V uredništvu smo prejeli anonimno pošiljko s fotografijami prestižne vile v Lovranu pri Opatiji v lasti družine Mihaela Karnerja, ki so ga skupaj z ženo Alenko avstrijske oblasti pred časom aretirale zaradi domnevne preprodaje anabolikov, a so ju oba po plačilu varščine pustili na prostost. Skupaj s fotografijami smo prejeli tudi arhitekturne načrte za omenjeno vilo, ki naj bi bila po ocenah hrvaških medijev vredna okoli dva milijona evrov. Ravno ti načrti nosijo zanimiv podatek, in sicer da je vilo projektirala družba Nula8.

Ob poizvedbi na spletu smo našli spletno stran arhitekturnega biroja Nula8 s predstavitvijo njihovih projektov. Gre za načrte vil v avstrijskih hribih in hrvaški Istri ter za Urbano oazo, stanovanjsko sosesko na območju nekdanje tovarne Tovil v Ljubljani. Ravno Urbano oazo so predstavili kot svoj trenutno največji projekt. Znano je, da si za gradnjo tega stanovanjskega naselja na Viču prizadevata družbi Velinvestment, ki jo vodi direktor Uroš Slivnik, in Merideis z Avguštinom Karnerjem (oče Mihaela Karnerja) na čelu. Da gre očitno za dvorni arhitekturni biro družine Karner, potrjuje tudi velika podobnost med hišo zakoncev Karner v Bad Kleinkirchheimu in načrti brunaric v Avstriji, ki ga predstavlja spletna stran Nula8.

Edina razkrita skrivnost: od kod ime biroja

Drugih podatkov o arhitekturnem biroju Nula8 nismo našli niti na Ajpesu niti v bazi podatkov Gvin, zato ni jasno, kdo je lastnik družbe. Te podatke in kontaktne telefonske številke smo zaman iskali tudi na spletni strani arhitekturnega biroja. Tam so o sebi zapisali le naslednje: »Arhitekturni biro je nastal leta 2008, od tod tudi ime. Projekti, s katerimi se ukvarjamo, so od preprostih interierjev do zahtevnejših objektov.« Prek spletnega kontaktnega obrazca smo biro sicer zaprosili za pojasnila, a odgovorov nismo prejeli.

Na spletni strani biroja smo zaman brskali za podatkom, kje je sedež družbe. Več sreče smo imeli pri pregledu dokumentov anonimnega pošiljatelja, saj je bil na načrtih vile v Lovranu naveden naslov Cesta v Mestni log 55. Gre za naslov Trgovsko-poslovnega centra Murgle, kjer pa prav tako nismo našli poslovnega prostora biroja Nula8. Pri tem moramo poudariti, da je bilo precej prostorov v centru neoznačenih, zato ne moremo z vso gotovostjo trditi, da ima Nula8 v Murglah zgolj nabiralnik. Zanimiv pa je podatek, da je imela Karnerjeva družba Nipl do novembra 2011 enak naslov kot skrivnostni arhitekturni biro. Po tem se je omenjena družba preselila na naslov Vilharjeva 27, kjer je sedež Velinvestmenta, hkrati pa se je preimenovala v Merideis.

Velja spomniti, Mihael Karner prek Velinvestmenta toži predstavnika civilne iniciative na Viču Slavka Marolta, ki je odločno nasprotoval gradnji stanovanjske soseske Urbana oaza. Marolt naj bi z izjavo, da sta investitorici zgolj poštna nabiralnika, družbama okrnil ugled in dobro ime ter povzročil škodo. Kljub tožbi si je Marolt skupaj s svojimi sosedi, ki so nasprotovali napovedani gradnji, lansko leto oddahnil, ko so iz mestne občine Ljubljana sporočili, da so ustavili pripravo občinskega prostorskega načrta na območju nekdanje tovarne Tovil. Brez tega akta Karnerjevi namreč ne morejo zaprositi za gradbeno dovoljenje.

A nedavno razkritje, da je občina z Velinvestmentom in Merideisom julija lani znova sklenila dogovor o pripravi podrobnega prostorskega načrta, kaže, da Karner ni obupal nad Urbano oazo na Viču. V skladu z dogovorom bosta morali investitorici najeti in sami plačati družbo, ki izpolnjuje zakonite pogoje za prostorsko načrtovanje in ima s tem tudi izkušnje. Ta izvajalec bo nato pripravil prostorski akt, ki ga bodo morali potrditi še ljubljanski mestni svetniki. Od kod investitorjema denar za pripravo prostorskega načrta, kaj šele za gradnjo soseske, za zdaj ni jasno, saj ima Velinvestmen že eno leto blokiran bančni račun, Merideisov račun pa je od 13. februarja letos znova sproščen po 205 dnevih blokade.