»Nisem kriva,« je Lidija Žagar na včerajšnjem predobravnavnem naroku dejala sodnici Barbari Žumer Kunc, ko ji je rekla, naj se izjasni, ali je kriva ali ne. Njen zagovornik Tomaž Bromše pa je napovedal, da bo predložil vrsto dokazov, da je bilo finančno stanje Gradisa povsem drugačno od tistega, kot je opisano v obtožnici. Iz dokumentov naj bi bilo razvidno, da podjetje takrat sploh ni bilo v tako slabem finančnem stanju in da zato tudi ni šlo za namerno zavajanje in oškodovanje upnikov, ki jim niso plačali računov. Gradis je bil sposoben plačevati svoje obveznosti, je zatrdil odvetnik, ki je predlagal tudi pridobitev posebnega izvedenskega mnenja finančne stroke in zaslišanje številnih prič. S tem se je strinjal tudi tožilec Jože Manfreda, ki je tudi dejal, da z dokaznimi predlogi, ki jih je sodnici predlagal Bromše, ni dovolj dobro seznanjen, da bi jih lahko komentiral, in si bo vzel čas, da jih bo proučil.

Sicer pa omenjeni kazenski postopek, ki teče proti Žagarjevi na celjskem sodišču, ni edini. Spomnimo, da so celjski kriminalisti marca letos končali preiskavo, ki so jo začeli že leta 2010, in proti Žagarjevi in še desetim drugim osebam spisali 14 kazenskih ovadb. Kot je takrat povedal vodja celjskih kriminalistov Igor Kekec, so osumljenci z zlorabo položaja ali pravic, goljufijami, ponarejanjem in uničenjem listin Gradis oškodovali za dobrih 7,7 milijona evrov.

Žagarjeva naj bi bila osumljena več kaznivih dejanj. Med drugim naj bi zlorabo položaja ugotovili v primeru preplačanega nakupa zemljišča na Gorenjskem v letih 2007 in 2008, pri tem poslu pa naj bi si 1,7 milijona evrov protipravne premoženjske koristi pridobila tudi fizična oseba, ki je bila v tem poslu zgolj posrednik. Kriminalisti so ugotovili tudi, da je Žagarjeva kot odgovorna oseba podpisovala fiktivne račune mozirske družbe, v kateri je bila sama nekaj časa odgovorna oseba. Z računi, ki so bili izdani med letoma 2006 in 2009 za navidezno opravljene storitve in navidezno dobavljen material, pa je bil Gradis oškodovan za slabega pol milijona evrov. Prav tako naj bi, tako so ugotovili kriminalisti, v Gradisu za okoli 21.000 evrov preplačali štiri umetniške slike in pohištvo, ki so ga odkupili od Žagarjeve, odgovorni iz Gradisa pa naj bi v več primerih preslepili podizvajalce pri sklepanju pogodb. Pogodbe so namreč z njimi sklenili kljub temu da so vedeli, da jim računov ne bodo mogli poravnati. Če bo Žagarjevo in druge sodišče spoznalo za krive, jim grozi do deset let zapora.