Na novomeškem okrožnem sodišču so nam potrdili, da je Lomovšek na predobravnavnem naroku priznal krivdo in sprejel pogojno zaporno kazen devetih mesecev, ki pa mu jih ne bo treba odsedeti, če v treh letih ne bo storil novega kaznivega dejanja. Vzporedno je sodišče Lomovšku izreklo tudi ukrep varstvenega nadzorstva za eno leto, Lomovšek pa bo moral tudi obiskovati delavnico za nenasilno komunikacijo. Prav tako se oškodovanki namerno ne bo smel približati na manj kot 200 metrov, odpovedati pa se bo moral tudi nadlegovanju prek različnih telekomunikacijskih sredstev. Novomeško sodišče je Lomovška po priznanju krivde izpustilo iz pripora (za rešetkami je prebil mesec in pol), sodba pa je postala pravnomočna.

Tokrat že drugič v priporu

Lomovšek se mora na ljubljanskem okrožnem sodišču zagovarjati tudi zaradi domnevnega poskusa izsiljevanja znanega ljubljanskega odvetnika Mira Senice. V obtožbi je zapisano, da je lanskega 28. novembra s svojega na Seničev elektronski naslov poslal sporočilo, v katerem je zapisal, da bo, če mu odvetnik in njegova partnerica, nekdanja notranja ministrica Katarina Kresal, ne bosta vrnila sedmih milijonov, prišel po njiju in ju ne bosta rešila ne policija ne tožilstvo. In še, da bo Senico »tudi v Braziliji našel in z njim obračunal, da bo ležal pred njim in ga prosil odpuščanja«. S Kresalovo bosta odrešena šele, ko bosta plačala odškodnino, je še navedel in dodal, naj na račun njegovega očeta nakažeta 50.000 evrov, »pa se bo za začetek pomiril, še raje 100.000 evrov«. Dva dni pozneje je poslal še eno elektronsko pošto, češ da imata s Kresalovo »še dobre štiri ure časa, potem ko se znoči, pa...«. Tožilstvo trdi, da je tega dne malo pred 17. uro Lomovšek res prišel do vrat Seničeve odvetniške pisarne, ko ga je tam zagledal odvetnik Damjan Gregorc, pa je pobegnil.

Lomovšku je sodila okrožna sodnica Špela Koleta, da se ne bosta prav dobro razumela, pa je bilo mogoče razbrati že ob njunem prvem srečanju na sodišču, ko je obtoženi vseskozi preizkušal sodničine živce. Skakal ji je v besedo, jo popravljal pri nareku zapisnika, na koncu pa celo vprašal: »Koliko vas plačuje Senica, koliko?« »No, da se ne boste znašli še v kakem drugem kazenskem postopku,« mu je odgovorila sodnica.

A se takrat še ni znašel v drugem postopku, so se pa trenja nadaljevala. Lomovšek je zahteval izločitev sodnice, jo po elektronski pošti, ki smo jo dobivali tudi v uredništvo Dnevnika, žalil in tudi kazensko ovadil zaradi nevestnega dela in zlorabe položaja. Pika na i pa je bila odločitev Koletove, da ga pripre, ker ga aprila ni bilo na predobravnavni narok, prav tako tudi ne na majski začetek sojenja. Ko je Lomovšek izvedel za sodničino odločitev, ji je napisal elektronsko pismo, v katerem je med drugim zapisal, naj ji »pocrkajo otroci«. Za rešetkami je bil štiri dni, potem pa je višje sodišče pripor odpravilo, češ da »na osnovi zbranih podatkov ni mogoče zaključiti, da se očitno izmika kazenskemu postopku«.

»Ti boš pa nekje plavala«

V začetku junija se je odzval na sodno vabilo, a je že na začetku naroka ponovno zahteval sodničino izločitev. Predlog je zavrnila, on pa je vztrajal, naj o tem odloči predsednik sodišča. Ker ga je Koletova zavrnila, se je odločil zapustiti dvorano, ob tem pa bentil o »bandi sodniški«, ki da jo on plačuje, o sodnici, ki laže in bo šla zato v pekel, in podobno. Ko je sodnica rekla, da je njegov odhod neopravičen, ji je zabrusil celo »ti boš pa nekje plavala...« in vmešati se je moral tudi varnostnik. Lomovšek se je na koncu opravičil za svoje besede, rekel pa tudi, da ga je sodnica izzvala. Ko je odšel, je Koletova odredila, da ga mora pregledati psihiatrični izvedenec. Ko je obtoženi to izvedel, je s še večjo vnemo začel pisariti elektronska pisma, v katerih je sodnico obkladal z najrazličnejšimi pridevniki. Zadnje pismo je poslal 11. junija, naslednji dan pa se je znašel v priporu, kjer je ostal do priznanja krivde.

Sodnica Koleta se je po zadnjih grožnjah sama odločila za izločitev iz sojenja Lomovšku, 24. julija pa je predsednik okrožnega sodišča njeno odločitev tudi odobril s sklepom. Sojenje Lomovšku zaradi domnevnega izsiljevanja Senice bo tako dodeljeno drugemu sodniku, nadaljevalo pa se bo po sodnih počitnicah.