Eden od načinov je sušenje, takšne lahko razmeroma ugodno tudi kupimo v vsaki bolje založeni trgovini. Ampak verjetno je boljša izbira zamrzovanje. Skrbno očiščene in dobro osušene jurčke položimo v plastično vrečko in jih za pozneje shranimo v zamrzovalnik. Pri tem moramo paziti, da jih še sveže narežemo na primerne kose, saj jih pred pripravo ni dobro odmrzovati, zamrznjenih pa ne moremo rezati. Zanimivo je, da jurčkov ni mogoče gojiti, kakor to počnejo denimo s šampinjoni, saj za svojo rast potrebujejo sobivanje z nekaterimi vrstami dreves. Gojenje bi bilo precej zapleteno, zato večina jurčkov na trgu zares izvira iz divjega naravnega okolja. Seveda pa se poraja vprašanje, kje so bile gobe nabrane. Tudi pri branjevkah, ki jih prodajajo na tržnici, se je že izkazalo, da so gobe pravzaprav kupile od prekupčevalcev iz Romunije. A ne glede na to – če je goba zdrava in dišeča, bomo z njo pripravili vrhunsko pojedino, ob kateri se ne bo zmrdoval niti najbolj zakrknjen mesojedec. Pa čeprav jih le popražimo skupaj s čebulo, dodamo testenine ter potresemo s peteršiljem in parmezanom.

Zloženka z jurčki in paradižnikom

Potrebujemo: 500 g širokih rezancev, 300 g svežih jurčkov, 400 g zrelega paradižnika, 100 g korenčka, 1 čebulo, 50 g masla, 4 žlice hladno stisnjenega olivnega olja, 1 dl kisle smetane, 100 g sveže nastrganega parmezana, 3 žlice paradižnikove mezge, 4 žlice suhega rdečega vina, morsko sol, sveže zmlet črni poper, 4 stroke česna, 1 vejico peteršilja, 1 vejico timijana, 1 vejico bazilike, origano.

Priprava: Ognjevaren pekač namažemo z maslom. Jurčke očistimo in narežemo na nekoliko debelejše lističe. Paradižnik razkosamo in čim bolj drobno sesekljamo. Korenček ostrgamo in grobo naribamo. V ponvi segrejemo polovico olivnega olja. Nanj stresemo narezane jurčke, ki jih med mešanjem pražimo dve minuti, nato jih odstavimo. Medtem čebulo olupimo in drobno sesekljamo. V večjo, nekoliko globljo ponev vlijemo preostalo olivno olje. Nanj stresemo sesekljano čebulo, pristavimo in jo med mešanjem posteklenimo. Dodamo naribani korenček in prepražene jurčke. Zalijemo z rdečim vinom, pokrijemo in počasi dušimo, da vino povsem povre. Zavremo skodelico vode. Česen olupimo in skupaj s peteršiljem drobno sesekljamo. V večjem loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin. Dušenim gobam primešamo sesekljan paradižnik, česen in peteršilj ter paradižnikovo mezgo. Začinimo s soljo in poprom. Pokrijemo in počasi dušimo deset minut, med dušenjem pa postopoma zalivamo z vročo vodo. Ko voda za testenine zavre, jo posolimo in na zob skuhamo rezance. Peteršilj, timijan in baziliko osmukamo ter grobo sesekljamo. Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. Dušenim gobam dodamo kislo smetano in sesekljana zelišča ter ščep origana, nato jih previdno premešamo. Kuhane rezance odcedimo, na hitro splaknemo pod tekočo vročo vodo in še enkrat odcedimo. Polovico jih stresemo v namazan pekač. Prelijemo jih s polovico gobove omake, na katero razporedimo polovico sira. Prekrijemo s preostalimi testeninami, nanje pa razdelimo preostanek gob. Potresemo s preostalim sirom in kosmi masla. Pekač za 15 minut potisnemo v segreto pečico. Na mizo jed postavimo kar v pekaču, poleg pa postrežemo zeleno listnato solato in enako vino, kot smo ga uporabili za kuhanje.