Po velikonočnih oziroma velikojajčnih praznikih, kakor bi se lahko upravičeno imenovali iz očitnih razlogov, se po hladilnikih vselej še kakšen teden valjajo ostanki mesnatih prazničnih pojedin. Vse te krepke hrane siti običajno nimamo pretirane volje še ves teden natepavati tiste mrzle šunke in številnih vnaprej kuhanih klobas. Ponujata se dve rešitvi. Omenjene mesnine čim prej skrijemo v zamrzovalnik in nanje tako rekoč pozabimo, morda nam bodo prišle prav naslednjič, ko bomo kuhali joto, ričet ali kakšno podobno bolj zimsko jed, lahko pa počakamo na deževen konec tedna in poleg omenjenega uporabimo kakšnega od naštetih receptov. Seveda lahko pri porabljanju prekajenih mesnin spet uporabimo domišljijo, tenko narezane brez vsake škode kar hladne zamešamo v listnato solato, denimo motovilec. Poleg tega lahko koščke šunke skupaj z nalomljenimi gojenimi šparglji popečemo v ponvi ali na žaru in zaužijemo s poljubno prilogo. Ali pa z njimi pripravimo kar prilogo samo – ste že poskusili pražen krompir pripraviti s koščki kuhane klobase? Da pice, ki takšne ostanke prenese zlahka, niti ne omenjamo. Glede na prihajajoči delavski praznik je gotovo vredno razmisliti tudi, da bi omenjene mesnine zrezali v tradicionalni prvomajski golaž in postregli skupaj s popečeno polento. Se preverjeno zelo obnese. Najvarčnejši baje radi poskusijo tudi s starim mlevskim trikom, ki vedno vžge. Prekajene ostanke skupaj s svežim mesom zmeljejo in iz tega pripravijo nekakšne čevapčiče za na žar. Sliši se nekoliko čudno, a izdelek tako po kakovosti kot okusu zanesljivo prekosi večino industrijsko pripravljenih zamrznjenih čevapčičev. Obstaja pa seveda še tretja pot, kako porabiti odvečne mesnine, ampak (tudi) človekovemu najboljšemu prijatelju preslana hrana škoduje…

Šunka s paradižnikom, šampinjoni in sirom

Potrebujemo 300 g kuhane prekajene šunke, 600 g paradižnika, 250 g velikih šampinjonov, 300 g mocarele, 3 žlice ekstra deviškega olivnega olja, morsko sol, sveže zmlet črni poper, 3 vejice bazilike, 3 stroke česna.

Pečico segrejemo na 250 °C. Paradižnik očistimo in zrežemo na približno pol centimetra debele kolobarje. Mocarelo odcedimo in narežemo kakor paradižnik. Šampinjone očistimo in narežemo kakor paradižnik. Šunko zrežemo na tenke rezine. Vse sestavine izmenoma, kakor strešnike zložimo v pekač. Česen olupimo, stremo in zmešamo z oljem, dodamo sol in poper, dobro premešamo in prelijemo sestavine v posodi. Zloženko za dobrih deset minut postavimo v segreto pečico, medtem osmukamo baziliko. Jed vzamemo iz pečice, potresemo z narezanimi listi bazilike, nadevamo na krožnike in postrežemo s solato.

Rižota s šunko in radičem

Potrebujemo 200 g riža, 80 g parmezana, 100 g mocarele, 100 g kuhane prekajene šunke ali klobas, glavo radiča, 1 čebulo, 1 dl belega vina, 2 stroka česna, morsko sol, sveže zmlet poper ali čili.

Šunko drobno narežemo, radič operemo in narežemo. Česen olupimo in narežemo na tanke rezine. V posodi na olivnem olju popečemo šunko, ki ji dodamo česen nato pa še narezan radič. Pokrijemo in dušimo pet minut. Nazadnje solimo in popramo, premešamo ter odstavimo.  Čebulo olupimo in drobno sesekljamo ter jo popražimo v drugi posodi. Primešamo riž, ki ga med nenehnim mešanjem na majhnem ognju pražimo tri minute, da postekleni. Zalijemo z vinom in kuhamo, da se tekočina povsem ukuha. Prilijemo zajemalko vroče vode in počasi kuhamo med občasnim mešanjem. Ko se tekočina ukuha, prilijemo naslednjo zajemalko vroče vode in postopek ponavljamo približno deset minut, do se riž skuha na zob. Primešamo dušen radič s šunko in nariban parmezan. Previdno začinimo s soljo in poprom, pokrijemo in pustimo stati tri minute. Razdelimo na segrete krožnike in postrežemo z listnato solato.

Povelikonočni pasulj

Potrebujemo 300 g suhega belega fižola, 450 g kuhane prekajene šunke ali klobas, 2 čebuli, 1 korenček, 1 peteršiljevo korenino, 50 g zelene, 2 žlici olivnega olja, 1 žlico paradižnikove mezge, pol žlice moke, morsko sol, 1 žlico ostre mlete rdeče paprike ali čilija, 3 stroke česna, 3 vejice peteršilja, 1 feferon, 1 lovorov list.

Fižol preberemo, operemo in čez noč namočimo v hladni vodi. Korenček, peteršilj in zeleno olupimo in narežemo na drobne kocke. Čebulo in česen tik pred pripravo olupimo in drobno sesekljamo. Vodo od namakanja fižola odlijemo. Fižolu dodamo narezane korenček, peteršilj in zeleno, sesekljana čebulo in česen, narezano prekajeno meso in lovorov list. Zalijemo s toliko hladne vode, da prekrijemo vse sestavine. Pristavimo, zavremo in počasi kuhamo dobro uro. Peteršilj drobno sesekljamo. V manjši posodi segrejemo olje in moko svetlo rumeno popražimo. Odstavimo in primešamo mleto papriko. Pristavimo, dodamo paradižnikovo mezgo, na hitro premešamo in zalijemo z dvema zajemalkama tekočine iz lonca ter gladko razmešamo. Primešamo fižolu. Dodamo sesekljan peteršilj in feferon ter počasi kuhamo še toliko časa, da se fižol povsem zmehča. Tik pred koncem kuhanja previdno solimo. Razdelimo na segrete krožnike in ponudimo z dobrim kruhom.

Zoran Triglav (Foto: Luka Cjuha)