ne zaračuna za svoje površine. Za recimo zabavne prireditve, ki se odvijajo na občinskih površinah, mesto zahteva okvirno 2000 evrov na dan.

Velja opomniti, da občina Grepu letnega zneska 1,8 milijona evrov do danes ni plačala, saj zasebni partner še vedno ni končal nakupovalnega središča in parkirnih mest, je povedal Janković. A iz sedaj znanih podatkov je jasno, da bi občina Grepu dejansko plačala pregrešno visoke najemnine, če bi ta opravil svoj del pogodbenih obveznosti. Da so bile dogovorjene cene bistveno previsoke, so ugotovili tudi policisti.

»Energetikin nakup ni sporen«

Tudi da je Energetika Ljubljana pod vodstvom direktorja Hrvoja Draškovića (ki ga policija prav tako preiskuje) od Grepa za tri milijone evrov kupila prostor, v katerem je pozneje uredila centralno hladilno napravo, ni sporno, je vztrajal ljubljanski župan. Zagotovil je, da bo tudi v tem primeru enostavno dokazati, da se policisti motijo. »Kar naj si pogledajo lego teh prostorov, govorimo o dveh različnih prostorih,« je skopo razložil Janković.

Nacionalni preiskovalni urad pa verjame, da je Energetika kupila prostor, za katerega bi pozneje dobila brezplačno služnost, in je torej z nepotrebnim nakupom Grepu »podarila« nekaj milijonov. Čeprav smo zaprosili tudi za to pogodbo, je za zdaj še nismo prejeli, zato več podrobnosti ni znanih. Je pa Janković zanikal, da bi bila na prostoru, ki ga je kupila Energetika, vpisana hipoteka, kakor trdijo policisti. »Prepričan sem, da so sodelavci na Energetiki vse preverili pred nakupom,« je v podporo sodelavcev na javnem podjetju zatrdil župan.