Sodnica Alja Kratovac Prokopović je na začetku današnjega predobravnavnega naroka na ljubljanskem okrožnem sodišču ocenila, da Zidarjev izostanek ni upravičen, zato je želela narok opraviti v njegovi nenavzočnosti, čeprav je temu nasprotoval Zidarjev zagovornik Boštjan Podgoršek.

Prepričan je, da bo morala sodnica v glavni obravnavi, ko se bo začela, Zidarja izločiti iz postopka. "Pogoji za sojenje v njegovi nenavzočnosti namreč niso izpolnjeni," je poudaril.

Želel se je udeležiti, a enostavno ni mogel

Predložil je mnenje izvedencev, iz katerih je, kot je dejal, razvidno, da se Zidar ne more udeležiti naroka, "čeprav si tega želi". Sodnica pa je poudarila, da se želi sodišče, preden se odloči o njegovi procesni sposobnosti, pogovoriti z Zidarjem.

Tožilka Bojana Podgorelec po koncu predobravnavnega naroka ni želela komentirati Zidarjevega zdravstvenega stanja. Pojasnila pa je, da gre v tej zadevi za poslovanje s slamnatimi družbami prek fiktivnih pogodb, SCT in hčerinski družbi pa naj bi bili s tem oškodovani za nekaj več kot tri milijone evrov.

Obtožnica Zidarju, Aleksandru Mezetu, Ivanu Šimuniću, Alojzu Bokanu in Mihaelu Zidarju očita, da so v sostorilstvu oškodovali družbe SCT, SCT TKO in SCT GEM, pri tem pa izrabili svoj položaj. Meze in Šimunić sta bila člana uprave SCT, Mihael Zidar pa direktor SCT TKO.

Obtoženi naj bi med letoma 2004 in 2008, da bi prikrili neupravičen odliv denarnih sredstev s transakcijskih računov omenjenih družb, organizirali navidezno poslovanje z gospodarskimi družbami Nevtron, Kelagrad, Mini, Tunel Plus, Avto&Finiš, Dunit, Gina Plus, Vaja, Avana, Nabratej, Limba in Inlet.

Prav vse omenjene družbe pa naj bi bile pravzaprav slamnate družbe, ki niso opravljale nobene gospodarske dejavnosti, temveč so obdolženi zgolj izstavljali račune in podpisovali pogodbe v imenu družb. Davčna uprava pa je nato leta 2007 ugotovila, da je SCT posloval z več družbami, za katere je bilo ugotovljeno, da storitev na računih, ki so jih družbe izdale SCT, niso opravile. Kljub temu naj bi SCT poravnal račune.

Premoženjska korist v višini 899.566 evrov

Tožilka v obtožnici navaja, da je Ivan Zidar pri tem pridobil premoženjsko korist najmanj v višini 899.566 evrov, kolikor v tem obdobju zanašajo pologi gotovine na njegove transakcijske račune in račune njegove žene Vincencije Zidar.

To pa ni edini postopek, ki na ljubljanskem okrožnem sodišču poteka zoper Zidarja. Po podatkih njegovega odvetnika je tam odprtih devet zadev, od tega zoper Zidarja potekajo še tri sojenja. V zadevi Čista lopata je bil tudi pravnomočno obsojen na 14-mesečno zapora, vendar je sodišče oktobra lani za eno leto odložilo izvršitev zaporne kazni.