V koprodukciji MoTA – Muzeja tranzitornih umetnosti, zavoda Festival Sonica, CUK Kino Šiška in Cukrarne je pred vrati 16. edicija festivala elektronske glasbe in tranzitornih umetnosti Sonica 2024, ki ga podpirata ministrstvo za kulturo in MOL, nekatere projekte, ki jih bomo slišali, pa je podprla tudi EU. Nicolás Jaar, Deena Abdelwahed in KMRU so glavne zvezde letošnjega programa, festival pa se pričenja danes in bo trajal do sobote.
Jaša Bužinel, ki skrbi za stike z javnostmi pri festivalu, pravi, da bo ob gostovanju Nicolása Jaara, enega največjih imen elektronske glasbe 21. stoletja, šlo za slovensko premiero njegovega projekta pod naslovom JAAR. Ta se bo zgodila v Kinu Šiška. Umetnik opisuje projekt kot improviziran nastop za basklarinet in elektroniko. Jaar bo imel med festivalom tudi zvočno delavnico, kamor so se prijavili umetniki iz srednje in vzhodne Evrope ter z Balkana. Trajala bo kar štiri dni.
Globalizacija in lokalnost
Glokalizacija (Glocalisation) je letošnja osrednja tema festivala in je nekakšno nadaljevanje lanskoletne teme Translocal Underground. »Izraz predstavlja jezikovni hibrid med globalizacijo in lokalizacijo ter osvetljuje napetosti med neusmiljenimi silami globalizacije in lokalnimi identitetami, prepričanji in tradicijami, predvsem na področju sodobne elektronske in eksperimentalne glasbene ustvarjalnosti. Letošnji program vključuje ustvarjalke in ustvarjalce, ki v praksi stavijo na hiperspecifične estetike, ki izhajajo iz lokalnih in regionalnih senzibilnosti, ter tako kljubujejo globalni kulturni uravnilovki,« pravi Bužinel.
Odločili so se za štiri konceptualno zaokrožene dogodke. Poleg osrednjega koncerta v Kinu Šiška z Jaarom med izpostavljene sodi tudi nocojšnji otvoritveni večer v Cukrarni, ko se bo predstavila tunizijska producentka in glasbenica Deena Abdelwahed, pod njeno taktirko bomo lahko gledali avdiovizualni spektakel z naslovom Jbal Rrsas. Organizatorji stavijo tudi na klubski dogodek v Channel Zero, kjer se obeta plesni večer z didžejema re:ni in Lakso, predstavnikoma sodobne britanske techno/bass psihedelije. Zaokrožen dogodek naj bi potekal še ob zaključku festivala v Klubu CD, kjer bo imel performans kenijski producent in zvočni umetnik KMRU. Pravijo mu tudi zastavonoša sodobne ambientalne glasbe.
Avdiovizualne pustolovščine
Med preostalimi dogodki po izboru organizatorjev velja omeniti nastop odmevnega vietnamskega eksperimentalnega kolektiva Rắn Cạp Đuôi. Domači multiinštrumentalist Iztok Koren, ki ga poznamo iz folk tria Širom in je zadnja leta tudi na samostojni ustvarjalni poti, bo premierno predstavil svoj nov album. Prvič prihaja v Slovenijo poljska eksperimentalna skladateljica Martyna Basta, nastopili bodo tudi italijanski zvočni mag Nicola Ratti, francoski transžanrski bendovski fenomen NZE NZE, klubski srbski mojster SAUD in domači talent Fujita Pinnacle.
V posebnem fokusu bo premiera Sonica rezidence 2024. Šlo bo za predstavitev novega skupnega projekta ameriške skladateljice Bridget Ferrill ter slovenske harfistke rouge-ah in vizualne umetnice Pixel Bambi. Nastala naj bi »kompleksna, a igriva avdiovizualna pustolovščina med hipervizualizacijami, eksperimentalno elektroniko, razširjenimi zvoki, ambientalnimi harmonijami, dekonstruiranim popom in hrupom«.
Med dogodki spremljevalnega programa velja izpostaviti razstavo špansko-katalonskega umetnika Marca Vilanove z naslovom Cascade. Gre za AV-instalacijo in je na ogled v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM) do 28. aprila. Jutri bo v MoTA Labu predavanje z naslovom Zvok v prostoru italijanskega pedagoga in skladatelja Nicole Rattija. Zatem bodo odprli še interaktivno razstavo Fohramoos, ki jo pripravljata avstrijska umetnika Stefan Kainbacher in Robert Lang s študenti, KMRU pa bo predstavil svojo zvočno instalacijo »in habitus with«.