Boštjan Troha od Mestne občine Ljubljana v tožbi zahteva 7,5 milijona evrov odškodnine. Predmet spora je skoraj 8000 kvadratnih metrov veliko zemljišče v Župančičevi jami, natančneje zemljišče med Neubergerjevo in Železno ter med Avčinovo in Vurnikovo ulico. Tega bi Troha po denacionalizacijskem postopku lahko dobil vrnjenega v naravi, a ga je mestna občina pred leti oddala, podjetje SCT Stanovanjski inženiring pa pozidalo, zato vračanje v naravi kasneje ni bilo mogoče. Denacionalizacijski upravičenec je sicer prejel odškodnino v obveznicah SOD, a ker je bila ta odškodnina po njegovi oceni bistveno nižja, kot je bila tržna vrednost zemljišča, Troha na sodišču od občine zahteva razliko. Pred dnevi se je na okrožnem sodišču v Ljubljani odvila ena izmed obravnav, Troha pa je po koncu dejal, da pričakuje, da bo zadeva končana še letos.

Zgodba sicer seže v leto 1990 in v čas denacionalizacijskih postopkov. Zakona iz leta 1990 in 1991 sta prepovedovala tistim, ki so določeno zemljišče uporabljali – v tem primeru je to ljubljanska občina – kakršno koli oddajanje oziroma prodajo teh zemljišč za gradnjo. Pozidava je namreč onemogočala, da bi se denacionalizacijskemu upravičencu zemljišče vrnilo v naravi, zato je bila v primeru morebitne pozidave določena odškodnina v obliki obveznic SOD. Takratna občina Bežigrad je leta 1994 in 1995 z družbo SCT Stanovanjski inženiring sklenila dve pogodbi in oddala zemljišča, podjetje pa jih je pozidalo. Pravzaprav je bil denacionalizacijski upravičenec Jože Troha, a je Boštjan Troha od svojega sorodnika terjatev zoper občino odkupil in toži na podlagi tega odkupa, so v skopem odgovoru povedali na občini.

»Občina bi morala poznati predpise in torej teh zemljišč po letih 1990 in 1991 ne bi smela oddati v gradnjo, ker jih je, je na ta način izigrala zakon. Gre za protipravno ravnanje,« je pojasnil odvetnik Boštjana Trohe, dr. Aleš Vodičar. »Višina odškodnine, ki jo zahtevamo, je utemeljena na razliki med dejansko tržno vrednostjo zemljišča in med odškodnino v obliki obveznic SOD, ki je pa je bila bistveno nižja. Mnenja cenilcev, ki nam jih je uspelo pridobiti, kažejo na 7,5 milijona evrov razlike, pri tem pa je treba upoštevati, da predstavljam stranko, ki je le eden od treh dedičev, in je torej zahtevan znesek le tretjina razlike, vsa razlika je trikratnik tega zneska,« pojasnjuje odvetnik.

Denacionalizacijski postopek je bil končan leta 2008. »Zadevo smo najprej poskušali rešiti na miren način, a na občini ni bilo interesa, zato smo leta 2011 vložili tožbo,« še dodaja Boštjan Troha. Zatrjuje, da se zastopnik občine tudi na minuli obravnavi ni bil pripravljen pogoditi. Ali bo Mestna občina Ljubljana morala plačati milijonsko odškodnino in koliko konkretno, bo določil sodni izvedenec. Obravnava na sodišču je za zdaj prestavljena za nedoločen čas.