Tarča preiskave koprskih kriminalistov naj bi bil predstojnik urada za okolje in prostor Georgi Bangiev, po neuradnih informacijah pa so med osumljenimi tudi koprski župan Boris Popovič in še dve občinski uslužbenki, ki naj bi Bangievu pomagali pri zlorabi uradnega položaja. Hišno preiskavo so kriminalisti včeraj opravili na sedežu občine in na domačem naslovu enega od zaposlenih.

Poskus osebnega okoriščanja?

Bangieva je pred poldrugim letom policiji prijavil sosed. Eden od domačinov, ki ni želel biti imenovan, nam je pojasnil, da naj bi na tem območju Bangiev oziroma formalno njegova soproga Nataša Blaževič Bangiev po zelo ugodni ceni kupila 300 kvadratnih metrov veliko parcelo. Njeni bivši lastniki namreč dovoljenja za gradnjo niso mogli pridobiti, ker pogoji zaradi majhnosti parcele, njene konfiguracije in lege javne infrastrukture niso bili izpolnjeni, zato so jo prodali. Nato naj bi Bangieva z dokupom več zraven ležečih občinskih parcel v skupni velikosti okoli 150 kvadratnih metrov ter prestavitvijo komaj dobro zgrajene nove dostopne ceste do sosednjih stanovanjskih hiš in preostale komunalne infrastrukture dosegla, da bi bilo na razširjeni parceli dejansko mogoče graditi.

Gradbeno dovoljenje za preureditev priključka je pridobila kar mestna občina, dela koprskemu Grafistu v višini 20.000 evrov pa naj bi plačala Bangieva soproga, kar pa je po mnenju sosedov lahko le slepilni manever. Domačini so vložili tožbo za ničnost po njihovem škodljive in nepotrebne pogodbe, tako da Bangieva za zdaj »svojega« dela prej javne ceste ne moreta uporabljati. Domačini so podali tudi prijave pristojnim inšpekcijam, a te do danes niso ukrepale. Bangiev je včeraj potrdil, da je njegova družina od mestne občine kupila 170 kvadratnih metrov veliko funkcionalno zemljišče, in poudaril, da so komunalno infrastrukturo v neposredni bližini plačali sami. Vse obtožbe je zavrnil in poudaril, da se prav zaradi svojega položaja na občini zaveda nevarnosti, da lahko pride do raznih sumničenj. »Prepričan sem, da so vsi postopki na mestni občini Koper potekali v skladu s predpisi ter da zaradi svoje zaposlitve na mestni občini ne jaz ne moja družina nisva bila v ničemer privilegirana,« je dejal Bangiev, ki je prepričan, da bo sum zavržen. Na Mestni občini Koper so v sporočilu za javnost poudarili, da so vse uradne postopke izpeljali zakonito in gospodarno ter v skladu z veljavnimi predpisi.

»Zemljiški posli požirajo milijone«

»To, kar se dogaja v koprski občini, spominja na organizacijo iz južne Italije,« pa je za Dnevnik ogorčeno komentiral koprski opozicijski svetnik Viktor Markežič (Oljka). »Najbolje, da si policija na koprski občini rezervira sobo in ima tukaj svojo izpostavo,« je ironično opisal stanje ponavljajočih se kriminalističnih preiskav. »Z različnimi spornimi posli, prodajami in menjavami nepremičnin so vodilni na občini požrli že desetine milijonov javnega denarja,« ugotavlja Markežič.