Večina denarja na račun sestre

Ljubljansko tožilstvo Židanu očita kaznivo dejanje zlorabe položaja, saj je oktobra 2009 vrhniškemu gradbincu Eurogradnje posodil 160.000 evrov, za katere niti ni zahteval zavarovanja. Židan, ki krivdo zanika, je včeraj pojasnil, da se je s podjetjem Eurogradnje dogovoril za petodstotne letne obresti, kar je več, kot bi dobil od bank. A vrhniški gradbinec je približno 145.000 evrov kmalu nakazal Židanovi sestri Zlatki K., preostali del denarja pa naj bi po mnenju tožilstva dobil Židan sam.

Manever je včeraj razložil tudi Klemen Gantar, nekdanji direktor Eurogradnje – podjetje je že nekaj let v stečaju, znano pa je tudi kot posrednik pri spornem preprodajanju nepremičnin Janeza Janše. Namen posla je po njegovih besedah bil, da podjetje kupi in obnovi Židanovo hišo v Trnovem v Ljubljani, ki je bila ocenjena na 200.000 evrov. Hišo bi tudi dozidali ter nato prodali za okoli 400.000 evrov. Ker je Židan po dedovanju sestri dolgoval denar in je bila na hišo vpisana plomba, je 145.000 evrov torej najprej romalo na sestrin račun, da so lahko začeli postopke za gradbeno dovoljenje.

Predujem le računovodska napaka

Kasneje se je zalomilo. Židan ni mogel dobiti gradbenega dovoljenja, Eurogradnje pa so tonile v rdečih številkah. Končale so v stečaju, pred tem pa so pogodbo z zdravstvenim domom razdrli in Židan je obvezo do zdravstvenega doma prevzel na svoja pleča. Najbrž tudi zato, ker je zaradi finančnih težav postalo jasno, da se bo prej ali slej izvedelo, kakšno je ozadje posojila podjetju Eurogradnje.

Židan je v letnih poročilih 160.000 evrov težko posojilo najprej prikazoval kot predujem. Eurogradnje so namreč na zdravstvenem domu obnavljale fasado in parkirišče, vendar pa se je »predujem« vlekel več let, tudi po tem, ko so bili vsi posli že opravljeni. Po besedah predsednice sveta zavoda zdravstvenega doma Karmen Grom Kenk in vrhniškega župana Stojana Jakina je Židan tedaj okolišil glede skrivnostnih 160 tisočakov. Enkrat je govoril, da gre za predujem, drugič, da za posojilo, čeprav podjetju Eurogradnje ni izdal niti enega računa za obresti. Včeraj na sodišču je Židan dejal, da je bil znesek po pomoti označen kot predujem, za napako pa da je krivo računovodstvo.

Nekdanji direktor vrhniškega doma se je medtem z bivšim delodajalcem v mediaciji že dogovoril, da vrne vseh 160.000 evrov. Zdravstveni dom se je celo odrekel obrestim, saj denar krvavo potrebuje čim prej. Židan je včeraj ponovno zatrdil, da namerava dolg poplačati, vendar pa mu do zdaj še ni uspelo. V isti sapi vztraja, da se ni okoristil niti z evrom, temveč da bo na koncu nekaj denarja celo izgubil. Židan v svojih dejanjih ne vidi ničesar spornega in meni, da je žrtev zarote. V to vlogo naj bi ga pahnili vrhniški zdravniki koncesionarji, ker se jim je postavil po robu. Prepričan je celo, da mu prav zaradi odkrivanja nepravilnosti v vrhniškem zdravstvenem domu na viški izpostavi upravne enote (zaradi sorodstvenih povezav) niso želeli izdati gradbenega dovoljenja. Župana je na sojenju v tem kontekstu spraševal, ali je seznanjen s tem, da si je njegov osebni zdravnik izplačeval previsoke zneske ter da je eden izmed koncesionarjev zavrnil nujno pomoč materi petih otrok, ki je nato umrla.

Sojenje se bo nadaljevalo aprila.