V Železniškem zdravstvenem domu te dni normalno delajo, so zatrdili v temu zavodu. Poudarili so, da zdravstveni zavarovanci nikakor ne trpijo zaradi še vedno ne povsem rešenega statusa tega zavoda, ki ni javni zavod niti nima koncesije za opravljanje zdravstvene dejavnosti, zato formalnopravno nima podlage, da prejema denar iz blagajne Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). To je že pred časom ugotovilo računsko sodišče, zaradi česar je zdravstvena zavarovalnica s 1. julijem letos odpovedala pogodbo o financiranju zdravstvene dejavnosti na primarni stopnji.

Prek sodišča dodenarja zavarovalnice

Čeprav je kazalo, da bo od 1. julija do datuma, ko bo Mestna občina Ljubljana zdravstvenemu domu podelila enoletno koncesijo za delovanje splošne ambulante, dispanzerja za ženske, ambulantne fizioterapije, zobozdravstvene dejavnosti za otroke in še nekatere druge programe, Železniški zdravstveni dom moral denar za te dejavnosti črpati iz drugih virov in ne iz blagajne zdravstvene zavarovalnice, temu ni tako. ZZZS namreč še vedno mora financirati delovanje vseh teh dejavnosti, ker se je zdravstveni dom obrnil na okrajno sodišče in zaprosil za izdajo začasne odredbe o zadržanju delne odpovedi pogodbe o izvajanju programa zdravstvenih storitev za leto 2012. Sodišče je ta sklep izdalo že 24. junija z obrazložitvijo, da bi sicer nastala nepopravljiva škoda za zavarovance in zdravstveni dom.

S tem se na ZZZS več kot očitno ne strinjajo, saj so povedali, da so storili vse, kar je bilo v njihovi moči, da sodišče začasne odredbe (na katero so dali ugovor) ne bi izdalo. Pojasnili so tudi, da so v postopku pred sodiščem argumentirali vzrok za delno odpoved pogodbe in zagovarjali stališče, da »zavarovane osebe ne bi bile prizadete, saj so programe, ki jih izvaja ŽZD, pripravljeni sprejeti drugi zdravstveni domovi«. Spomnimo, Mestna občina Ljubljana je že pred časom ponudila, da dejavnosti, zaposlene in prostore pod svoje okrilje prevzame Zdravstveni dom Ljubljana. A sodišču so se bolj tehtni zdeli argumenti Železniškega zdravstvenega doma, zato ZZZS sedaj ne preostane drugega kot spoštovati odločitev sodišča, saj so slednje kot javna ustanova zavezani upoštevati.

Z rešitvijo se je tako mudilo, zdaj pa mečkajo z vlogo

Čeprav je od 12. julija mogoča začasna rešitev financiranja Železniškega zdravstvenega doma, in sicer tako, da bi mu Mestna občina Ljubljana podelila enoletno koncesijo, se situacija že dober mesec ni spremenila. Železniški zdravstveni dom namreč občini ni posredoval vloge za izdajo občinske koncesije. Zakaj, ne vedo niti na občini niti na ZZZS. Konkretnih pojasnil nismo pridobili niti v Železniškemu zdravstvenemu domu zaradi odsotnosti direktorja Emilijana Lobeta. Povedali so nam le, da bodo vlogo poslali na občino.

Neuradno pa smo izvedeli, da se v Železniškem zdravstvenemu domu sprašujejo, zakaj morajo občini sploh posredovati novo vlogo, če so ji eno poslali že pred časom. Župan Zoran Janković je nedavno potrdil, da so vlogo za podelitev koncesije od Železniškega zdravstvenega doma prejeli, še preden so mestni svetniki s svojimi glasovi blagoslovili odločitev, da občina temu zavodu podeli koncesijo, zato so to vlogo zavrnili in enako storili še s pritožbo zdravstvenega doma na zavrnitev vloge.