Po Brvarjevih besedah gre za drogo v tekoči obliki, ki nima vonja, ne okusa, zato je žrtve ne morejo zaznati. Žrtev, ki ji je droga podtaknjena, običajno izgubi zavest, pri tem počasi in plitvo diha, lahko tudi bruha. Dobi lahko pljučnico ali epileptične krče.

Človek, ki zaužije preveč droge GHB, postane najprej omotičen, nima moči in izgubi zavest. Takšno osebo je treba dati takoj v položaj za nezavest in pozvati prvo pomoč. V manjših količinah pa droga povzroča evforijo.

Lahko pride do zadušitve

Največja nevarnost za osebo, ki zaužije preveč droge je, da pade v nezavest in se zaduši, če ji ni nudena primerna pomoč, druga nevarnost pa je, da zaradi anestetičnih učinkov droge oseba prepočasi diha in pride do okvare možganov. "Take primere smo že imeli," pravi Brvar.

Do zdaj so na UKC Ljubljana imeli več primerov, ko se je z drogo GHB istočasno zastrupilo štiri ali pet ljudi, ki so drogo popili nenamerno, nekateri pa jo popijejo tudi zavestno z namenom, da občutijo evforijo ali da jih pomiri. Po Brvarjevih besedah gre pri takšnih primerih večinoma za moške, stare med 25 in 30 let.

Po nekaj urah se večinoma prebudijo

Osebe, pri katerih pride do predoziranja, včasih potrebujejo umetno dihanje in so sprejete v intenzivno enoto, večina pa se jih po nekaj urah prebudi in so odpuščene domov. Prisotnost droge v bolnišnici ugotavljajo s hitrimi testi urina in krvi.

Včasih so sestavino uporabljali za anestetik. Tudi danes jo še uporabljajo kot zdravilo za določene primere, večinoma pa se je proizvaja ilegalno v laboratoriju in se je nato preprodaja, še pojasnjuje Brvar.

Javnost je na drogo postala znova pozorna ob nedavnem opozorilu lokala Gala Hala na ljubljanski Metelkovi, ki je svoje obiskovalce opozoril, da neznanci gostom v pijačo podtikajo drogo GHB. Na Policijski upravi Ljubljana so nato za STA tudi potrdili, da so bili v soboto obveščeni o nezavestni 21-letnici, ki so jo z reševalnim vozilom odpeljali v UKC Ljubljana.