Da ne bo pomote – pravim kanelonom podobne zvitke je dejansko mogoče pripraviti tudi iz (nesladkanih) palačink oziroma tortilj; če jih nadevamo s primernim nadevom in oblijemo z ustrezno omako, utegne nastati še kar solidna jed. A namenimo nekaj vrstic pravim kanelonom. Njihovo ime izvira iz latinske besede canna, kar pomeni trsje, torej votle cevčice stebla te rastline. Kako in kje natanko so kaneloni nastali, ni povsem jasno, znani pa so zapisi o njih iz poznega devetnajstega stoletja. Gotovo pa gre za eno od izvirnih oblik testenin. Nekateri viri z nastankom kanelonov povezujejo italijanskega kuharja Nicolo Federica, ki naj bi to specialiteto razvil v svoji kuhinji v zelo priljubljeni neapeljski restavraciji. Od tam naj bi se kaneloni razširili po vsem svetu, celo v Latinsko Ameriko, a tam so se nekoliko križali s tortiljami. Kdove, morda pa je ideja za kanelone iz palačink prišla nazaj čez lužo in okužila tudi našo očetnjavo, kjer bi bilo sicer logično pričakovati izvirno italijansko različico. Kakor koli že, izvirni kaneloni imajo obliko cevi z dolžino osem do deset centimetrov, tradicionalno so napolnjeni z mleto teletino, špinačo in sirom, preliti s paradižnikovo omako in posuti s sirom ter gratinirani. Seveda pa obstajajo številne druge različice, recimo z zelenjavo, sirom, ribami in vsemi mogočimi kombinacijami, podobno kakor pri pici ali različnih testeninah. Če se jih lotimo doma, se lahko potrudimo in jih s pomočjo tokratnega recepta pripravimo od začetka do konca, v škodo okusa pa je dovoljeno tudi nekoliko pogoljufati. Namesto sveže špinače zamrznjena, namesto domačih testenin kupljene… Če ne gre drugače, pa nekakšne približke kanelonov, ki so v resnici nekaj povsem drugega, pripravimo tudi iz palačink, ki jih nadevamo denimo z rezinami pršuta in sira, namažemo s paradižnikovim pirejem, začinimo in zvijemo, nato pa po želji še gratiniramo in oblijemo z omako. Ali jih pač napolnimo z že omenjenim »pregledom tedna« in ocvremo. Ni prepovedano, prav imenitno pa tudi ne.

Špinačni kaneloni z lososom

Potrebujemo: Za špinačno testo približno 300 g ostre moke, 400 g špinače, 2 jajci, 2 žlici olivnega olja, drobno mleto morsko sol, 1 strok česna. Za nadev še 2 bučki, šopek mlade čebule, 100 g prekajenega lososa, 50 g sira (gavda, ementalec…), 2 žlici olivnega olja, morsko sol, 1 strok česna. Za bešamel še 70 g masla, 5–7 dl mleka (po potrebi), 2 žlici moke, morsko sol, muškatni orešček. Za gratiniranje še 50 g sira.

Priprava:

Bučke očistimo, grobo naribamo v cedilo, posolimo in pustimo 15 minut. Če imamo svežo špinačo, jo očistimo, operemo in dobro posušimo, pri zamrznjeni se temu postopku izognemo. Česen olupimo in drobno sesekljamo. V globlji ponvi segrejemo olje, na katerem podušimo špinačo s polovico česna, da špinača upade, tekočina pa izpari. Podobno ravnamo z zamrznjeno špinačo, le da jo prej odtajamo. Odstavimo in ohladimo. Mlado čebulo očistimo in drobno sesekljamo. V ponvi pristavimo olje in sesekljano čebulo, ki jo popražimo, da postekleni, nato dodamo bučke, ki jih pred tem še nekoliko ožamemo. Dodamo preostali česen in med občasnim mešanjem počasi pražimo 10 minut. Ohlajeno špinačo drobno sesekljamo. Vse sestavine za testo zgnetemo v gladko testo, ki ga pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo počivati vsaj 15 minut. Pristavimo velik lonec slane vode za kuhanje testenin. Spočito testo na pomokani površini čim tanjše razvaljamo in razrežemo na 12 kosov velikosti ploščic za lazanje. Ta korak lahko preskočimo, če lazanje kupimo, a rezultat ne bo tako imeniten. Pripravimo še bešamel, tako da v kozici razpustimo maslo in na njem svetlo prepražimo moko. Med nenehnim mešanjem postopoma prilijemo pol litra mleka, potem pa ga po potrebi prilijemo še nekaj. Začinimo s soljo in ščepom sveže naribanega muškatnega oreščka, potem med mešanjem kuhamo, da se omaka zgosti. V slan krop za kuhanje stresemo krpe testa, ki jih kuhamo dve minuti. Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. Testene krpe oziroma lazanje odcedimo in vsako premažemo z malo bešamela. Potresemo z malo naribanega sira, dodamo žlico nadeva, pokrijemo s tenko rezino prekajenega lososa in zvijemo. Nadevane lazanje zložimo v pekač. Prelijemo jih s preostalim bešamelom in potresemo z naribanim sirom. Pekač za približno eno uro porinemo v segreto pečico. Pečene pustimo počivati deset minut, nato jih postrežemo kot toplo predjed ali glavno jed.