Zanesljiv znanilec pomladi je dan žena, nekdaj precej sindikalni praznik, ki se ga je v bolj razposajenih časih slavilo in proslavljalo dolgo v noč, skoraj še bolj zagreto kot ženske so ga proslavljali moški. Vsaj na ta dan se ženskam spodobi nameniti nekoliko več pozornosti in namesto njih opraviti, kar sicer počnejo same. Še najbolj se bodo odrezali tisti, ki jih bodo poleg rdečih nageljnov ali belih zvončkov presenetili z doma pripravljenim kosilom. Pri tem se utegne kdo znajti v zagati s pretiranim zapletanjem glede izbire jedilnika. A brez potrebe, denimo z radičem, ki je tudi v tem času na voljo v vsaki trgovini, lahko pripravite povsem preprosto, a imenitno jed. Radiča je veliko vrst, vse pa se odlikujejo po svojem grenkem okusu in so priznana delikatesa, ki lahko nadomesti katerokoli listnato zelenjavo. Dobra plat radiča je tudi, da raste vse leto, njegova oblika pa je odvisna od tega, kdaj ga posejemo in kako ga gojimo. Denimo treviški radič je v italijanski kuhinji prava delikatesa, pravijo mu tudi fiore d'inverno, kar ne pomeni peklenska (inferno) roža, kot bi lahko kdo na hitro prebral, ampak zimska (inverno) roža, ki jo lahko namesto nageljnov v vazi ženskam ob prazniku ponudimo na krožniku. Gre za pozni radič nežno grenke arome, sorodnik cikorije, ki je v italijanski kuhinji prav tako zelo cenjena, in to ne le kot kavni nadomestek. Zanimivo je, da sta treviškega radiča dve sorti. Prva raste od aprila do oktobra, zimska sorta pa od oktobra do aprila, kar pomeni, da je mogoče vse leto dobiti povsem svežega. Treviški radič je dobil svoje ime po občini Treviso v bližnji Benečiji, nedaleč od slovenske meje. Zanj velja, da so ga kmetje odkrili po naključju, ko so pri spravilu pridelka na polju pozabili nekaj glav radiča. Ko so pozneje odstranili odmrle zunanje liste, so v notranjosti zagledali mlade poganjke, iz katerih so vzgojili povsem novo sorto. V Benečiji ga pridelujejo že od konca 18. stoletja in so tako ponosni nanj, da so mu nadeli oznako z zaščitenim geografskim poreklom, kakor smo vajeni pri dobrih vinih. Poleg vseh ostalih vrst je pri nas priljubljen tudi tržaški solatnik, ki pa je zelene barve in je imeniten v solati s še toplim kuhanim krompirjem ali fižolom. Vsak radič lahko pripravimo surov, kot solato, ali pa ga narežemo ter na hitro skuhamo ali popražimo kot prilogo raznim jedem. Morda ga narežemo in z njim obložimo pico, še preden jo spečemo, pripravimo ga lahko na žaru in v pečici, ujame se s pršutom in sirom, poda pa se tudi k ribam. Popražimo ga lahko na olivnem olju ali maslu skupaj s šalotko, narezanimi mandlji in rezinami pršuta ter postrežemo s testeninami. Za presno solato ga denimo obložimo z narezanimi šampinjoni, krhlji pomaranče in ostružki parmezana ter zabelimo z dobrim olivnim oljem in balzamičnim kisom ...

Treviška rižota po kraško

Potrebujemo: 350 g okroglozrnatega riža, 300 g treviškega radiča, 2 šalotki, 50 g narezanega kraškega pršuta, 1 dl terana, 5 žlic ekstra deviškega olivnega olja, 40 g masla, 50 g parmezana, morsko sol, sveže zmlet poper, 3 stroke česna, 2 vejici svežega peteršilja, timijan.

Radič očistimo in grobo narežemo. Rezine pršuta prečno narežemo na trakce. V večji lonec damo tri žlice olivnega olja, na katerega stresemo riž. Pristavimo in med mešanjem pražimo slabe tri minute. Prilijemo skodelico vroče vode in počasi kuhamo, da tekočina povsem izpari (pazimo, da se ne prismodi). Tedaj prilijemo naslednjo skodelico vode. Postopek ponavljamo približno deset minut, da riž skuhamo na zob, in odstavimo. Šalotko in česen olupimo in drobno sesekljamo. V ponev damo preostalo olivno olje, dodamo šalotko in česen ter pristavimo. Ko zadiši, dodamo pršut in med mešanjem počasi pražimo, da čebula postekleni (ne sme porjaveti). Zalijemo s teranom in med mešanjem tekočino povsem ukuhamo. Dodamo narezan treviški radič, posolimo in pražimo do mehkega. Po potrebi prilijemo malo vode. Parmezan drobno nastrgamo, peteršilj drobno sesekljamo. Kuhanemu rižu dodamo opražen treviški radič, nastrgan parmezan, sesekljan peteršilj, ščep zdrobljenega timijana ter ščepec popra. Premešamo, potresemo s kosmi masla, pokrijemo in pustimo tri minute. Vročo rižoto razdelimo na krožnike in ponudimo z zeleno ali radičevo solato ter enakim teranom, kot smo ga uporabili za kuhanje.

Njoki z radičem in sušenimi paradižniki

Potrebujemo 600 g krompirjevih njokov, 4 manjše glavice treviškega radiča, 80 g posušenih paradižnikov, 200 g mocarele, 2 dl suhega rdečega vina, ekstra deviško olivno olje, morsko sol, sveže zmlet črni poper, 2 stroka česna, 1 žlico bazilike v olivnem olju.

Pristavimo osoljeno vodo za kuhanje njokov. Radič očistimo in zrežemo na koščke. Posušene paradižnike narežemo, česen olupimo in nasekljamo. V ponev z olivnim oljem stresemo narezan radič, pristavimo, premešamo, dodamo narezane posušene paradižnike in med mešanjem popražimo. Dodamo česen, premešamo in po občutku zalijemo z vinom. Ko zavre, počasi kuhamo, da se omaka nekoliko zgosti. Njoke stresemo v krop in jih kuhamo le toliko časa, da priplavajo na površje. Omako v ponvi medtem začinimo s soljo, poprom in baziliko, nazadnje pa na vse skupaj grobo naribamo mocarelo. Kuhane njoke odcedimo, razdelimo na segrete krožnike in prelijemo z omako. Postrežemo kot predjed ali lažjo samostojno jed.

Rižota z radičem in dimljenim lososom

Potrebujemo 250 g okroglozrnatega riža, 200 g radiča, eno večjo rdečo čebulo, 150 g tenko narezanega prekajenega lososovega fileja, 2 dl rdečega vina, ekstra deviško olivno olje, 20 g masla, morsko sol, sveže zmlet črni poper, šopek svežega peteršilja.

Čebulo olupimo in drobno narežemo. Riž stresemo v cedilo in ga pod tekočo vodo spiramo toliko časa, da izpod cedila priteče bistra voda. Radič in peteršilj temeljito operemo in na drobno nasekljamo. V večjo ponev vlijemo malo olivnega olja, dodamo čebulo in radič, pomešamo ter pristavimo. Pustimo, da se nekaj minut duši, nato prilijemo rdeče vino in dušimo še toliko časa, da tekočina povre. Medtem zavremo pol litra vode, jo prilijemo v ponev ter dodamo riž in peteršilj. Po okusu solimo in popramo ter vse skupaj dobro premešamo. Na zmernem ognju kuhamo še nadaljnjih 20 minut oziroma tako dolgo, da se riž dobro zmehča in vsa tekočina izhlapi. Ko je riž kuhan, ponev odstavimo in v riž narahlo vmešamo maslo. Nadevamo na krožnike, obložimo z rezinami prekajenega lososa in postrežemo.

Zoran Triglav (Foto: Luka Cjuha)