Različne kitajske, tajske, turške, indijske, srbske, italijanske, bosanske in nenazadnje ameriške, mehiške in brazilske ter še kakšne restavracije, ki jih pri nas ni tako malo in so presenetljivo dobro obiskane, so dokaz, da kleni Slovenci pravzaprav radi pomolimo nos v kuhinjo bližnjih in daljnih sosedov. Če ne prej, takrat, ko nam železni repertoar na temo juha, meso, krompir in solata štrli že iz ušes. Ob vsej mednarodni poplavi karseda različnih specialitet, ki so pri nas resda največkrat vsaj nekoliko prilagojene podalpskemu jeziku, je naravnost osupljivo, da o kakšni omembe vredni afriški restavraciji ni ne duha ne sluha. Bili so sicer neki sramežljivi poskusi, ki pa so vsi po vrsti žalostno propadli. O vzrokih ne bomo razglabljali, a dejstvo je, da bi resnejša predstavitev okusov črne celine prav gotovo pritegnila dovolj pozornosti sladokuscev za uspešno zgodbo. Če nič drugega že zato, ker so številne afriške jedi, pripravljene iz nam povsem sprejemljivih surovin, prav odlične. V afriških restavracijah po svetu vam namreč ne ne bodo postregli le z mravljami in kobilicami, kot bi morda kdo pomislil. Afriške jedi, ki se med seboj razlikujejo tako zelo, kot bi želeli v eno samo kategorijo stlačiti evropske jedi, so namreč večinoma izredno okusne in pestre, z njimi pa ne bo imel težav niti največji tradicionalist. Za sever Afrike je značilen denimo kuskus, ki ga lahko pripravite tudi na sladek način, denimo po spodnjem receptu, piščanec yassa, ki bi bil zagotovo všeč tudi povprečnemu Slovencu, pa je znana specialiteta v Senegalu, saj so sestavine povsem vsakdanje. V Afriki bi naleteli tudi na precej vsakdanje jedi, kot so prekajen piščanec s suhimi marelicami, pistacijo in koriandrom, testene žepke z zelenjavno karijevo omako, okusen jam s paradižnikovo omako in ribo na žaru … V pokušino pa nekaj povsem enostavnih receptov za afriške kuharje - začetnike.

Yassa piščanec

Potrebujemo 1 kg kosov piščanca (odlično se obnese tudi file), 1,5 dl limonovega soka, 0,6 dl kisa, 3 čebule, 2 čajni žlički sesekljanega timijana, 2 lovorova lista, sesekljan zeleni čili, 4 dl jušne osnove, olivno olje.

Zmešamo limonov sok, kis, na obroče narezano čebulo in malo olja, dodamo piščanca, dobro premešamo, pokrijemo in pustimo nekaj ur, najbolje čez noč. Olje segrejemo v primerni posodi, vzamemo piščanca iz marinade in ga opečemo z vseh strani. Potem dodamo čebulo, po treh minutah pa še marinado, timijan, čili, lovor in polovico jušne osnove. Pokrito dušimo na majhnem ognju okoli pol ure, če tekočina povre, dodamo še jušne osnove. Še vroče postrežemo z rižem ali pikantnim krompirjem.

Pikantni krompir

Potrebujemo 80 dag krompirja, dva sesekljana stroka česna, enako količino kurkume in čilija v prahu, čajno žličko mlete kumine in koriandra, dve jedilni žlici zmečkanega paradižnika, sok ene limone, morsko sol, olivno olje.

Krompir skuhamo v olupku in ga hladnega narežemo na rezine ali kocke. V ponvi razgrejemo maščobo ter dodamo paradižnik in vse začimbe. Premešamo in na majhnem ognju med mešanjem pražimo pet minut. Dodamo krompir in dobro premešamo, če je presuho, dolijemo malo vode. Ko ta izpari, dodamo limonov sok in ščepec sladkorja.

Pečen kuskus z jabolki

Potrebujemo 250 g kuskusa, 5 dl mleka, 4 žlice sladkorja, žlico masla, 1 zavitek vaniljevega sladkorja, 3 jajca, 1 žličko ruma, 500 g naribanih jabolk, limonovo lupinico, cimet, morsko sol.

Zavremo mleko, ga solimo in dodamo vaniljev sladkor. Vmešamo kuskus in sladkor. Med mešanjem naj zavre. Po treh minutah odstavimo in pustimo pokrito še nekaj minut, nato mlečni kuskus razrahljamo z vilicami, dodamo maslo in premešamo. Ohladimo. Masi dodamo rumenjake, rum, limonovo lupinico, cimet in jabolka. Na koncu vmešamo še trd sneg beljakov in pol ure pečemo v namaščenem modelu pri 180°C. Postrežemo kot malico ali sladico.

Ribja masala

Potrebujemo 4 večje ribje fileje, sok ene velike limone, 1 veliko čebulo, žličko sesekljanega česna, 1 sesekljan zeleni čili, žličko ingverja (sesekljanega ali v prahu), žlico paradižnikove mezge ali pretlačenega svežega paradižnika, sol in poper, veliko žlico mešanice začimb garam masala (na voljo v specializiranih trgovinah z začimbami).

Sol, poper in limonov sok zmešamo in v tem mariniramo ribje fileje vsaj dve uri, še bolje čez noč. Opečemo jih na vročem olju in damo v plitek pekač. Na razgretem olju prepražimo sesekljano čebulo in ko postekleni, dodamo vse začimbe in paradižnik ter na nižji vročini počasi kuhamo, da nastane gosta zmes. Z njo prelijemo ribe, jih pokrijemo s folijo in damo za 15 minut v pečico, ogreto na 170 stopinj. Postrežemo s pečenim krompirjem ali rižem.

Solata iz zelene leče

Potrebujemo 20 dag zelene leče, 2 manjša paradižnika, 1 rdečo čebulo, 1 zeleni čili, 0,6 dl limonovega soka, 1 dl olivnega olja, jedilno žlico gorčice, morsko sol, poper.

Lečo namočimo čez noč. Skuhamo jo v veliko vode, odcedimo in zmečkamo. Dodamo sesekljan paradižnik, sesekljano čebulo, sesekljan čili, olje, gorčico in začimbe. Dobro premešamo in solato dobro ohladimo.

Zoran Triglav (Foto: Luka Cjuha)