Potem ko je Mestna občina Ljubljana predsednici vlade Alenki Bratušek maja poslala seznam želja, napisan na kar 42 straneh, se je občinska več kot 20-članska delegacija z županom Zoranom Jankovićem na čelu sestala z Bratuškovo. Po večurnem pogovoru sta bila Janković in Bratuškova skopa s konkretnimi podatki. Povedala sta, da je bil sestanek korekten in strokoven ter da so za večino odprtih vprašanj določili pristojne osebe in opredelili rok, do katerega bodo poiskali rešitve. Ta rok se izteče 30. septembra.

Janković in Bratuškova nista govorila o tem, koliko denarja bi država v prihodnje namenjala Ljubljani kot glavnemu mestu Slovenije. Janković je dejal le, da je vesel, ker so se Bratuškova in njeni sodelavci v vladi pripravljeni pogovarjati o rešitvi te finančne zagate. Hkrati pa je opozoril, da ima dovolj praznih obljub in se obregnil ob vlade, ki so se zvrstile za vlado Janeza Janše, potem ko je ta leta 2007 ljubljanski občini na letni ravni odvzela okoli 60 milijonov evrov. »Janševa vlada nam je odvzela denar. Tiste za njo so nam obljubljale, da nam ga bodo vrnile, a tega niso storile,« je bil Janković jasen, da tokrat zgolj z lepimi besedami ne bo zadovoljen.

Spomnimo, vlada Boruta Pahorja je s spremembo zakona o glavnem mestu leta 2009 poskušala nekoliko »popraviti« ukrep Janševe vlade. Ljubljani je Pahor poskušal zagotoviti dodatna sredstva, zaradi česar so z desnice leteli očitki, da se želi Pahor na ta način Jankoviću zahvaliti za podporo na parlamentarnih volitvah leta 2008. Ta sprememba zakona je sicer uzakonila, da ljubljanski občini poleg denarja, ki ga država nameni vsem občinam, vsako leto kot glavnemu mestu pripada še dodatnih 0,73 odstotka sredstev iz vplačane dohodnine v predpreteklem letu.

Janković takrat ni skrival, da je po njegovem mnenju to še vedno premalo za Ljubljano, a ne glede na to je druga Janševa vlada občino ponovno neprijetno presenetila z zmanjšanjem sredstev za prestolnico. Nekdanji finančni minister Janez Šušteršič je namreč lani posebni delež dohodnine za glavno mesto z 0,73 znižal na 0,58 odstotka. Obrazložil je, da je vlada to storila, ker je morala vsem občinam zaradi zaostrenih finančnih razmer znižati višino sredstev, ki jih dobivajo iz državne blagajne.

Posledično je prestolnica izgubila približno dodatne tri milijone evrov na leto, kar pomeni, da bo ljubljanska občina v letošnjem in prihodnjem letu iz državnega proračuna prejela 12 namesto dosedanjih 15 milijonov evrov na leto. Da Jankovića ta ukrep boli, je pokazal na minuli seji mestnega sveta, ko je svetnikom SDS navrgel, da so bili ravno njihovi kolegi iz parlamentarnih klopi krivi, da je Ljubljana ostala brez več kot 3 milijonov evrov na leto.

Predstavniki občine in vlade so se pogovarjali tudi o spremembah zakonodaje, ki naj bi imele pozitivne učinke za celo Slovenijo. Debatirali so tudi o reševanju konkretnih težav ljubljanske občine, kot je na primer vprašanje reševanja poplavne varnosti v Ljubljani, kjer je nujno potreben angažma države.