Stand up Klub 10ka, ki se odpira nocoj v Ljubljani, je zagnalo sodelovanje med združenjem Ceh za smeh in Pionirskim domom, idejno pa za njim stoji komik in gledališki improvizator Andrej Težak - Tešky. Klub, ki bo zavzel prostore Plesnega centra Jenko na Miklošičevi ulici, bo tako svoje prve goste sprejel prav na »dan norcev«, ko bo obiskovalcem ponudil nekakšen kolaž humorja številnih regionalnih stand up komikov.

Med novim in že izpiljenim

Za zdaj bo Klub 10ka vrata odpiral dvakrat na teden, in sicer ob torkih ter petkih. Ob torkih bodo potekali »večeri novega«, torej novih obrazov, novih materialov in novih formatov, kar pomeni, da bodo takrat na svoj račun prišli komiki, ki so doslej le redko ali še nikoli nastopili, medtem ko bodo že uveljavljeni lahko preizkusili svoj sveži material. Na sporedu bodo tudi forme, ki za zdaj pri nas še niso prišle do izraza.

Konci delovnega tedna pa bodo rezervirani za že izpiljene programe znanih imen domače in regionalne scene, kar pomeni, da bodo v goste redno prihajali komiki iz, denimo, Hrvaške, Srbije ali Bosne, približno enkrat na mesec pa naj bi oder zasedli tudi angleško govoreči nastopajoči. Ti večeri bodo zasnovani kot »one man showi«, tematski večeri ali izbori najboljšega ta hip. Ob petkih bo vstopnina nekoliko višja, med deset in petnajst evri, medtem ko bo sredi tedna za obisk kluba treba odšteti tri evrske kovance, kamor bo vključena tudi konzumacija.

Za prvega v nizu petkovih nastopov bo poskrbel Jonas Žnidaršič, ki bo v klubu deloval tudi kot nekakšna pomožna programska roka Andreja Težaka - Teškyja. »Jonas mi pomaga predvsem z dobrimi idejami in prezenco, a tu nimam v mislih njegove medijske prepoznavnosti, temveč izkušnje, ki jih ima kot igralec in televizijski voditelj. Ima nekoliko drugačen pogled od mene, zato se programsko dopolnjujeva. Včasih sicer ponudi na prvi pogled kakšne neumestne ideje, a če kdo lahko naredi kaj neumestnega, potem smo to mi kot 'comedy' klub,« o sodelovanju pravi Tešky.

Dodaten podporni steber

Andreja Težaka - Teškyja, ki podoben klub, Studio Smijeha, že več let soupravlja na Hrvaškem, je v to potezo napeljala želja, da bi komiki dobili prostor, kjer bi lahko redno nastopili in preizkušali nove šale. »Doslej je slovenska stand up scena delovala na več različnih lokacijah, zaradi česar je bila razpršena, nastopi pa so bili neredni. Odslej bo tudi publika vedela, kam gre lahko na stand up.«

Podobni klubi so pri nas sicer že delovali, a so po večini imeli kratek rok trajanja. »Pred nekaj leti Slovenija še ni bila pripravljena na takšen klub, saj v prvi vrsti ni imela dovolj komikov, kajti za oblikovanje programa dvakrat na teden je potrebna kar velika masa nastopajočih. Do danes smo pri nas vzgojili cel kup mladih komikov, močnejša pa je na tem področju postala tudi celotna regija. Poleg tega si je stand up pridobil ogromno publike.«

Stand up komik Perica Jerković meni, da klub sicer ni ključen za obstoj te scene, je pa zagotovo »dodaten steber, ki jo podpira«. Najbolj dragocen element 10ke vidi v dejstvu, da bo za njenimi zidovi mogoče preizkušati nove domislice. »Nov material vedno predstavlja riziko, saj dokler z njim ne prideš do publike, ne veš, pri čem si. Tu pa bomo ob določenih večerih lahko tudi uveljavljeni komiki eksperimentirali in si privoščili biti slabi. Torej bo to neke vrste inkubator.« Podobno razmišlja tudi Uroš Kuzman, stand up komik leta 2012: »Izhodišče stand upa ostaja klubsko dogajanje. Še vedno večina šal luč sveta ugleda v manjših, intimnih ambientih, v katerih je publika praviloma bolj odprta. Še vedno so to eni redkih prostorov, v katerih komiki na oder stopajo brez cenzure. V tem pogledu je 10ka neprecenljiv prispevek sceni. Je nov prostor za eksperimentiranje in nova priložnost za dokazovanje.«