Po zavzetem urejanju Trnovskega pristana, Brega, Grudnovega in drugih nabrežij Ljubljanice – za kar je ljubljanska mestna občina lani dobila prestižno evropsko nagrado, bo tako letos sledila že leta napovedovana oživitev Petkovškovega nabrežja. Zmagovalno rešitev za ureditev te ulice od Prešernovega trga do Zmajskega mostu z novim tlakovanjem, drevoredom in razglednimi ploščadmi si je ekipa sedmih arhitektov pod vodstvom Jurija Kobeta zamislila že leta 2008 v sklopu natečaja za ureditev širšega območja ljubljanskih tržnic, a so morali načrte kasneje še posodobiti.

»Projekt smo uskladili z zahtevami Zavoda za varstvo kulturne dediščine in tudi z uporabniki, predvsem z lastniki gostinskih lokalov. Mislim, da bodo ti imeli po prenovi ugodnejše razmere, teren bo položnejši, okolje bo prijetneje zatemnjeno z obnovljenim drevoredom, divje rastlinje bo ostalo,« je pojasnil arhitekt Kobe in dodal, da zaradi spomeniškega varstva ne bodo toliko posegli v breg Ljubljanice, kot je bilo predvideno v natečajnem projektu. Za sedenje ob reki bodo tako občanom in turistom na voljo le po tri kaskade v podobnem slogu kot na Špici. Kot arhitekturni odmev dolgih lokov v Plečnikovi tržnici pa so si arhitekti zamislili še dve terasi, kjer bodo lahko mimoidoči posedeli, ne da bi jim bilo treba ob tem naročiti pijačo.

Prenovo pričakujejo že dolgo

Ko se bodo temperature nekoliko dvignile in bodo sončni žarki vabili h »kofetkanju«, pa bodo negativno stran dolgo obljubljene prenove nabrežja nasproti tržnice poleg stanovalcev občutili predvsem tamkajšnji gostinci. Dostop do njihovih lokalov bo sicer zagotovljen, a na drugi strani v času prenove ne bodo imeli možnosti postaviti gostinskih vrtov. Zato upajo, da bodo delavci začeli kopati čim prej in da bodo tudi čim prej zaključili z deli. »To smo pričakovali vsako leto. Časovno za nas ni nikoli v redu, najbolje bi bilo pozimi, a žal to ne gre. Sama prenova nam ne gre na roko, upajmo, da bo drugače s končno podobo,« pravi lastnik lokala Petkovšek Miha Šemrov. Če bodo s tem dobili tudi možnost večjega vrta, je bodo zelo veseli, vendar za zdaj niso obveščeni o tem.

Naj čim prej začnejo in končajo

Prva dva meseca prenove bodo potekala večja gradbena dela, uredili naj bi tudi komunalno opremo in odvodnjavanje, naslednje štiri mesece pa naj bi potekala še preostala dela, kot je tlakovanje, urejanje brežine. Ob slabem vremenu in drugih nepredvidljivih dogodkih se lahko ti roki še podaljšajo.

»Seveda pričakujemo izpad dobička, vendar razumemo, da enkrat morajo to opraviti. Še dobro, da so se v teh kriznih časih sploh našla sredstva zanjo. Mi bomo morali pač potrpeti ta čas, da bo Petkovškovo nabrežje lepše in dolgoročno urejeno,« pravi solastnik lokala Cacao Damijan Gašperič. Ker bo druga faza prenove potekala od Prešernovega trga proti Zmajskemu mostu, bodo v Cacau lahko med prvimi začeli streči na vrtu. Sicer pa Gašperič še dodaja, da verjamejo besedam župana Zorana Jankovića, ki jim je na skupnem sestanku s stanovalci in gostinci obljubil, da bodo z deli pohiteli in končali prej kot v pol leta.

Projekt prenove Petkovškovega nabrežja je v proračunu za leto 2013 ocenjen na 1,805.396 evrov, od tega bo okoli 308.000 evrov prispeval javni zavod Turizem Ljubljana, ki že zadnjih šest let financira urejanje nabrežij z denarjem od koncesijskih dajatev od posebnih iger na srečo. V letošnjem letu bo mestna občina zamenjala še dotrajano Ribjo brv in dokončala ureditev Novega trga z novo fontano.