Ena naših znamenitih dobrot so češnje, še zlasti briške, ki so tako cenjene, da jih prodajalci na tržnicah vsako leto znova radi „ponarejajo“. Ne ravno dobesedno, a namesto izjemnih briških neizkušenim kupcem drago prodajajo cenejše italijanske češnje. Vedno pogosteje jim možje postave zaradi goljufije sicer stopijo na preste, a previdnost pri nakupu kljub temu ni odveč. Seveda pa prima češnje različnih sort rastejo pri številnih hišah po vsej naši deželi in ni šment, da si ne bi priskrbeli vsaj manjše košarice domačih, otroci se jih bodo bržkone tako ali tako najedli na sosedovem drevesu, kakor je bilo vsaj nekdaj v modi. Marsikaj slastnega iz češenj je bilo mogoče poskusiti ob koncu tedna v Goriških brdih, kjer je potekal tradicionalni praznik češenj. Zakaj toliko pozornosti prav briškim češnjam? Nekoč so slovele celo na Dunaju, prodajali so jih tudi po Koroškem, po Kranjskem, Štajerskem in Salzburškem, kmetom pa so predstavljale prvi resnejši letni dohodek, od katerega so bile odvisne cele družine. In Brici poleg češenj radi ponudijo še kaj vina, pršuta in ostalih dobrot, da obiskovalci ne „padejo v švohost“. Če se pred nami na vsem lepem torej znajde takšna količina češenj, da jih ne bomo takoj pozobali, lahko iz njih pripravimo čuda dobrot. Najbolj nespodobna med njimi je sloviti „špukštrudelj“, ki ga pečejo lenuhi, ki se jim češenj ne da prej razkoščičiti, ob tem pa se izgovarjajo, da se tako ohrani več okusa. Larifari. Poleg njegovega bistveno uglednejšega razkoščičenega sorodnika je imeniten kompot, krasne so številne bolj ali manj preproste češnjeve pite, pa tudi torte, kreme in sladoledi. Sicer pa se je češenj najslajše napokati na kakšni močnejši veji lepo rogovilastega drevesa in si jih v parih obešati za uho. Če nimamo te sreče, si lahko damo duška tudi s pljuvanjem koščic skozi okno na vrt, z njihovo pomočjo lahko preizkusimo moč pralnega praška že pri tridesetih ali pač zgolj poskusimo s katerim od naslednjih receptov.

Češnjeva pena

Potrebujemo, 500 g češenj, 100 g sladkorja, 2 beljaka, 2 žlici višnjevega likerja maraskino.

Češnje očistimo in razkoščičimo. Stresemo jih v posodo električnega mešalnika, dodamo sladkor in maraskino ter vse skupaj razmešamo v gladko kašasto zmes. Beljaka stepemo v čvrst beljakov sneg, ki ga nežno primešamo k češnjam. Ponudimo v steklenih kozarcih, ki jim čez rob obesimo par lepih zrelih češenj. Če peno iz beljakov nadomestimo s stepeno smetano, bo sladica sicer precej bolj kalorična, a nič manj okusna.

Hladna češnjeva juha

Potrebujemo 750 g črnih češenj, 100 g sladkorja, 1,5 dl rdečega vina, 2,5 dl čvrstega (!) jogurta, lupino polovice ekološko pridelane limone.

Češnje operemo, razkoščičimo in stresemo v lonec. Prilijemo 1,2 litra hladne vode, pristavimo in zavremo. Limonovo lupino drobno naribamo. Ko češnje zavrejo, temperaturo znižamo in kuhamo pet minut. Češnje s penovko predenemo v skledo, tekočini pa primešamo sladkor, vino, naribano limonino lupino in sol. Pri srednji temperaturi znova zavremo in kuhamo pet minut. V tekočino stresemo češnje. Zavremo, pokrijemo in počasi kuhamo naslednjih pet minut, nato odstavimo. Jogurt stresemo v skledo in mu počasi mu gladko primešamo dobra dva decilitra ohlajene tekočine iz juhe. Med mešanjem postopoma prilijemo preostalo tekočino s češnjami vred. Juho med občasnim mešanjem povsem ohladimo. Na koncu jo vsaj za nekaj ur postavimo v hladilnik. Pred serviranjem jo dobro premešamo in razdelimo v ohlajene skodelice ali kozarce ter postrežemo na topel junijski dan.

Poldrugi češnjev zavitek

Za nadev potrebujemo 1,3 kg češenj, 200 g stebel rabarbare, 150 g sladkorja, 70 g mletih orehov ali mandeljnov, 1,2 dl kisle smetane, 1 jajce, lupino ekološko pridelane limone, mlete klinčke, maslo. Za vlečeno testo še 250 g mehke moke, 1 beljak (preostali rumenjak lahko zamešamo v nadev), 1 žlico olivnega olja, 1 dl vode, morsko sol. Za boljši vtis še 50 g masla in sladkor v prahu.

Moko presejemo v skledo in na sredini naredimo jamico, v katero damo beljak in olje. Dodamo ščepec soli in postopoma prilivamo mlačno vodo ter umesimo gladko testo. Ko je slednje primerno gosto, ga oblikujemo v hlebček, premažemo z oljem, ovijemo v prozorno folijo in mu pustimo najmanj eno uro počivati. Medtem operemo in razkoščičimo češnje ter olupimo in narežemo rabarbaro. V skodelici gladko zmešamo kislo smetano in jajce. Lupino limone drobno naribamo ter zmešamo s klinčki. Pekač namažemo z maslom. Spočito testo pomokamo in razvaljamo na približno polmetrski krog ter ga namažemo z oljem. Preložimo ga na pomokan prt in s pomočjo hrbtne strani dlani čim tanjše razvlečemo. V ponvi na maslu na hitro prepražimo orehe. Pečico segrejemo na 180° C, medtem pa razvlečeno testo potresemo s praženimi orehi. Nato do slabe polovice testa razdelimo češnje z rabarbaro in jih potresemo s sladkorjem ter mešanico lupine limone in klinčkov. Vse skupaj pokapljamo še z mešanico smetane in jajca ter s pomočjo prta začnemo zavijati na nadevani strani. Zavitek položimo v pekač, premažemo s stopljenim maslom in damo za slabe pol ure v segreto pečico. Še nekoliko toplega narežemo in potresemo s sladkorjem v prahu ter ponudimo.

Češnjeva torta s čokolado

Potrebujemo 200 g moke za biskvit, 80 g sladkorja v prahu, 80 g masla, 2 dl smetane za kuhanje, 3 rumenjake, 1/2 zavitka pecilnega praška, košček masla, 1 žlico ostre moke. Za nadev še 700 g češenj, 100 g sladkorja v prahu, 150 g čokolade v prahu.

Češnje očistimo in izkoščičimo. Damo jih v skledo, dodamo sladkor, pristavimo in počasi kuhamo dve ali tri minute, nato jih odstavimo in ohladimo. Tortni model s premerom 26 centimetrov namažemo z maslom in potresemo z moko. Maslo, segreto na sobno temperaturo, penasto umešamo s sladkorjem, nato enega za drugim primešamo rumenjake. Pečico segrejemo na 180 °C. Moko presejemo s pecilnim praškom in jo izmenoma s smetano za kuhanje postopoma primešamo k masleni mešanici. Ohlajene češnje odcedimo, sok in osem lepih češenj prihranimo. Odcejene češnje zmešamo s čokolado v prahu. Polovico testa vlijemo v pomaščen in pomokan model. Po vrhu razporedimo češnje s čokolado. Prelijemo jih s preostalim testom, ki ga po vrhu zravnamo. Za 40 minut postavimo v segreto pečico, nato še vročo torto nemudoma prelijemo s prihranjenim češnjevim sokom in jo ohladimo. Ohlajeno za eno uro postavimo v hladilnik, nato jo obložimo s prihranjenimi češnjami. Razrežemo in ponudimo

Zoran Triglav (Foto: Luka Cjuha)