Struckel namreč v narečni avstrijski nemščini pomeni prav štrudelj, strudel pa je v stari nemščini pomenilo vrtinec. In ker je bil štrudelj poleg tega, da je že sam zvit, v tradicionalnih kuhinjah v pekaču zvit v nekakšen vrtinec, kakor še dandanes zvijajo njegov najbližji sorodnik burek, je takšno ime kar primerno. Štrudelj je torej pečeni sorodnik kuhanega štruklja, ki mu na Koroškem pravijo tudi povitnik (ker je lepo povit) in ga pred kuhanjem nadevajo s pečenimi umešanimi jajci in svežim drobnjakom. Povita pa je tudi kvašena in pečena različica, ki ji pravimo potica, ponekod v Beli krajini tudi povitica. Vse te slastne jedi so pač v sorodu. Sem pa gotovo sodi še zamejska gubana ali briška h'banca, ki je vsaj po imenu spet bližnje sorodna s prekmursko gibanico … Ampak ne zaidimo predaleč. Štruklje pri nas poznamo večinoma kot kuhane zvitke iz vlečenega testa z različnimi nadevi, najpogosteje s skutnim. Takšne pripravljajo tudi Hrvatje, imenujejo jih zagorski štruklji in se od naših razlikujejo po tem, da jih po kuhanju še prelijejo s smetano in vse skušaj zapečejo. Poleg štrukljev iz vlečenega testa pa poznamo še kopico izvirnih različic, pripravljenih s kvašenim testom. Takšni so denimo odlični vipavski štruklji z nadevom iz orehov in rozin, ki močno spominjajo na kuhano potico. Klasična slovenska specialiteta s kvašenim testom so tudi kostanjevi štruklji, poznamo pa tudi različico iz krompirjevega testa, nadevano z maslom in drobtinami. Sledijo še štruklji, nadevani z mešanico pretlačenega fižola, smetane, jajc in hrena, štruklji iz ajdovega testa s kostanjevim nadevom, štruklji s špinačo in parmezanom, pehtranovi štruklji, štruklji z brstičnim ohrovtom in sirom, štruklji s suhim sadjem, lešniki … Najbolj čudaški med njimi se utegnejo zdeti kruhovi štruklji, ki jih pripravimo tako, da v kvašeno mlečno testo vmesimo na maslu popečene kocke kruha, oblikujemo v tenke štruce in skuhamo. Kar nastane, je presenetljivo podobno češkim žemeljnim cmokom, ki so kakor naročeni za druženje s sočnim golažem.

Koroški skutni štruklji

Za vlečeno testo potrebujemo 500 g moke, 1 jajce, 1 žlico olja, ščepec morske soli, nekaj kapljic kisa. Za skutni nadev še 500 g skute, malo kisle smetane, 100 g sladkorja, 2 jajci, ščepec morske soli. Za zabelo še 60 g masla, 2 žlici drobtin, cimet.

Moko presejemo v skledo in naredimo jamico, v katero dodamo olje in ščepec soli. Sestavine na sredi gladko razmešamo, potem pa postopoma prilivamo mlačno vodo z nekaj kapljicami kisa. Testo mesimo z roba proti sredini, tako da je na sredini vedno gladko. Pregnetemo v gladko in prožno testo ter oblikujemo hlebček. Premažemo ga z oljem, pokrijemo s skledo in pustimo počivati vsaj pol ure. Medtem v skledi zmešamo vse sestavine za nadev. V veliki posodi zavremo slano vodo za kuhanje štrukljev. Spočito testo položimo na pomokano delovno površino, ga blago pomokamo in tanko razvaljamo v obliki pravokotnika. Namažemo ga z oljem ter tanko razvlečemo. Testo po vsej površini namažemo s skutnim nadevom in skrbno zvijemo. narežemo ga na 15 do 20 centimetrov dolge kose, ki jih na koncih zatisnemo. Zavijemo jih v zmočene in dobro ožete bombažne kuhinjske krpe, potresene z drobtinami, položimo v krop in kuhamo 15 minut. Kuhane odvijemo in narežemo na rezine, ki jih zabelimo z drobtinami in cimetom, popraženimi na maslu. Če sladkor in cimet izpustimo, dobimo slane štruklje za prilogo mesnim ali zelenjavnim jedem.

Kostanjevi ajdovi štruklji

Za kvašeno testo potrebujemo 400 g ajdove moke, 100 g pirine, polnozrnate pšenične ali bele moke (po želji jih lahko pripravimo tudi samo iz bele moke), 100 g masla, 50 g rjavega trsnega sladkorja, 2,5dl mleka, 25 g kvasa, morsko sol. Za kostanjev nadev še 500 g kostanja, 150 g masla, 2,5 dl kisle smetane, malce mleka, 200 g rjavega trsnega sladkorja, 5 žlic zdrobljenih mandeljnov, 4 rumenjake. Za zabelo še 50 g masla, 2 žlici drobtin.

Kostanj pristavimo v hladni vodi, zavremo in kuhamo slabo uro. Ajdovo moko poparimo s slano vodo in pustimo, da se ohladi. Vmešamo pirino (ali polnozrnato ali belo) moko ter kvas in testo dobro pregnetemo in pustimo vzhajati. Kuhan kostanj odcedimo, olupimo in pretlačimo. Dodamo maslo, rumenjake, sladkor, mandeljne, nekaj žlic mleka in kislo smetano. V večji posodi pristavimo vodo za kuhanje štruklja. Vzhajano testo na pomokani delovni površini na tanko razvaljamo v pravokotnik. Testo namažemo s pripravljenim nadevom in ga zvijemo. Zavijemo ga v vlažno krpo, potreseno z drobtinami. Zvitek povežemo z vrvico in spustimo v vrelo vodo ter počasi kuhamo 20 minut. V ponvi segrejemo maslo in svetlo opražimo drobtine. Kuhan štrukelj odcedimo, odvijemo in narežemo. Kose zložimo na segret pladenj in potresemo s praženimi drobtinami ter takoj postrežemo.

Vipavski štruklji

Potrebujemo 500 g moke, 2 žlici sladkorja, 2 jajci, 2 žlici olja, mleko, 20 g kvasa, ščepec morske soli. Za orehov nadev še 300 g mletih orehov, 1 pest rozin, 150 g sladkorja, 2,5 dl sladke smetane, 1 žlico drobtin, cimet v prahu, mlete klinčke, lupino ekološko pridelane limone, šilce ruma. Za zabelo še 50 g masla, 2 žlici drobtin.

V skledo presejemo moko, na sredini pa naredimo jamico. Vanjo nadrobimo kvas, prilijemo pol decilitra mlačnega mleka, vse skupaj pa potresemo z žlico sladkorja in dvema žlicama moke. Skledo pokrijemo s prtom, kvasec pa naj vzhaja deset minut. Rozine očistimo, temeljito operemo in odcedimo ter nato začinimo z rumom ali limonovim sokom. Smetano pristavimo in segrejemo. V jamico sredi moke dodamo jajci, preostali sladkor in sol, nato pa postopoma prilivamo mlačno mleko in z rokami ugnetemo testo, med gnetenjem dodamo še olje. Testo oblikujemo v hlebček, ki ga položimo v skledo, pokrijemo s prtom in pustimo vzhajati približno pol ure, da naraste na dvojno velikost. Medtem mlete orehe stresemo v skledo in poparimo z vrelo smetano. Dodamo rozine, sladkor, drobtine, cimet, klinčke in drobno naribano lupino ene limone ter premešamo. Vzhajano testo razvaljamo v pravokotnik, ki ga namažemo z nadevom. Testo narahlo zvijemo in ga (ne pretesno) zavijemo v rahlo pomokano kuhinjsko krpo, zavežemo in pustimo vzhajati. V veliki posodi medtem pristavimo vodo za kuhanje štruklja. Vzhajan štrukelj položimo v krop in počasi kuhamo 20 minut, nato štrukelj obrnemo in kuhamo še 20 minut. Tik pred koncem kuhanja na maslu svetlo popražimo drobtine. Kuhan štrukelj odvijemo iz krpe, narežemo in razdelimo na segrete krožnike. Rezine zabelimo s praženimi drobtinami in po okusu potresemo s sladkorjem ter postrežemo kot sladico.