Devetošolec z druge osnovne šole, ki je imela ta dan v Pristanu športni dan, je šestletnega Marcela K. potegnil iz meter globoke vode in poklical na pomoč. K njemu so prihiteli reševalci in pričeli oživljati ponesrečenega fantka. Z defibrilatorjem, kisikom in srčno masažo jim je sicer uspelo vzpostaviti srčni utrip, vendar so bile možganske poškodbe zaradi predolgega pomanjkanja kisika prehude. Marcel je čez teden dni v bolniški postelji izgubil bitko za življenje.

Nesreča je tedaj zelo odmevala in sprožila razpravo o varnosti v kopališčih in o ustreznem organiziranju plavalnih tečajev. »Kje je bil učitelj, ko se je otrok utapljal, in kje reševalec, če so ponesrečenca sprva reševali otroci?« se je tedaj spraševal upokojeni profesor fakultete za šport Ivko Šink. Mariborsko tožilstvo je dobri dve leti po tragediji vložilo obtožbo zoper tri osebe, ki je postala pravnomočna šele lansko jesen, ker je sodišče po ugovorih zagovornikov kar dvakrat vrnilo spis tožilstvu v dopolnitev.

Vaditelja plavanja ni bilo na sodišče

Na včerajšnji predobravnavni narok je mariborska okrožna sodnica Tanja Rot povabila trojico: vaditelja plavanja Jerneja Lorbka, direktorja Športnih objektov Maribor Antona Kneza in Kristijana Habjaniča, ki je v Pristanu organiziral plavalne tečaje in skrbel za reševanje iz vode.

Okrožna državna tožilka Ivanka Slana Lorbku očita povzročitev smrti iz malomarnosti, za kar mu grozi kazen do pet let zapora. Po njenem prepričanju je bil vaditelj plavanja neposredno odgovoren za skupino otrok, v kateri je bil Marcel. Habjanič in Knez pa sta obtožena povzročitve splošne nevarnosti, ker naj bi zagrešila več organizacijskih in tehničnih nepravilnosti pri organiziranju plavalnega tečaja.

Prvoobtoženega Lorbka včeraj ni bilo na predobravnavni narok, svojo odsotnost je sodišču opravičil. V preiskavi se je izgovarjal, da za nesrečo ne more biti odgovoren, ker se je zgodila že po koncu ure plavanja pod njegovim vodstvom. Po preštevanju otrok naj bi se Marcel izmuznil iz garderobe in se vrnil k bazenu. Tedaj je najbrž skočil vanj, ker pa ni znal plavati, je utonil in bil pod gladino več minut, ne da bi to opazil kdor koli od odgovornih.

Prepričana, da nista kriva za dečkovo smrt

Če bi Knez in Habjanič včeraj priznala krivdo, bi se tožilka Slanova strinjala z izrekom osemmesečne pogojne zaporne kazni z dvoletno preizkusno dobo. »Pri obtoženem Knezu sem upoštevala dosedanjo nekaznovanost, okoliščino, da je šlo za malomarnostno kaznivo dejanje ter njegov pozitivni odnos, saj se je organiziranje in fizično varovanje plavalnih tečajev po tragediji bistveno izboljšalo,« je dejala Slanova.

Tudi Habjaniču v prid je upoštevala njegovo nekaznovanost, pa tudi dejstvo, da je bil po dogodku odpuščen z delovnega mesta in da je usodnega dne Marcelu kot reševalec iz vode takoj nudil prvo pomoč. »Če ne bosta priznala, bom predlagala bistveno višje kazni,« ju je opozorila.

Knez in Habjanič pa sta prepričana o svoji nedolžnosti, zato sta zavrnila krivdo po obtožbi in se odločila za izvedbo »klasičnega« sojenja, ki bo svojo uvodno epizodo doživelo 27. marca. Lorbkov predobravnavni narok bo Rotova ponovila prihodnji teden.

Družina zahteva odškodnino

Zaradi Marcelove smrti na mariborskem sodišču sicer poteka še drug sodni postopek. Družina pokojnega dečka je namreč vložila tožbo in v njej terja 81.879 evrov odškodnine za pretrpljene duševne bolečine. Plačilo denarja pričakuje od dveh tožencev. Prvotožena stranka je Zavarovalnica Maribor, pri kateri je imel javni zavod Športni objekti Maribor zavarovano odgovornost. Drugotoženi je Habjanič, ki je bil direktor in lastnik zdaj že likvidiranega podjetja Kiki organizacija.

Tožniki so prepričani, da Športni objekti Maribor niso zagotovili varne izvedbe plavalnega tečaja, ker niso upoštevali ukrepov za varstvo pred utopitvami. Habjanič pa naj bi bil odškodninsko odgovoren, ker plavalnih tečajev ni organiziral tako, da bi vaditeljem zagotovil ustrezno in varno opravljanje dela.