Zadnji primer domnevne zlorabe GHB, znanega tudi pod imenom droga za posilstvo, se je zgodil v noči na soboto v lokalu Gala hala na ljubljanski Metelkovi, vendar tudi včeraj še ni bil znan rezultat analize, ki bi pokazal, ali je 21-letnici, ki so jo nezavestno odpeljali v ljubljanski klinični center, nekdo v pijačo dejansko podtaknil GHB. Na Metelkovi so prepričani, da je to zelo razširjeno početje, vendar se ga vse prevečkrat pometa pod preprogo.

Podatki policije po drugi strani kažejo, da so letos obravnavali najmanj pet primerov domnevnega predoziranja z GHB, lani je bilo takšnih primerov 17, a je resnično stanje težko določiti, saj gre v večini primerov za kombinacijo alkohola in omenjenega mamila, pravi Vinko Stojnšek z ljubljanske policije.

Na precejšen porast tovrstnih zastrupitev pa so včeraj opozorili v kliničnem centru, kjer so imeli lani 31 primerov, letos pa že več kot 20. Vendar je treba ob tem dodati, da GHB, ki ga na ulici imenujejo tudi tekoči ekstazi, mnogo mladih zaužije prostovoljno, saj v manjših količinah deluje evforično, medtem ko šele pretirano doziranje povzroči omamljenost in izgubo zavesti.

V DrogArtu kakšnega opaznega povečanja primerov podtikanja GHB v pijačo v zadnjih mesecih ne opažajo. »A čeprav tega ni veliko, je dejstvo, da se takšne stvari dogajajo, zato je tudi prav, da se na to opozarja, še posebej mlade. Največji problem pri vsem skupaj pa je, da je zelo malo takšnih primerov, ki jih je mogoče dokazati,« še pojasnjuje Mina Paš.