Ste mar opazili zanimiv paradoks, za katerega se je resda žal potrebno sprehoditi do prve menze s kolikor toliko spodobno kilometrino, kjer dandanes še strežejo čufte? Skoraj vedno jih namreč zmanjka najprej, kar zgovorno priča o priljubljenosti, čeprav v večini menz praviloma strežejo tako rekoč pogojno užitne. Na neki način so namreč podobne »pregledu tedna«, kot so se nekoč imenovali (ali pa se še) tudi znameniti slaščičarski ježki, ki so bili zmleti iz večine tedenskih ostankov biskvita (zato so imeli vedno sveže ob sobotah in nedeljah) in namočeni v sladkorni raztopini, izboljšani s kancem ruma (starejša ko je bila surovina, večji je bil kanec), limone in vanilje. Ampak v restavracijah pri nas spodobne čufte domala ni mogoče naročiti. Ime čufta izvira iz perzijske besede kofta, zato je različica njenega »poslovenjenega« imena čuft precej neustrezna. Po perzijsko koftan pomeni mleti, sekljati, tolči, kofta pa je torej kroglica iz sesekljanega mesa. Grki ji rečejo keftes, Makedonci kjofta, Bolgari kyufte, povsod pa jo pripravljajo iz govedine ali ovčetine. Indijci poznajo tudi njeno vegetarijansko različico lauki kofta. Tipično jugoslovanski recept za sicer orientalsko jed nujno vključuje pire krompir, brez katerega si tega legendarnega priboljška marsikdo ne more predstavljati. Jesti čufte brez pireja je v naši zavesti nekaj tako nenavadnega kot biti obut v samo eno nogavico ali kaj podobno bizarnega. Ampak to je samo stara jugoslovanska navada, izvirajoča iz vojaške kuhinje, kjer so iz varčevalnih vzgibov v čufte poleg govedine zamesili tudi cenejšo svinjino. Enako so počeli tudi s čevapčiči in ta trdovraten in pravzaprav oduren običaj, da je »faširano« meso, za karkoli ga že potrebujemo, vedno mešanica svinjine in govedine, nikakor ne gre iz naše zavesti, čeprav dandanes govedina niti ni več toliko dražja od svinjine. Neke vrste čufte nam skušajo prodati tudi Švedi, ki v svoji verigi trgovin z ugodnim pohištvom prodajajo tudi svoje mesne kroglice, za katere se je prav tako že izkazalo, da so vsebovale meso sumljivega izvora. Ampak vrhunske čufte, ki jih doma sami pripravimo denimo iz mlete govedine, ajdove kaše (ali riža, ječmena, leče, soje…), čebule in začimb, lahko postrežemo tudi drugače. Denimo s paradižnikovo omako, polnomastnim čvrstim (morda kozjim ali ovčjim) jogurtom, v katerega vmešamo nasekljane sveže lističe poprove mete, olivami in dobrim domačim kruhom. Uspeh ne bo izostal!

Čufte v pekoči omaki

Potrebujemo 500 g mlete govedine, 1 majhno čebulo, 2 stari žemlji ali ustrezno količino starega kruha, 40 g masla, 2 dl mleka, 1 jajce, morsko sol, sveže zmlet črni poper, šopek peteršilja. Za pekočo paradižnikovo omako še 1 kg zrelega paradižnika, 2 majhni čebuli, 3 žlice olivnega olja, 1 žlico paradižnikove mezge, morsko sol, sveže zmlet črni poper, 1 žličko mletega čilija, 2 stroka česna, 1 žličko suhega timijana, 3 vejice peteršilja

Žemlji, stari vsaj en dan, prelijemo z mlekom. Paradižnik zrežemo na drobne kocke.  Peteršilj osmukamo in sesekljamo.  Čebulo in česen za omako olupimo in drobno sesekljamo. V posodo z malo olivnega olja damo čebulo in česen, pristavimo in posteklenimo. Dodamo čili in paradižnikovo mezgo ter pražimo še dve do tri minute. Nazadnje dodamo nakockan paradižnik in med občasnim mešanjem kuhamo približno pol ure, da dobimo gosto omako. Čebulo za čufte olupimo in drobno sesekljamo ter posteklenimo na olivnem olju. Dodamo meso, jajce, ožeti žemlji, sol, poper in 2 žlici sesekljanega peteršilja. Dobro premešamo, nato pa med navlaženimi dlanmi oblikujemo majhne čufte. V ponvi segrejemo olivno olje ali malo masla in mesne kroglice po vseh straneh zlato rjavo opečemo.  Paradižnikovo omako začinimo s soljo, poprom, timijanom in žlico sesekljanega peteršilja. Vanjo zložimo pečene čufte, potem pa vse skupaj počasi kuhamo še tri minute. Nadevamo na segrete krožnike, dodamo po žličko kisle smetane in prgišče sesekljanega peteršilja ter ponudimo z rižem, pirejem ali dobrim kruhom.

Južnosrbske čufte

Potrebujemo 1 kg junjetine, 1 kg teletine, 100 g slanine, 100 g praške šunke, 300 g kačkavalja, 2 stroka česna, morsko sol, sveže zmlet črni poper.

Slanino, šunko in sir ločeno drobno sesekljamo. Česen olupimo in prav tako drobno sesekljamo. Meso narežemo, zmeljemo in dobro pregnetemo. Primešamo mu vse ostale sestavine in še enkrat pregnetemo.  Z dlanmi oblikujemo cmočke, ki jih počasi spečemo na ravno prav segretem žaru.  Ponudimo jih z lepinjami, kajmakom, mlado čebulo, različno sezonsko zelenjavo z žara, ajvarjem in podobnimi prilogami. 

Čufte po sredozemsko

Potrebujemo 500 g mlete govedine (bočnik, vratovina), čebulo, jajce, 50 g okroglozrnatega riža, pol lupine ekološko pridelane pomaranče, morsko sol, sveže zmlet črni poper, šopek peteršilja. Za paradižnikovo omako še 600 g paradižnika, čebulo, 3 dl čiste goveje juhe, 4 žlice ekstra deviškega olivnega olja, 3–4 žajbljeve lističe, lovorov list.

V širši posodi pristavimo olivno olje in nanj stresemo narezano čebulo, ki jo med mešanjem rumeno opražimo. Medtem žajbljeve lističe drobno narežemo in jih skupaj z na koščke narezanim paradižnikom stresemo na čebulo ter dodamo lovorov list. Zavremo in počasi kuhamo nekaj minut. Prilijemo čisto govejo juho, začinimo s soljo in poprom ter zavremo. Medtem v skledi dobro zmešamo mleto meso, riž, sesekljano čebulo, razžvrkljano jajce, naribano pomarančno lupino, sesekljan peteršilj, sol in poper. Sestavine nato z vlažnimi rokami oblikujemo v kompaktne manjše kroglice. Previdno jih vložimo v paradižnikovo omako in poskrbimo, da jih omaka oblije z vseh strani. Pokrito počasi kuhamo približno 30 minut, da se omaka zgosti. Jed postrežemo s svežim, hrustljavo popečenim kruhom ter s kozarcem dobrega rdečega vina.