Kakor koli že, česen je izjemno zdrava zelenjava in kdor bi se rad v času, ko naokoli razsajajo viroze, prehladi in gripa, teh nadlog ubranil, naj si ga le pogumno in obilo privošči. Najprej zdravje, šele potem kultura, pravijo. Česen so zelo cenili že stari Egipčani, graditelji piramid so ga morali uživati pospešeno, da so zatrli različne bolezni in da so se jim morebitne rane hitreje celile. Zaradi ugodnih učinkov na telo ga dandanes uporabljajo v medicini, saj dokazano preprečuje nastanek ateroskleroze, povišanega holesterola, povišanega krvnega tlaka in rakavih obolenj. Česen je še zlasti priljubljen v sredozemski prehrani, po popolnoma enostavnem in zelo okusnem receptu ga narežemo, samo nekoliko pogrejemo v dobrem olivnem olju, posolimo in s tem zabelimo špagete. Če dodamo še zmlet čili ali drobno narezane sveže pekoče feferone, nastane karseda preprosta in poceni, a izjemno okusna specialiteta, ki zaseda prvo mesto na jedilniku vsake prave špagetarije, skriva pa se pod izvirnim italijanskim imenom »aglio, olio e peperoncino«. Nepogrešljiv je česen v zeleni, zeljni in različnih drugih solatah, kljub temu pa ga je v običajnih gostilnah v solatnem baru – kdove zakaj – izjemno težko dobiti. Imenitno se izkaže tudi nariban na opečenem kruhku z maslom. Če vas jutranja gneča na avtobusu spravlja ob živce, gotovo mero sesekljanega česna dodajte sardinam iz konzerve, nastal bo okusen in zdrav zajtrk, skoraj zagotovo se vam bo marsikdo raje umaknil, kot da mu dihate za ovratnik, delovalo pa bo tudi protivirusno. Če česen vmešamo v čvrsti jogurt, nastane odlična omaka k pečenim jedem. Za krasno brezmesno grahovo rižoto v loncu najprej spražimo čebulo, dodamo na koščke narezan korenček in riž, še malo popražimo in zalijemo z vodo ter začinimo s karijem in obilno mero stisnjenega česna, malo pred koncem kuhanja pa vmešamo še vložena grahova zrna. Ljubitelji okusnejše majoneze oziroma aiolija, kakor se ta omaka imenuje, če ji dodamo še malo česna, bodo v visok, ozek lonec, v katerega se precej tesno prilega palični mešalnik, ubili eno jajce, dodali žličko gorčičnih semen, strt strok česna, žlico limonovega soka in ščep soli ter dva decilitra olivnega olja, pri čemer morajo biti vse sestavine nujno segrete na sobno temperaturo. Na dno tega, vse do jajčnega rumenjaka, bodo potopili rezilo paličnega mešalnika in pritisnili na gumb. Prej kot v minuti bo med mešanjem nastala gosto kremasta majoneza plemenitega okusa. V zimskem času se prileže tudi vroča in krepka češka česnova juha, ki jo lahko pripravimo tudi tako, da čisti mesni ali zelenjavni juhi primešamo ne preveč sramežljiv odmerek stisnjenega in na olju samo toliko segretega česna, da zadiši. Takšno juho še vrelo postrežemo v velikih skodelicah s popečenimi kockami kruha, po vrhu pa naribamo sir, da se lepo stali, in potresemo s sveže sesekljanim peteršiljem. Če po kosilu pričakujete obiske, pa vseeno malce prezračite.

Pomfri s česnom po sanfranciško

Potrebujemo: 1 kilogram krompirja, najbolje velike gomolje, 6 velikih strokov česna, šopek peteršilja, drobno mleto morsko sol, sveže zmlet črni poper (ali čili), nekaj žlic olivnega, palmovega ali dobrega sončničnega olja.

Priprava: Pečico segrejemo na 220 stopinj Celzija. Česen drobno sesekljamo, vsujemo v ponev in prelijemo z vsem oljem, kolikor ga imamo namen uporabiti (nekaj žlic). Pristavimo in na srednjem ognju grejemo samo toliko časa, da česen zadiši, nato ga takoj odstavimo. Česen ne sme porjaveti! Česnovo olje odlijemo (najbolje skozi cedilo) v skodelico, tako olje kot česen pa prihranimo. Krompir narežemo na največ centimeter debele paličice, kakor za tanjši pomfri. Oplaknemo ga, dobro osušimo in stresemo v veliko skledo. Polijemo ga s česnovim oljem in solimo s pol žličke soli ter začinimo s ščepcem popra. Pekač obložimo s papirjem za peko in krompir po njem razporedimo v enem samem sloju. Če je potrebno, ga spečemo v dveh pekačih. Porinemo ga v pečico in kakšne pol ure pečemo, da postane zlato zapečen in hrustljav. S pekača ga poberemo z lopatko in preložimo v suho skledo. Potresemo ga s sesekljanim peteršiljem in vsem prihranjenim česnom ter po okusu dosolimo. Nemudoma še vročega postrežemo na krožnikih ali v papirnatih škrnicljih – kot prigrizek ob dobrem pivu ali napetem filmu.