Republiški stanovanjski sklad je januarja letos sklenil aneks za dodatna dela v delu stanovanjske soseske Zeleni gaj na Brdu, ki ga dokončuje Imos. Z aneksom je stanovanjski sklad Imosu priznal za dobrih 130.000 evrov dodatnih stroškov. Spomnimo, gradbena pogodba med Imosom in stanovanjskim skladom je znašala 7,9 milijona evrov.

Republiški sklad smo prosili za pojasnila, zakaj je bil aneks potreben, vendar odgovora do včeraj nismo prejeli. Na portalu javnih naročil pa je sklad pojasnil, da je bilo vzrokov za sklenitev aneksa več. Prvi je bil ta, da morajo na vseh vodoravnih vodih zamenjati pocinkane cevi za toplo vodo, ker aktualna strokovna dognanja in novejše strokovne prakse uporabo pocinkanih cevi v ta namen ocenjujejo kot neprimerno. Drugi razlog je dodatna obdelava nekaterih sten, ki so bile med letoma 2011 in 2012 zaradi občasnega zamakanja izpostavljene vremenskim vplivom. Aneks pa je potreben tudi zato, ker mora Imos na francoske balkone namestiti lesene notranje police in v shrambah izboljšati prezračevanje, pri čemer sta bili ti nalogi iz pogodbenih del »po pomoti izpuščeni«, je razvidno iz pojasnila na spletni strani za javna naročila. Skladovega odgovora, zakaj je prišlo do pomote, ki bo sklad dodatno stala, nismo prejeli.

Ob tem velja omeniti, da je iz javno dostopnih podatkov razvidno, da bodo praktično vsa dodatna dela opravili Imosovi podizvajalci. Med njimi je tudi Strabag, ki ga je Imos kot svojega podizvajalca uvedel lani in ki na Brdu prav tako dokončuje drugi del soseske.

Aneks z Imosom pa ni prvi aneks, ki ga je stanovanjski sklad sklenil, potem ko je Imosu, Strabagu in SGP Tehniku zaupal dokončanje del v soseski Zeleni gaj. Že lani je sklad Strabagu priznal za približno 197.000 evrov dodatnih del. Gradnja te soseske bo zato za vsaj več kot 6,5 milijona evrov dražja, kot bi sklad stala, če prvotni izvajalec Gradbeno podjetje Grosuplje (GPG) ne bi šel med gradnjo v stečaj.

Sklad je imel po padcu GPG ponovno nesrečo, saj se je v finančni zagati znašel tudi SGP Tehnik. Čeprav je sprva kazalo, da bo šla družba v prisilno poravnavo, je sodišče v začetku januarja letos sklenilo, da začne stečajni postopek nad omenjeno družbo. Stanovanjski sklad je sicer nemudoma po objavi stečaja upravitelja seznanil s stanjem projekta in z željo, da škofjeloška družba dela na Brdu dokonča v okviru stečajnega postopka. Sklad sedaj čaka na odločitev stečajnega upravitelja in sodišča, pred katerim teče postopek. Ali bodo imela zaradi stečajnega postopka SGP Tehnika dela na Brdu zamudo, na skladu še ne morejo oceniti. Želijo pa si, da bi bila vsa dela opravljena v s Tehnikom pogodbeno dogovorjenem roku.

Če bo stečajni upravitelj odstopil od pogodbe s skladom, bo slednji unovčil približno 775.000 evrov vredno bančno garancijo za dobro izvedbo del in v stečajni postopek prijavil svoje terjatve. Sklad je do sredine lanskega decembra škofjeloški družbi izplačal nekaj manj kot dva milijona evrov, pogodbena vrednost del pa znaša 8,4 milijona.