Za soobtožena pomoči pri zlorabi položaja je tožilka prav tako predlagala zaporni kazni. Za direktorico koprske občinske uprave Sabino Mozetič je tožilka predlagala dve leti zapora in prepoved opravljanja poklica za dve leti, za cenilca Rajka Srednika pa eno leto zapora in prepoved opravljanja dejavnosti za dobo dveh let. Poleg tega je tožilka predlagala še, da se podjetju Serming odvzame protipravno pridobljeno premoženjsko korist.

Občina ni mogla doseči najvišjega izplena

Z določitvijo pogoja, da se dokaže možnost gradnje na sosednji parceli, je razpis za prodajo občinskih zemljišč na Srminu dejansko izključil vrsto potencialnih interesentov, s tem pa občina na javnem razpisu ni mogla doseči najvišjega možnega izplena od prodaje, je povzela tožilka.

Po njenih besedah je Popovič izrabil svoj položaj in pridobil protipravno premoženjsko korist s tem, ko je podpisal menjalno pogodbo, s katero je družba Serming pridobila zemljišča, ki so nato tvorila zaključeno celoto in s katerimi je podjetje nato izkazalo možnost gradnje na občinskih parcelah, ki so bile naprodaj.

Iz pridobljene elektronske korespondence izhaja, da je Mozetičeva kot direktorica občinske uprave podrejeni, ki je bila zadolžena za sestavo omenjenega razpisa, odredila, kako naj razpis sestavi. Ob tem je Hvalova dodala, da je bil razpis osnovnošolski in nezavezujoč za ponudnika, pri čemer ni šlo za malomarnost, ampak za skrbno načrtovano ravnanje.

Sporni ceniki

V na novo modificirani obtožnici pa tožilka Sredniku očita, da sporne cenitve, ki naj bi bila osnova za ceno, po kateri je občina prodala zemljišča, sredi leta 2007 sploh ni opravil, pač pa je zgolj prepisal drugo cenitev, ki jo je sam opravil v začetku leta 2007, pri čemer je dobil navodila, kako visoko naj določi vrednost zemljišča.

Popovičev zagovornik Renato Dukič je zavrnil očitke iz "nore obtožnice" in med drugim poudaril, da župan ne more samostojno razpolagati z občinskimi nepremičninami, pogodbo s Sermingom pa je potrdil tudi občinski svet. Da bi Popoviču dokazali zlorabo položaja, pa bi mu morali najprej dokazati, da je ravnal mimo predpisov s področja lokalne samouprave, je dodal Dukič.

Pred tem se je zagovarjal sam Popovič, ki je ponovno poudaril, da je šlo pri prodaji zemljišč na Srminu za odličen posel in najvišjo ceno, ki je bila kadar koli dosežena na tistem območju. Pojasnil je, da so kljub relativni bližini velike razlike v vrednosti lokacije, kjer je Tuš kupil parcelo po nekaj več kot 150 evrov za kvadratni meter in kjer danes stoji nakupovalno središče, in zemljiščem na Srminu, za katerega je občina iztržila slabih 90 evrov na kvadratni meter. "Pripeljite mi kupca, ki bi tam kupil po 155 evrov, in grem sam v zapor," je dodal.