Pred tem je priznal, da je vlak v ovinek, kjer je prišlo do iztirjenja, pripeljal s hitrostjo 190 kilometrov na uro, medtem ko je na tistem odseku omejitev hitrosti 80 kilometrov na uro. Preiskava že poteka, razlogi za tako nepojmljivo potezo strojevodje pa še niso znani.

Do ene najhujših železniških nesreč v zadnjih desetletjih je prišlo približno štiri kilometre pred glavno železniško postajo v mestu Santiago de Compostela. Umrlo je najmanj 80 ljudi, ranjenih je bilo več kot 140 potnikov, od tega 35 huje. Vlak je peljal iz mesta Ferrol proti Madridu, v času nesreče je bilo na njem 218 potnikov in štirje člani posadke. Iztirilo se je 13 vagonov, najmanj štiri pa je nato zajel požar. Številni meščani so bili prvi, ki so prišli na kraj nesreče in pomagali. Sprva so se pojavile govorice, da so za nesrečo krivi teroristi, kar je špansko notranje ministrstvo hitro zanikalo.

Takoj po nesreči je strojevodja po poročanju španskih medijev priznal, da je v ovinek zapeljal s preveliko hitrostjo – vlak je po navedbah strojevodje na odseku, kjer je omejitev hitrosti 80 kilometrov na uro, peljal kar 190 kilometrov na uro. Razlog za takšno potezo strojevodje še ni znan, o veliki hitrosti vlaka pa poročajo tudi priče, ki so na lastne oči videle tragedijo. »Ko je vlak zapeljal v ovinek, sem imel občutek, da potuje prehitro. Nato se je iztiril,« je za časopis La Voz de Galicia povedala priča po imenu Sergio.

Na spletu se je medtem pojavil tudi kratek posnetek, ki ga je ujela nadzorna kamera – na njem je jasno videti, da je vlak v ovinek pripeljal z neprilagojeno hitrostjo. Enega od vagonov je vrglo iz tira, drugi so mu sledili, prvi vagon pa se je nato prevrnil in zgrmel v kamniti zid. Slika je nato nenadoma prekinjena.

Šlo je za vlak modela alavia, ki lahko doseže hitrost tudi do 250 kilometrov na uro. Iz državnih železnic so včeraj sporočili, da vlak ni imel tehničnih težav, saj so ga pregledali zgolj nekaj ur pred nesrečo.

Narodnost večine žrtev za zdaj še ni znana, ameriško veleposlaništvo v Madridu je že potrdilo, da je med ranjenimi nekaj ameriških državljanov. S slovenskega ministrstva za zunanje zadeve so včeraj sporočili, da še nimajo informacij o morebitnih slovenskih državljanih, ki bi bili na vlaku.

Prizorišče katastrofalne nesreče je v četrtek obiskal španski premier Mariano Rajoy, ki je razglasil tridnevno žalovanje v državi, predsednik regije Galicija pa je že pred tem razglasil sedemdnevno žalovanje. Odpovedani so številne prireditve in dogodki, med drugim tudi veliko regionalno slavje ob godu sv. Jakoba.

Gre za najhujšo železniško nesrečo v Španiji po letu 1944, ko sta med Madridom in Galicijo trčila vlak in lokomotiva. Umrlo naj bi več sto ljudi, čeprav uradni podatki navajajo število 78. Spomnimo še na železniško nesrečo, ki se je pred slabima dvema tednoma zgodila pri Parizu – iztirilo se je več vagonov medkrajevnega vlaka, ob šestih smrtnih žrtvah pa je bilo tudi več deset ranjenih.